Wielkie trzęsienia ziemi grożą również Europie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Francuska gazeta Le Monde opublikowała właśnie bardzo ciekawy raport zawierający wyniki badań wykonanych w celu oceny ryzyka wystąpienia trzęsień ziemi w Europie w perspektywie najbliższego pół wieku. Dane potwierdzają dotychczasowe ustalenia sejsmologów.

 

Najbardziej narażonym na zjawiska sejsmiczne, europejskim krajem, jest Rumunia. To nie dziwi, ponieważ cały czas dochodzi tam do licznych trzęsień ziemi, zwłaszcza w regionie Vrancea. Nad Rumunami wisi widmo nieuchronnego dużego trzęsienia ze względu na ruchy górotwórcze Karpatów. Grozi to nawet stolicy kraju, Bukaresztowi, który został poważnie dotknięty skutkami trzęsienia ziemi w 1977 roku.

 

Nowe badania na temat sejsmicznego potencjału naszego kontynentu były prowadzone przez międzynarodowy zespół 50 specjalistów. Użyto specjalnych kryteriów i modeli matematycznych, których celem było stworzenie mapy ryzyka trzęsień ziemi w krajach UE i ościennych.

Mapa opublikowana w Le Monde przypomina na pierwszy rzut oka te, które można zobaczyć w prognozach pogody. Dominujący czerwony kolor widoczny na południu Europy to jednak nie wyznacznik ciepła tylko sejsmicznego ryzyka. Z mapy wynika, że w ciągu najbliższych 50 lat istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk sejsmicznych we wspomnianej Rumunii, ale również w Turcji, Włoszech, Grecji i pozostałych krajach bałkańskich.

 

Jak widac nasz kraj jest raczej bezpieczny, ale trochę dziwi fakt, że obszar północno-wschodni nie został oznaczony jako potencjalnie aktywny sejsmicznie. Pamiętamy przecież, że całkiem niedawno, bo w 2004 roku, doszło tam do odczuwalnego w Polsce trzęsienia ziemi z epicentrum w  okolicy Bałtijska w Obwodzie Kaliningradzkim. Według amerykańskiej USGS miało ono wtedy magnitudę wstrząsów około 5,3 stopni w skali Richtera.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika elpolako

CRUSADERS siejesz

CRUSADERS siejesz niepotrzebny ferment na ZmZ.jeśli wiesz coś czego inni nie wiedzą to podziel sie tym, a tak ciągle wpisy typu;jeszcze 3 dni,za 2 dni zobaczycie,byle do września,itp,itd. Chyba najwyższy czas skonsultować sie z lekarzem.Pozdro dla kumatych i szukających prawdy.

Portret użytkownika Winford

Bo ten miedzynarodowy zespół

Bo ten miedzynarodowy zespół 50 specjalistów to pewnie pieski żydowskie do straszenia?! jak nie koniec swiata to jakies UFO,które z pewnoscią jest bronią nowej generacji USA,to znowu planeta Nibiru,albo burza na Słońcu a teraz trzesienia ziemi! Będą z pewnoscią jak je te żydy amerykańskie wywołają sztucznie.Wszystko sie jakoś kupy ani du...nie trzyma.Może w końcu tym porąbańcom islamiści dadzą w kość.A najlepiej gdyby zajęli się nie tylko Ameryką i Usraelem ale też jednym wschodnim mocarstwem,które uzurpuje sobie prawo rządzenia na swiecie,ma swoje mafie na calym globie i morduje ludzi niewygodnych dla własnych niecnych celów.Co za bagno! UFO to nawet by na "to" nasr.....nie chciało,nie mówiąc o tym,by chciało nawiazać jakiś kontakt.Ludzie na Ziemi pozostali na etapie małpy trzyletniej,ktora dla banana urwie drugiemu nochal.Macie rację,oby do września,bo w Polsce tez należałoby wreszcie usunąc gó......z fundamentu,bo inaczej kraj sie zawali.

Strony

Skomentuj