Saudyjskie siły lotnicze używały broni chemicznej w Jemenie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Wszyscy do dziś pamiętamy jak wielkie było oburzenie na Zachodzie, gdy w Syrii wykorzystano zakazaną broń chemiczną. Stany Zjednoczone były już niemal gotowe do zaatakowania tego kraju. Tymczasem według licznych doniesień, Arabia Saudyjska dokonuje zbrodni wojennych w Jemenie oraz kilkakrotnie stosowała amunicję kasetową oraz bomby chemiczne. Zachodnie media oczywiście milczą.

 

Stosowanie amunicji kasetowej przez saudyjskie siły lotnicze zostało potwierdzone i udokumentowane przez Human Rights Watch. Ta pozarządowa organizacja zajmująca się prawami człowieka posiada dowody w postaci nagrań, zdjęć oraz zeznań świadków. Mimo tego, Saudowie zaprzeczają wszystkim doniesieniom.

Źródło: Human Rights Watch

Tym razem dowiadujemy się, że Arabia Saudyjska kilkakrotnie użyła trującego gazu podczas nalotów na kontrolowaną przez szyicką rebelię muhafazę Sada, która znajduje się w północno-zachodniej części Jemenu. Natomiast pod koniec kwietnia, w stolicy Sana użyto zakazanych przez prawo międzynarodowe bomb fosforowych.

 

Ze względu na panującą ciszę medialną w tej sprawie można dojść do wniosku, że prawo międzynarodowe najwyraźniej nie dotyczy wszystkich - jedni te prawo ustanawiają, inni zaś muszą go przestrzegać. Syria z tego powodu o mało nie została zrównana z ziemią.

 

 

Źródło: http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13940318000399

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj