Aplikacja dla arachnofobów pomoże przezwyciężyć obsesyjny strach

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Terapia ekspozycyjna osiągnęła nowy poziom wraz z pomysłem naukowców z Uniwersytetu w Bazylei. Stworzyli oni  aplikację dla arachnofobów, która przekonuje użytkownika, że pełzają po niej ogromne pająki.

 

Przy całej etycznej niejasności, terapia ekspozycji jest nadal czasami stosowana jako metoda przezwyciężania pewnych fobii i leczenia zaburzeń lękowych. Zgodnie z koncepcją zwolenników tego podejścia, może pomóc osobie zmierzyć się ze strachem „twarzą w twarz”, w wyniku czego ten strach znika. Ostatnim i bardzo nietypowym przykładem wdrożenia metody jest aplikacja Phobys, opracowana przez szwajcarskich naukowców.

 

Oparta na rzeczywistości rozszerzonej Phobys sprawia, że użytkownik wierzy, że otaczają go prawdziwe pająki. Wizualne obrazy zwierząt i ich ruchów są przekazywane w bardzo naturalistyczny sposób.

 

Aplikacja została przetestowana na grupie osób z arachnofobią. Po trzech godzinach rozszerzonej rzeczywistości z ogromnymi pająkami wszyscy użytkownicy aplikacji byli w stanie zbliżyć się do szklanego sześcianu z umieszczonym w nim prawdziwym pająkiem niż ci, którzy nie korzystali z aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, użytkownicy Phobys stali się bardziej pewni siebie w środowisku z prawdziwym pająkiem i wykazywali mniej strachu i obrzydzenia.

 

Twórcy z Bazylei zauważyli, że aplikacja niekoniecznie powinna całkowicie eliminować arachnofobię, ale raczej zwiększać próg tolerancji psychicznej na pająki, aby ułatwić dalszą terapię.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wodnik Szuwarek

@ Groot

@ Groot

Popieram. Szczególnie gdy są urodziwe i w takim wieku że aż chce się do nich spuścić , po pajęczynie oczywiście.

A poważnie to bardzo lubie pająki szczególnie ptaszniki. Fajne hobby wymagające niewiele miejsca.

Pozdro.

Skomentuj