Stężenia gazów cieplarnianych znacznie wzrosły w 2022 r

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Stężenie gazów cieplarnianych w 2022 roku znowu wzrosło. Poinformowało o tym biuro prasowe Uniwersytetu w Bremie.

 

Śledzenie dynamiki akumulacji gazów cieplarnianych rozpoczęło się w 2002 r., kiedy na europejskim satelicie środowiskowym ENVISAT rozpoczął pracę instrument SCIAMACHY. W tej chwili uzupełniają go japońskie GOSAT i GOSAT-2, a także amerykański OCO-2. Satelity mierzą uśredniony pionowo stosunek mieszaniny dwutlenku węgla CO2 i metanu CH4. Dane przedstawiono w częściach na milion (ppm) dla CO2 i częściach na miliard (ppb) dla CH4.

 

W efekcie okazało się, że w 2022 roku ilość metanu wzrosła o 11,8 ppm, a dwutlenku węgla o 2,1 ppm. Poziomy CO2 rosną prawie równomiernie – w przeciwieństwie do metanu. W latach 2000-2006 stężenia metanu były średnio stabilne. Jednak od 2007 r. zawartość metanu ponownie zaczęła rosnąć, szczególnie w szybkim tempie w ostatnich latach. Rekordowe poziomy wzrostu odnotowano w 2020 i 2021 r., prawdopodobnie z powodu wzrostu emisji metanu w czasie epidemii COVID-19. Eksperci nie powiedzieli jednak dlaczego doszło do większej emisji metanu.

 

Metan (CH4) jest jednym z gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego i globalnego ocieplenia. Jest on 25 razy bardziej skuteczny w absorbowaniu ciepła niż dwutlenek węgla (CO2) przez okres 100 lat po jego emisji. Emisja metanu jest głównie spowodowana działalnością człowieka, taką jak wykorzystanie paliw kopalnych, hodowla zwierząt, uprawa ryżu i przetwarzanie odpadów. Redukcja emisji metanu jest przedstawiana jako ważna dla ograniczenia tak zwanego "globalnego ocieplenia".

 

Hydraty metanu to naturalne związki chemiczne, w których metan jest uwięziony w krystalicznej strukturze składającej się głównie z wody lodowej. Hydraty metanu są obecne w wielu różnych środowiskach, w tym na dnie oceanów i w wiecznej zmarzlinie. Są one potencjalnie ważnym źródłem metanu, który może być wykorzystany jako paliwo lub jako surowiec do produkcji chemikaliów.

 

Ale mają także istotną rolę w globalnym bilansie metanu. W ciągu milionów lat, hydraty metanu mogły dostarczać metanu do atmosfery, powodując zmiany klimatu. Istnieje obawa, że globalne ocieplenie prowadzące do rozmarzania wiecznej zmarzliny, może prowadzić do rozpuszczenia hydratów metanu i tym samym do emisji dużych ilości metanu do atmosfery, co mogłoby prowadzić do dalszego ocieplenia klimatu. Poszlaką, że z czymś takim mamy do czynienia są liczne kratery pojawiające się na Syberii, właśnie w miejscach gdzie lód uwolnił duże ilości zmagazynowanego gazu.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Kolejne kłamstwa, ale w miastach powietrze jest straszne. Zmienia się cyrkulacja powietrza i coraz częście występują prądy spadające, przez co zadymione powietrze tłoczy się tuż nad powierzchnią wywołując smog. Trzeba jeszcze pamiętać, że im jest cieplej na dworze, tym ciąg kominowo-wentylacyjny niewymuszony spada. Cieplej zimą jesy wtedy, gdy są chmury i minimalny wiatr, a takie warunki sprzyjają zadymieniu blisko powierzchni.

Portret użytkownika axell69

Stężenie  ściemy powszechnej 

Stężenie  ściemy powszechnej  wzrosło do niebotycznych rozmiarów w  tym 2023 roku  , co spowodowało  nadmierne pocenie się  gawiedzi i emisję   gazów  nerwowych . W czasach zamordyzmu gdy wiekszość z was siedziała  grzecznie w domu i zgodnie z instrukcją  z protokołu syjonu , mędrców podobno ,  spowodowała  jedynie to co  czytacie a nie to co naprawdę się  stało  Poszczepienne zgony których jest  naprawdę  dużo  zakrywane jest   takim i innymi współistniejącymi artami ......  czy ZnZ  bierze udział w tej  fali  zagłuszania  prawdy ??  osądźcie sami . W  innym przypadku  zagłoszą  nasz głos  insztalatorzy  i inni wyznawcy kurva  jezus 

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Portret użytkownika Kwazar

Biuro w Bremie.Dobre i to. Z

Biuro w Bremie.Dobre i to. Z pewnością one lepsze, od swojego czasu, sklepiku informacyjnego z rewelacjami prosto z Syrii (pamiętacie to jeszcze ?)  Lol A po REKLAMIE .....Pytanie poważne. Po ile będzie kilo CO2 ? O Metanie nie wspomnę, bo te hydraty to z pewnością drożej wyjdą No i kedy zamierzamy, MY kmiotki proste to ZAPŁACIĆ !!! Nie ma oddychania za darmo. 

Skomentuj