Zmarł rumuński król, który zdradził Hitlera

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W marcu zeszłego roku u byłego monarchy zdiagnozowano raka. Michał I przeszedł operację, której nie przeżył.

 

Były rumuński król Michał I zmarł 05 grudnia br. w swojej rezydencji w Szwajcarii w wieku 96 lat, poinformował Królewski Dom Rumunii. Opiekunem korony została jego najstarsza córka Margarita z Rumunii. Michał dwukrotnie zajmował tron rumuński: od 1927 do 1930 i od 1940 do 1947. Czas drugiego panowania przypada na drugą wojnę światową.

 

W 1941 roku Rumunia walczyła po stronie hitlerowskich Niemiec, ale w 1944 roku wojska radzieckie zbliżył się do granicy rumuńskiej w wyniku operacji Jassy-Kiszyniów. Michał zdecydował się przeciwstawić Hitlerowi wraz z antyfaszystowską opozycją. Józef Stalin przyznał królowi Order Zwycięstwa w 1945 roku. Dwa lata później komunistyczny rząd w kraju zlikwidował monarchię, a Michał został zmuszony do emigracji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika Krówka

Zrobił to jedynie dla dobra

Zrobił to jedynie dla dobra kraju żeby go zsrr nie zniszczyło. Z niemcami wyruszył na anty bolszewicką krucjate, lecz niemcy byli skazani na porażke, front posuwał sie szybko w strone rumuni także, to jedynie ocalił kraj od ruiny. Jeden z ostatnich prawdziwych króli. Bo reptilianów z angli nie licze czy pozerów muzelanych z skandynawi.

Skomentuj