Na Syberii nadal pojawiają się dziwne kratery nieznanego pochodzenia

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Zespół naukowców pod przewodnictwem zastępcy dyrektora Moskiewskiego Instytutu Nafty i Gazu profesora Wasilija Bogojawlienskiego (Васили Богоявленски) odnalazł nowe nietypowe kratery w ziemi. Zauważono je na na północ od Krasnojarska na Półwyspie Tajmyr. Naukowcy planują wyprawę w to miejsce tak szybko, jak to tylko możliwe, aby dokładnie zbadać ten potencjalnie niebezpieczny fenomen.

 

To niezwykłe zjawisko geologiczne prowadzi do powstania niemal idealnie okrągłych i głębokich kraterów o średnicach nawet do kilkudziesięciu metrów. Mają on gładkie pionowe ściany i wyglądają niczym otwory wywiercone gigantycznym wiertłem. Pierwszy krater oznaczony przez uczonych symbolem B1, zauważył je przypadkowo jeszcze w 2014 roku, pilot śmigłowca. Anomalia gruntu znajduje się 30 km od bazy przemysłowej Bowanenkowo (Бованенково).

Mapa rozmieszczenia dotychczas odkrytych kraterów

Wymiary odnalezionych dotychczas lejów są bardzo zróżnicowane i mogą osiągnąć średnicę nawet 600 m i głębokość 70 m.Nowe zdjęcia satelitarne tego regionu ujawniły kilka kolejnych dziur w ziemi. Jedna z nich, B2, znajduje się 10 km od Bowanenkowo. Krater B3 znajduje się 90 km od miejscowości Antipajuta (Антипаюта), a B4 - w pobliżu miejscowości Nosok (Носок) na Półwyspie Tajmyr.

Nowe kratery są dużo większe, co więcej, są one otoczone przez 20 mini-kraterów. Niektóre z nich są już wypełnione wodą i mieszają się ze sobą tworząc jeziora. Naukowcy ustalili współrzędne tylko czterech z nich, ale lokalni pasterze twierdzą, że widzieli wiele innych. Według profesora Wasilija Bogojawlienskiego , dużych kraterów w całym regionie może być znacznie więcej, nawet 20-30 sztuk. To oznacza, że mamy do czynienia z tajemniczym zjawiskiem na dużą skalę. Dlatego, według naukowca, trzeba to zbadać najszybciej jak to możliwe, aby dowiedzieć się, więcej o charakterze tego zjawiska.

Jeden z nowych kraterów wypełniony już wodą

Powody awarii nie są jeszcze znane, i to jest niepokojące. Profesor Wasilij Bogojawlienski odnosi się do zdjęć pilotów śmigłowców, na których jest widoczne biaława mgła nad jednym jeziorem tego typu. Naukowcy uważają, że kratery to widoczny zna, że uwolnieniu ulegają podziemne zasoby hydratów metanu, które przedostają się do powierzchni. Jest to wynikiem topnienia wiecznej zmarzliny pod wpływem wyraźnego ocieplenia na Syberii.

 

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że widzieli w okolicy błyski i czuli coś jakby małe trzęsienia ziemi. Obecnie najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że kratery to skutek wybuchu gazu. Jednak badania krateru B1 nie potwierdziły obecności, stopionych skał, które powinny zostać utworzone w przypadku podziemnego wybuchu.

 

Obecnie rosyjscy naukowcy przygotowują nową wyprawę do kraterów. Planowane jest zainstalowanie w regionie co najmniej czterech stacji sejsmicznych, aby spróbować zarejestrować powstawanie nowych kraterów. Jeśli jest to skutek topnienia hydratów metanu, to jest to zła wiadomość dla klimatu na świecie, ponieważ metan jest silnym gazem cieplarnianym i jest w stanie znacznie przyspieszyć globalne ocieplenie.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nadchodziZŁO

No dobra, po co kosmici

No dobra, po co kosmici wiercą te dziury i co w nich umieszczają? W dziurach zazwyczaj umieszcza się nasiona roślin czasami też larwy albo jaja. Coś tam zostało złożone nie wiadomo tylko co i w jakim celu.

Portret użytkownika JD

Sprawa jest prosta dla ludzi

Sprawa jest prosta dla ludzi dysponujących elementarną logiką myślenia. Należy się zastanowić, co takiego teraz jest, czego kiedyś nie było, że mogło to spowodowac coś, czego w dawnych czasach nie było, bo nie było tego, co teraz jest i co mogło spowodować to co jest. Już prościej tego chyba napisać się nie da, aby wyjaśnić komuś o co chodzi, kto wprawdzie logicznie nie umie samodzielnie myśleć, a i pozbawiony jest elementarnej wiedzy oraz elementarnych obserwacji, ale umie jako tako czytać i przeczytawszy zrozumieć od biedy przeczytany tekst. Tyle starczy, aby jak z rogu obfitości podawać następnie wiele rozmaitych domniemanych przyczyn, z których jedna albo i niejedna jest winowajcą.

Portret użytkownika dorie

taj napisał: Skończ

taj wrote:

Skończ podstawówkę kucu.

