Naukowcy opracowali mikrochip naśladujący ludzki mózg

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Mikrochip stworzony przez naukowców z USA, Niemiec i Szwajcarii na uniwersytecie w Zurychu potrafi przetwarzać informacje tak jak to robi ludzki umysł. Dzięki temu nauka jest coraz bliżej do zbudowania pierwszego sztucznego mózgu.

 

System elektroniczny jest porównywalny do ludzkiego mózgu pod względem wielkości, prędkości oraz zużycia energii. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie może zapewnić nowy wgląd na temat tego jak ludzki umysł funkcjonuje na co dzień. Dzięki neuroinformatyce, która skupia się na organizacji danych neuronaukowych poprzez zastosowanie modeli obliczeniowych i narzędzi analitycznych, twórcy skonfigurowali neuromorficzne chipy, imitujące zdolność przetwarzania w ludzkim mózgu w czasie rzeczywistym.

 

Profesor neuroinformatyki na uniwersytecie w Zurychu Giacamo Indiveri powiedział, że on i jego współpracownicy byli w stanie użyć neuromorficzne chipy jako sztuczne neurony w celu utworzenia sieci zdolnych do wykonywania zadań, które wymagają pamięci krótkotrwałej, umiejętności podejmowania decyzji oraz umiejętności analitycznych. Dzięki temu naukowcy byli w stanie połączyć neuromorficzne neurony w sieci, które realizowały neuronowe moduły przetwarzania.

 

Naukowcy zauważają, że istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla nowej technologii. Chipy mogą być połączone z elementami sensorów neuromorficznych w celu utworzenia złożonych funkcji poznawczych, zdolnych do interakcji z otoczeniem w czasie rzeczywistym. Technologia może również pomóc robotom autonomicznie nawigować środowisko oraz uwydatnić przyszłe smartphony.

 

 

 

Źródło: http://articles.economictimes.indiatimes.com/2013-07-23/news/40749224_1_neurons-human-brain-researchers

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika cierń

zarąbiście!!! oby szybciej

zarąbiście!!! oby szybciej powstało AI. Świat idzie do prozdu jak nigdy dotąd.

ps. ci którym się to nie podoba, cóż. wasz czas przemija. zawsze jest ktoś komu nie poodbają się wynalazki. Kiedyś na wsiach było pełno wrogów sieci elektrycznej. dziś każdy z was wrogowie postępu używa komputerów i internetu by wylewać swe żale. 20 lat temu tacy jak wy widzieli w komputerach same ZUO. typowe dla marud.

Portret użytkownika kolo

cierń napisał: zarąbiście!!!

[quote=cierń]
zarąbiście!!! oby szybciej powstało AI. Świat idzie do prozdu jak nigdy dotąd.

ps. ci którym się to nie podoba, cóż. wasz czas przemija. zawsze jest ktoś komu nie poodbają się wynalazki. Kiedyś na wsiach było pełno wrogów sieci elektrycznej. dziś każdy z was wrogowie postępu używa komputerów i internetu by wylewać swe żale. 20 lat temu tacy jak wy widzieli w komputerach same ZUO. typowe dla marud.
[/quote
aleś ty ciemny jak wieczór zimowy frajerze...
Nigdy nie byłoprzeciwników elektryczności na wsi małolacie...

Portret użytkownika AMRŚP

O naiwni.. ten mikrochip nie

O naiwni.. ten mikrochip nie dla zbudowania sztucznego mózgu jest przeznaczony, lecz sterowaniem ludzkimi zachowaniami, emocjami i myślami po wszczepieniu..."pracowac... pracować... nie myslec... nie jeść .... nie buntowac się."
..i wydzielać dopaminę by czuć się szczęśliwym... bez uzasadnienia....

Portret użytkownika kolafrior

Ja z innej beczki: moja

Ja z innej beczki:
moja teoria :
słyszeliście o wykolejeniu pociągu w Hiszpanii ??
a może to ofiara na cześć nowego potomka rodu ??
 
po pierwsze : urodzony został 22 lipca - nie miał imienia wybranego, jeszcze 23 Wiliam mówił, że jeszcze sie zastanawia nad wyborem - bez jaj -> ludzie maja dawno wybrane imie dla potomków, jeszcze niektorzy przed małżeństwem - serio wierzycie w to ???- w nocy z 23 na 24 wypadek i dużo trupów od II wojny tyle nie było !!!! -> z samego rana juz jest wybrane imie i królowa udaje sie kilka godzin po wypad... złożeniu ofiary powitać potomka - teraz królowa może spokojnie umierać - czekamy teraz na jej śmierć...
 

Portret użytkownika Zenek

Dokładnie tak. Jak się pociąg

Dokładnie tak. Jak się pociąg wykoleja to normalnie na zdjęciach widać pozrywane tory. A na zdjeciach z Hiszpanii nic. Tory nówka. Bandyci odstrzelili kawałek torowiska by wykoleić pociąg dokładnie w betonowy nasyp na jakim sie miał rozstrzaskać by jak najwięcej trupoów dla tego swojego żydowskiego satanistycznego potwora yahwe naprodukować. Pieprzeni zwyrodnialcy.

