Znaczny wzrost aktywności sejsmicznej w Rumunii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich kilku tygodni zaobserwowano wzrastającą ilość zjawisk sejsmicznych w Rumunii. W sumie przez miesiąc naliczono już 7 wstrząsów o magnitudach przekraczających 4 stopnie w skali Richtera.

 

Trzęsienia mają siły od 4,3 do 4,7 stopni. Najsilniejszy wstrząs miał miejsce 29 marca. Sejsmolodzy zlokalizowali epicentra tych wstrząsów w strefie Vrancea. To mniej więcej 150 km od stolicy Rumunii, Bukaresztu.

 

Głębokość wstrząsów jest jeszcze dosyć duża, bo mają miejsce ponad 100 km pod powierzchnią Ziemi, ale naukowcy konkludują, że aktualna aktywność może być zwiastunem kolejnych, być może silniejszych zjawisk w tej okolicy.

Dużego trzęsienia ziemi boją się Rumuni i Mołdawianie. Biorąc pod uwagę historyczne informacje, mają ku temu podstawy. Ostatnie silne trzęsienie ziemi miało tam miejsce w 1977 roku. Spowodowało ono wiele zniszczeń w Bukareszcie, a w jego rezultacie zginęło ponad 1000 osób.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Generałowa

No i co z tego? Trzęsienia

No i co z tego? Trzęsienia zawsze były i zawsze będą. Ponad to podobno Polska leży na skraju dwóch płyt tektonicznych, które nie poruszają się od iluśtamset tysięcy lat. Co jeśli siły drzemiące tam się obudzą? Cóż, wtedy należałoby powiedzieć: Bye bye Warsaw i okolice...

Skomentuj