Idąc dalej to skąd by się wziął metan skoro nie ze zmarzliny. Jak by znajdował się w atmosferze to by się spalił. Jak  metan znalazł się w zmarzline? Żeby metan eksplodował muszą powstać odpowiednie warunki mieszaniny powietrza i metanu. 
 
 

Portret użytkownika DomosBigos

 zasoby energetyczne na ziemi

 zasoby energetyczne na ziemi sie wyczerpują ziemia odbiera sobie to co zostało z niej zrabowane być może w przeszłości to sie zdarzało juz niejednokrotnie, wydaje mi się że być może wynika to z tego że ziemia prubuje przywrucić balans który został zaburzony w wyniku rabowania naturanych surowców energetycznych ziemi, ciekawe jest to jakie kształty przybieraja te puste miejsca, wydaje sie że ziemia kryje wciąż niezane tajemnice dla ludzkośći

Portret użytkownika pabloS

BigoswGłowos. Jak słucham

BigoswGłowos.
Jak słucham takich nawiedzonych typów jak ty to mi Jezus na ścianie z krzyża złazi. "ziemia odbiera sobie to co zostało z niej zrabowane" - no Ziemia, wielka kula materii nieożywionej odbiera wielką łapą to co jej zabrano XD albo: "wydaje mi się że być może wynika to z tego że ziemia prubuje przywrucić balans" -no ciekawe w jaki sposób? pewnie materializuje nowe w miejsce starego?a nie czekaj przecież jest dziura czyli o co cho?
Jedyne co wyksztusiłeś rozsądnego to tylko uwagę na temat kształtu tychże dziureczek - podpowiem Ci. Jako świeżo wykonana ma kształt sześciokątu. 

Portret użytkownika taki sobie ktos

Ja myśle, że z tych miejsc

Ja myśle, że z tych miejsc wystartowały jakies uśpione "ufo"? Które czekały na właściwe czasy. Pamietacie taki film SF w którym spod ziemi wyszły niesamowicie duże maszyny i zaczęły rozwalać miasta? Nie pamiętam tytułu tego filmu.

Portret użytkownika jonek

Ten film to "Wojna

Ten film to "Wojna światów"
Na podstawie książki Wellsa który był wizjonerem i według mnie każda z jego książek to swoiste przepowiednie na przyszłość gość pisał na przełomie 19 i 20 wieku prawie każda z jego powieści zawiera zdarzenia i pomysły który znamy z aktualnej rzeczywistości a część jest tak fantastycznych że trudno je sobie nawet aktualnie realnie wyobrazić cześć z jego powieści zekranizowano, cześć pomysłów z jego książek trafiło do innych amerykańskich filmów SF
Co do kraterów na Syberii trudno orzec co to jest nie mając możliwości zbadania tego naocznie ale wydaje mi się że to naturalne zjawisko związane z rozmarzaniem Arktyki co do fizycznego charakteru zjawiska podejrzane jest tylko że od prawie dwóch lat nikt tego racjonalnie nie wyjaśnił ale zwalam to na karb rosyjskich naukowców którzy być może już wiedzą ale wersja oficjalna jest niewygodna dla tamtejszej władzy stąd mydlenie oczu ...
 

Portret użytkownika JD

Arktyka w odległych czasach

Arktyka w odległych czasach wielokrotnie rozmarzała całkowicie, ale takich zjawisk wtedy nie było wcale. Te dziury są osobliwe i typowe tylko i wyłącznie dla obecnego czasu. Co więcej gdyby to było zjawisko naturalne, to materia by nie znikała. Ale materia się ulatnia zupełnie, a ściany niezwykle twardych skał są idealnie okrągłe. Czyli coś jakby wiercenie wiertłem o niespotykanej energii, która jednak skał nie topi, a zarazem znika całkowicie cały urobek. Po prostu znika materia. Przy czym dzieje się to cichaczem. Ludzie odkrywają dziury, nie ma hałasu, nie słychać wybuchów. Przykładowo wybuchy o takiej mocy jak upadek "meteorytu tunguskiego" są słyszalne na całej planecie i nawet takie kataklizmy nie czynią takiego spustoszenia połączonego z ewidentnym odziaływaniem czegoś, co przypomina działanie osobliwości zwanej antymaterią.
No więc takich zjawisk nigdy do obecnych czasów na ziemi nie było. W tym tempie po określonej ilości czasu cała ziemia po prostu zniknie zupełnie i to dość prędko w kosmicznej skali czasu. Po prostu będzie tych dziur coraz więcj, aż w końcu nie zostanie nic. Trochę kosmicznego pyłu. Naturalnym czegoś takiego nikt rozsądny raczej nie nazwie.

Portret użytkownika achiles

To naprawdę jest coś SUPER

To naprawdę jest coś SUPER DZIWNEGO I CIEKAWEGO, gdybym był fanem UFO, to bym nawet mógł uznać, że jakiś statek nadlatuje nad dany obszar, włącza jakieś super wielkie wiertło, podobne do tych, które drążą METRA I TUNELE i boruje, zabierając na swój pokład cały urobek. Ale nie jestem fanem UFO i naprawdę robi to na mnie wrażenie i daje do myślenia, jako coś nieodgadnionego .

Strony

Skomentuj