Kapsuła samobójcza "Sarco" stała się legalna w Szwajcarii

Kategorie: 

Źródło: Exit International

Firma znana między innymi z tworzenia narzędzi do eutanazji, Exit International, już w przyszłym roku rozpocznie swoją działalność w Szwajcarii. Wydrukowana w 3D „kapsuła samobójcza” o nazwie Sarco, przeszła przegląd prawny w tym kraju, co otwiera drogę do wykorzystania jej, do przeprowadzania wspomaganych samobójstw.

 

Twórca kapsuły, dr Philip Nitschke w wywiadzie dla Euronews, twierdził że jego celem jest umożliwienie każdemu pobranie projektu jego firmy i samodzielne wydrukowanie kapsuły. Zgodnie ze słowami Nitschke, ostatecznym celem Exit International jest „odmedykalizować” proces umierania, eliminując potrzebę angażowania lekarzy. Firma nie planuje sprzedawać kapsuł Sarco, a zamiast tego będzie dystrybuować projekt do druku 3D i współpracować z klinikami w Szwajcarii.


Źródło: Exit International

Przegląd zlecony przez Exit International, przeprowadzony przez szwajcarskiego naukowca Daniela Hürlimanna, potwierdził że firma nie złamała żadnych przepisów dotyczących produktów medycznych, narkotyków, niebezpiecznych chemikaliów lub broni. Kapsułą można operować wyłącznie od środka, co umożliwia samobójcy zmianę decyzji niemal do ostatniej chwili. Użytkownicy po naciśnięciu przycisku, mrugnięciu lub pokazaniu stosownego gestu, będą mogli uwolnić azot, który wywoła stan niedotlenienia i ostatecznie śmierć. Producenci zainstalowali nawet w kapsule przycisk zatrzymania awaryjnego i klapę ewakuacyjną. 

 

Twórca kapsuły, Philip Nitschke jest dość znaną postacią w zakresie prawa do eutanazji. W latach 90, z powodzeniem poprowadził kampanię na rzecz wprowadzenia ustawy o legalnej eutanazji na Terytorium Północnym Australii i pomagał czterem osobom w odebraniu sobie życia, przed unieważnieniem prawa przez rząd Australii. Nitschke był pierwszym lekarzem na świecie, który podał legalny, dobrowolny i śmiertelny zastrzyk pacjentowi, po czym umożliwił mu aktywację strzykawki za pomocą komputera. Z tego powodu, Nitschke bywa określany w mediach jako „Dr Śmierć”. Stworzona przez niego maszyna, która pozwoliła przeprowadzić ten zabieg, znajduje się obecnie w British Science Museum.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ShK

Czy w tej kapsule są pasy

Czy w tej kapsule są pasy mocujące? Czy jest wystarczająco wytrzymała jeśli samobójca nie będzie chciał się zamknąć i będzie się wyrywał? Czy jeśli zostaniesz przeznaczony/wylosowany jako chętny do kapsuły to czy można się odwołać do jakiegoś sądu czy coś?

Portret użytkownika BG-OG

DRUK 3D TO PRZECIEŻ JAKAŚ

DRUK 3D TO PRZECIEŻ JAKAŚ "FORMA PLASTIKU". CZY EUTAENTUZJAŚCI MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE ZAŚMIECĄ ŚWIAT ?
NIE MOŻNA OD RAZU W TRUMNIE ( JEŻELI CHCESZ DO ZIEMI ) , LUB W PUDLE Z TEKTURY ( JEŻELI CHCESZ DO PIECA ) . TRZEBA TYLKO BUTLE Z AZOTEM I MASKĘ .

Portret użytkownika Kwazar

Generalnie jestem przeciwny

Generalnie jestem przeciwny wszelkim "eksperymentom, ze śmiercią samobójczą.Dlaczgo ? Bo wiem, ilu idiotów z byle powodu, chce sie pod "pociag rzucić" Lol DEBILE ociężałe umysłowo JUTRO dla was JEST NOWUY DZIEŃ I ......Bez Histerii !!!! Natomiast jest i tak,że sam się często zastanawiam czy eutanazja nie byłby błogosłwieństwem dla cierpiacych.

Skomentuj