Nietypowe trzęsienie ziemi o sile 5 stopni wystąpiło na zachodzie Francji

Kategorie: 

Źródło: geofon.gfz-potsdam.de

Dzisiaj rano na południowym-zachodzie Francji, w pobliżu miasta La Rochelle doszło do dość silnego jak na tę część świata trzęsienia ziemi, o magnitudzie 5 stopni w skali Richtera. Wstrząsy były odczuwalne, dlatego zarządzono prewencyjne ewakuacje z budynków użyteczności publicznej, na przykład szkół.

 

Zjawisko wystąpiło o 8:45 czasu lokalnego. Według sejsmologów epicentrum znajdowało się pomiędzy miejscowościami Rochefort i Aytre. Głębokość hipocentrum oszacowano na 15 km pod ziemią. Siła wstrząsu wyniosła około 5,2 stopni. Poprzednie, dużo słabsze trzęsienie ziemi w tym regionie przytrafiło się tam w 2014 roku.

Na szczęście nie ma doniesień o tym, aby ktoś ucierpiał. Nie zanotowano tez przypadków uszkodzenia infrastruktury, co jest o tyle istotne, że w okolicy epicentrum znajduje się elektrownia atomowa Le Blayais.

Zdjęcia z ewakuacji jednej ze szkół  - Źródło: twitter

Warto też zwrócić uwagę, że to nie jedyne dziwne zdarzenie sejsmiczne w Europie w ciągu ostatnich kilku dni. W poniedziałek w okolicy Wiednia doszło do wstrząsu o sile 4,4 stopni.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mia

Trzęsienie było naprawdę

Trzęsienie było naprawdę silne.  Ewakuowano szkoły i fabrykę pociągów.  Trzęsienie spowodowało eksplozję w salonie samochodowym toyota niedaleko La Rochelle. W niektórych domach popekaly mury i posypały się sufity wiec jeśli ktoś pisze ze 5.2  w skali Richtera to niewiele to chyba nigdy nie przeżył takiego wstrząsu ! Dla mnie był to pierwszy raz.  Mieszkam w la Rochelle  od 8 lat. Ostatni wstrząs w 2014 4.5 w skali Richtera nie był odczuwalny a teraz powiało grozą 

Portret użytkownika Szymonka

Tubylec dobrze pisze,to tylko

Tubylec dobrze pisze,to tylko kwestia czasu jak coś złego się stanie, wedle moich przewidywań w ciągu najbliższych 4 lat dojdzie do wielkiej zmiany na naszej planecie i zginie z 80% z nas jak nie więcej,z resztą wiele innych gatunków też wymrze. Ty ,,ŻULO" weź się człowieku naucz geografii wedle Ciebie 5 stopni to nic w regionie niemal asejsmicznym,oczywiście zdarzają się tam wstrząsy ale raz na 2-3 lata o magnitudzie co najwyżej 4 stopni w skali richtera,gdyby ten wstrząs z La Rochelle trwał tylko 4 razy dłużej czyli 20 sekund to w gruzy obróciło by się nawet do 200 budynków, a i napewno by były ofiary.Co prawda i w Polsce zdarzały się wstrząsy o sile do 5° ale trwały maks 10 s i były w pobliżu kopalni. Jak widać jesteś z tego typu ludzi którym nawet najdziwniejsze rzeczy by się działy, a nic by nie zrobili,bo są na tyle ślepi,że myślą,że nic się nie dzieje,tylko proszę bez obrazy.

Portret użytkownika tubylec

Ziemia was pozamiata wy

Ziemia was pozamiata wy infrastrukturowi zboczeńcy, to tylko kwestia czasu .. nie będziecie wiecznie i wszystkiego grabić, niszczyć, mordować i zalewać betonem, zasyfiać ropą i plastikiem dla zysku. Nie jesteś tu sama, pazerna ludzka raso, są tu też inni którzy chcą żyć i mają do tego prawo. I już niedługo będziecie cienko piszczeć jak Anglia, Japonia, Kalifornia pójdą pod wodę a Ziemia zmieni swój kształt tak że będą potrzebne nowe mapy. Każdy już powinien widzieć że coś się dzieje ze skorupą ziemską, liczne sikhole, znikanie jezior i rzek, aktywność sejsmiczna w nietypowych miejscach .. tylko kompletnie ślepy debil będzie się jeszcze bawił w wybieranie rządów, religijne czy polityczne przepychanki, inwestycje albo inną formę remontowania tonącego Titanica jakim jest zbudowana przez ludzi cywilizacja. Szykujcie się lepiej na zupełnie nową rzeczywistość, taką jakiej jeszcze nie było.

Portret użytkownika żulo

A co było w tym nietypowego?

A co było w tym nietypowego?

Dajcie sobie spokój z takimi bzdetami. 5 w skali Richtera zdarza się. Podobnie jak w Polsce w okolicach Polkowic mamy regularnie trzesiąnka powyżej 4. Tego się zbytnio nie odczuwa.

Ale pewnie wkrótce znów przeczytamy wszyscy o dziesiątkach trzęsień w Yellowstone o mocy między 2,5 a 3,5, które mają coś zwiastować a są na tyle bzdetne i powszechne że stronki, serwisy o trzęsieniach zwykle nawet nie podają takich mniejszych niż 3 stopnie.

Portret użytkownika szkielet

Pewno, że się zdarza. Tylko

Pewno, że się zdarza. Tylko ciekawe jest to, że zdarza się tam, gdzie nie ma żadnych zaburzeń tektonicznych, ani (jak w wypadku Polkowic) nie jest prowadzona żadna eksploatacja górnicza wgłębna. Podobny przypadek miał miejsce kilkanaście lat temu w okolicach Kaliningradu.

Portret użytkownika Szymonka

Tak to dopiero początek

Tak to dopiero początek,ostatnio śniło mi się trzesienie ziemii o magnitudzie aż 10° gdzieś w Japonii to było straszne, a tak wracając do rzeczywistości to coś nieciekawego dzieje się w skorupie ziemskiej i na jej powierzchni

Portret użytkownika zxc

Anteny są dawno skalibrowane,

Anteny są dawno skalibrowane, tak z La Rochelle popłynęła na morze Bałtyckie do pewnego portu, dziś jest tam miasto bez dostępu do morza... Dalej zawartość dwóch statków przetransportowano do dwóch miejsc na terenie Warmii i Mazur. Z tego co mi wiadomo do dziś dnia leży sobie to nadal tam gdzie to złożono.

Strony

Skomentuj