Portret użytkownika Ja

W dzisiejszych czasach kiedy

W dzisiejszych czasach kiedy ludzie wyrzekli się zasad moralnych i etyki oraz honoru "a czasem rozumu" a istotą są typowo zwierzece instynkty "wyścig szczurów, popęd seksualny, etc..." stworzenie takiego urzadzenia jest znacznie prostsze bo działa według schematów tak jak zwierzeta według instynktu "z pewnymi wyjątkami ;]"
P.S. cechy które wymieniłem czyli  moralność, etyka, honor, nigdy nie zostałyby odwzorowane przez SI, ponieważ jest czynnik który wykracza poza strukturę fizyczną a mianowcie dusza "nie każdy ją posiada :]" która jest znacznie bardziej skomplikowana i złożona niz miliard - i ta liczba jest mocno zaniżona ;] -" podobnych chipów, ba nie ma takiej liczby atomów we wszechświecie z której można by stworzyć choćby w połowie tak działający chip jak nasz mózg a raczej świadomość... oczywiście co do ludzi pozbawionych tego elementu "duszy" jest to jak najbardziej realne...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Serafin

Dusza... Wierzę że wszystko

Dusza... Wierzę że wszystko co istnieje ją posiada. Nawet kamień w swej ociężałej postaci podlega ciągłym przmianom. Wprawdzie   cykl  jego egzystencji znacznie różni się od naszego, ale nie oznacza to iż nie jest posłuszny podobnym prawom co inna dowolna materia. Dusza jest   polem morfogenetycznym obejmującym całość istnienia,od kamienia po całą planetę, zarazem wykraczając poza nie w aspektach których nie jesteśmy w stanie już obserwować, przynajmniej   nie na tym poziomie egzystencji, który reprezentujemy obecnie. Duszę można porównać do wody-jest oceanem ale też kroplą skrzącą się na liściu, przyjmuje formę w której ją umieścić ale gdy ta zniknie, wraca do swej pierwotnej postaci.  Gdy stado ptaków lub ławica zmienia równocześnie kierunek ruchu to właśnie pole pozwala tego dokonać, bo choć znajduje się w każdym osobniku oddzielnie to zarazem  jest obecna też we wszystkich. Siłę która jest w stanie trwale związać zawartość formy określa świadomość-im bardziej istota jest samoświadoma tym większe ma szanse zachować odrębność- jeśli tylko tego sobie życzy-  Nauczyliśmy się stwarzać- Jeśli swiadomość określałby stopień komplikacji stworzenia- to czy możliwym jest aby sztuczna inteligencja uzyskała do niej dostęp? Nie wiem, ale jeśli tak to regułą jest w przyrodzie iż każdy gatunek replikuje sobie podobne istoty a w takim przypadku lepiej by było by nasze dziecię odziedziczyło po nas tylko najlepsze cechy

Portret użytkownika Ja

Uściślijmy ty uwarzasz tak,

Uściślijmy ty uwarzasz tak, że każdy i wszystko ma duszę ale na róznym poziomie... tak?
A ja uważam podobnie z tym że upraszczam podział na Duszę czyli na najwyższa formę ducha mogąca współegzystować w świecie materialnym "wyższa forma duchowa od duszy to tzw. ciało ogniste przynajmniej z taką definicją się spotkałem, które już nie ma potrzeby pojawiac się w tym świecie fizycznym bo zakończyło swój rozwój i dalej już jej przebywanie/pojawienie się tutaj jest bezcelowe - reinkarnacja, etc. jest zahamowana" i jest reszta poniżej poziomu na jaki wyewoulowała dusza "ewolucja ducha ma charakter skokowy no i po co się zagłębiać skoro istotą jest to co siedzi w człowieku" czyli duch zdobywający doświadczenie np. poprzez instynkt...
 
np. dzikie zwierzeta nie czuje empatii gdy zabijają młode swojego gatunku aby pokryc zdobyczne samice i wydać już swój miot na świat - lwy.
 
P.S. daltego dzielę formy niematerialne na dusze i na ducha brzmi lepiej i nie wprowadza zamieszania... bo różnica jest kolosalna a cyferki nie oddają tego: przykład poziom 4 "dusza" i poziom 3 "duch zwierząt i ludzi jeszcze nie wykształcony"....

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Dr Piotr

Dokładnie, tak jest, jak

Dokładnie, tak jest, jak piszesz.
Naukowcy w tych projektach tworzą pseudo-umysł, który jest idealnie racjonalny i nie ma w nim miejsca na irracjonalne decyzje, strach, nie mówiąc już o czymś takim jak doświadczenie życiowe, moralność czy szacunek dla historii i minionych pokoleń.
Oni tworzą kalkulujący na zimno bez emocji mózg, który pewnie pozbawiony jest w imię tej racjonalności wszelkich hamulców moralnych i współczucia.
Takie coś na pewno będzie miało przede wszystkim zastosowanie militarne w przyszłych generacjach humanoidalnych robotów.
Zawsze będzie można zrzucić zbrodnie na bezduszne maszyny, przecież to takie dla nich proste.

Portret użytkownika Ja

Dokładnie, morderca

Dokładnie, morderca doskonały, bez skrupułów, bez emocji wypełni każdy rozkaz, a jak dostanie wolną wolę której my tak naprawdę nie mamy "bo nikt nie morduje jednego dnia a drugiego jakgdyby nic idzie działać charytatywnie... a to przez/dzięki sumieniu" może zamienić się w psychopatę racjonalizujący swoje działania. Nie bez przyczyny powstaja produkcje filmowe gdzie ludzie tracący kontrole na własnym dziełem SI są później sami eliminowani...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Skomentuj