Wczoraj w nocy zmarł Król Arabii Saudyjskiej Abd Allah

Kategorie: 

Król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud - Źródło: kadr z YouTube

Król Arabii Saudyskiej, Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud zmarł wczoraj wieczorem w szpitalu. Nowym królem został Salman Ben Abd al-Aziz z rodu Saudów. W odpowiedzi na tą informację ropa naftowa zaczęła drożeć.

 

Zmarły monarcha od jakiegoś czasu zmagał się z problemami pulmonologicznymi. Przyczyną śmierci 91 letniego króla było zapalenie płuc. Na szczęście wskazał on swojego następcę na wypadek śmierci już w 2012 roku, co miało zapewnić jedność królestwa i pewną sukcesję Saudów.

Król Salman Ben Abd al-Aziz as-Saud - źródło: wikipedia

Wstępujący na tron nowy król Salman Ben Abd al-Aziz postanowił przeciąć jałowe dyskusje o sukcesji po jego odejściu i od razu wyznaczył do następcą tronu księcia Mukrina, brata zmarłego Abd Allaha. Arabia Saudyjska jest bardzo ważnym i potężnym graczem w tamtym rejonie świata. Od dawna wiadomo, że wspierają oni sunnitów i napędzają wojnę religijną z szyitami reprezentowanymi przez Iran. Ich ambicją jest stworzenie przeciwwagi dla szyickiej dominacji.

Po śmierci Abd Allaha pojawia się szereg pytań. Jak zmieni się polityka zagraniczna Arabii Saudyjskiej. Co dalej z niskimi cenami ropy i z sojuszem z USA? Jak na razie rynki reagują zwyżką cen ropy, ale nie wiadomo czy to nie jest po prostu reakcja na śmierć króla, a nie początek odwrócenia trendu.

 

Arabia Saudyjska jest ważnym sprzymierzeńcem USA w Zatoce Perskiej. Nikomu w Waszyngtonie nie przeszkadza to, że w kraju tym panuje monarchia absolutna i obowiązuje tam islam w odmianie wahabickiej. Dzięki temu obecnie USA nie planuje wprowadzania tam demokracji.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Czołgista

Po pierwsze jest królem ,kto

Po pierwsze jest królem ,kto mu zabroni ? Żona? Imam? Nie bądźmy śmieszni nikt nie może monarsze niczego zabronić.Tym bardziej jak ma władzę absolutną.
Po za tym może mają taką tradycję ,że królowie jako ,że są z Bożej Łaski mogą przybrać jego imię. 

Portret użytkownika Zenek :)

  Pewnie umarł 5, orzekli

 
Pewnie umarł 5, orzekli śmierć pnia mózgu i trzymali pod respiratorem faszerując go jak każdego NWOwskiego dziadygę transfuzjami z krwi białych niemowlat licząc na demoniczny cud  yahwe, że się wskrzesi a tu tora blada. Kacyk zdechł na amen.
 
Nowy długo nie pociągnie jak już ogłosił następce. Zresztą nazistowski projekt Wielki iSSrael planuje orżnąć Saudów na połowę terytorium Arabii więc pora na ogłoszenie ich "terrorystami". Teraz dobry powód bo nowy król to szansa na nowe wymuszenia.

Strony

Skomentuj