Wojna w Jemenie pochłonie setki tysięcy ofiar śmiertelnych

Kategorie: 

Źródło: Staff Sgt. Christopher McCullough/ar.wikipedia.org

Liczba ofiar wojny w Jemenie, jak się okazuje, jest wielokrotnie wyższa niż przypuszczano, a sytuacja na miejscu jest wręcz katastrofalna. Najnowsze szacunki mówią, że więcej ludzi umiera z głodu i chorób, niż w wyniku działań zbrojnych.

 

Najnowszy raport w sprawie Jemenu został przygotowany przez specjalistów z Uniwersytetu w Denver na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie przedstawia on aktualnej liczby ofiar śmiertelnych, ale przewiduje, że jeśli wojna wciąż będzie trwała, a sytuacja humanitarna nie ulegnie poprawie, na przestrzeni lat 2015-2019 zginie łącznie 233 tysięcy ludzi.

W raporcie zaznaczono, że w wyniku samych działań zbrojnych, do końca 2019 roku może zginąć około 102 tysiące Jemeńczyków, a 131 tysięcy kolejnych zginie z powodu głodu, chorób, fatalnych warunków mieszkaniowych i innych czynników, które bezpośrednio mają związek z toczącymi się działaniami wojennymi.

 

Oznacza to, że na przestrzeni tych kilku lat, zginie 0,8% populacji państwa. Specjaliści ustalili również, że Jemen cofnął się w rozwoju nawet o 21 lat, a do końca 2019 roku, kraj poniesie straty ekonomiczne w wysokości 89 miliardów dolarów.

Wojna w Jemenie wybuchła w marcu 2015 roku, gdy rebelianci, którzy prawdopodobnie są wspierani przez Iran, obalili prosaudyjski rząd w Sanie. Bojownicy kontrolują obecnie zachodnią część kraju łącznie ze stolicą, natomiast Arabia Saudyjska, we współpracy z innymi państwami w regionie oraz Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, chce siłą przywrócić poprzedni porządek. Brutalna kampania wojenna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i przyczyniła się do ogromnych zniszczeń i ofiar w ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Kraje Zachodu zdecydowały się

Kraje Zachodu zdecydowały się zrobić z kolejnego kraju poligon doświadczalny. Tym razem z pomocą Arabii Saudyjskiej. Ich nie przejmuje cierpienie ludzi, ani to, że chorują i glodują. Nie biorą pod uwagi tego, że Jemen był już kilkukrotnie terenem rozlewu krwi i zamachów stanów, nie mówiąc już o tym, że kraj ten dzielił się wcześniej na dwa mniejsze.

Portret użytkownika Jarek

Uważam że obezny sposób

Uważam że obezny sposób prowadzenia wojen nie pozwala na odniesienie zwycięstwa. Dawniej prowadzono naloty dywanowe, niszczono wszystko i wszystkich , najeżdzały kraj armie liczące setki tysięcy żołnierzy. Wtedy szybko kraj wpadał w ręce przeciwnika. Obecnie gdy głównie prowadzi sie naloty punktowe, jakieś pojedyńcze jednostki specjalne operują na terenie wroga,  a liczebność armi liczona jest w maskymalnie dziesiątkach tysięcy ludzi ( z czego większość to wojska logistyczne w szerokim pojęciu, anie uczestniczące w walce), to opanowanie terenu kraju jest niemożliwe. 

Portret użytkownika dziki kon

Z szacunkiem dziwko do

Z szacunkiem dziwko do religii. Chcesz im pomóc? Zrób coś !! Kampanie informacyjną, zaproponuj znanym youtubera współpracę, cienij posty na FB i idź do TV. Na razie charakteryzujesz się jako dziecko, którye za dużo szczeka i dostanie pasem po dupci

Skomentuj