Na Syberii nadal pojawiają się dziwne kratery nieznanego pochodzenia

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Zespół naukowców pod przewodnictwem zastępcy dyrektora Moskiewskiego Instytutu Nafty i Gazu profesora Wasilija Bogojawlienskiego (Васили Богоявленски) odnalazł nowe nietypowe kratery w ziemi. Zauważono je na na północ od Krasnojarska na Półwyspie Tajmyr. Naukowcy planują wyprawę w to miejsce tak szybko, jak to tylko możliwe, aby dokładnie zbadać ten potencjalnie niebezpieczny fenomen.

 

To niezwykłe zjawisko geologiczne prowadzi do powstania niemal idealnie okrągłych i głębokich kraterów o średnicach nawet do kilkudziesięciu metrów. Mają on gładkie pionowe ściany i wyglądają niczym otwory wywiercone gigantycznym wiertłem. Pierwszy krater oznaczony przez uczonych symbolem B1, zauważył je przypadkowo jeszcze w 2014 roku, pilot śmigłowca. Anomalia gruntu znajduje się 30 km od bazy przemysłowej Bowanenkowo (Бованенково).

Mapa rozmieszczenia dotychczas odkrytych kraterów

Wymiary odnalezionych dotychczas lejów są bardzo zróżnicowane i mogą osiągnąć średnicę nawet 600 m i głębokość 70 m.Nowe zdjęcia satelitarne tego regionu ujawniły kilka kolejnych dziur w ziemi. Jedna z nich, B2, znajduje się 10 km od Bowanenkowo. Krater B3 znajduje się 90 km od miejscowości Antipajuta (Антипаюта), a B4 - w pobliżu miejscowości Nosok (Носок) na Półwyspie Tajmyr.

Nowe kratery są dużo większe, co więcej, są one otoczone przez 20 mini-kraterów. Niektóre z nich są już wypełnione wodą i mieszają się ze sobą tworząc jeziora. Naukowcy ustalili współrzędne tylko czterech z nich, ale lokalni pasterze twierdzą, że widzieli wiele innych. Według profesora Wasilija Bogojawlienskiego , dużych kraterów w całym regionie może być znacznie więcej, nawet 20-30 sztuk. To oznacza, że mamy do czynienia z tajemniczym zjawiskiem na dużą skalę. Dlatego, według naukowca, trzeba to zbadać najszybciej jak to możliwe, aby dowiedzieć się, więcej o charakterze tego zjawiska.

Jeden z nowych kraterów wypełniony już wodą

Powody awarii nie są jeszcze znane, i to jest niepokojące. Profesor Wasilij Bogojawlienski odnosi się do zdjęć pilotów śmigłowców, na których jest widoczne biaława mgła nad jednym jeziorem tego typu. Naukowcy uważają, że kratery to widoczny zna, że uwolnieniu ulegają podziemne zasoby hydratów metanu, które przedostają się do powierzchni. Jest to wynikiem topnienia wiecznej zmarzliny pod wpływem wyraźnego ocieplenia na Syberii.

 

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że widzieli w okolicy błyski i czuli coś jakby małe trzęsienia ziemi. Obecnie najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że kratery to skutek wybuchu gazu. Jednak badania krateru B1 nie potwierdziły obecności, stopionych skał, które powinny zostać utworzone w przypadku podziemnego wybuchu.

 

Obecnie rosyjscy naukowcy przygotowują nową wyprawę do kraterów. Planowane jest zainstalowanie w regionie co najmniej czterech stacji sejsmicznych, aby spróbować zarejestrować powstawanie nowych kraterów. Jeśli jest to skutek topnienia hydratów metanu, to jest to zła wiadomość dla klimatu na świecie, ponieważ metan jest silnym gazem cieplarnianym i jest w stanie znacznie przyspieszyć globalne ocieplenie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nadchodziZŁO

No dobra, po co kosmici

No dobra, po co kosmici wiercą te dziury i co w nich umieszczają? W dziurach zazwyczaj umieszcza się nasiona roślin czasami też larwy albo jaja. Coś tam zostało złożone nie wiadomo tylko co i w jakim celu.

Portret użytkownika JD

Sprawa jest prosta dla ludzi

Sprawa jest prosta dla ludzi dysponujących elementarną logiką myślenia. Należy się zastanowić, co takiego teraz jest, czego kiedyś nie było, że mogło to spowodowac coś, czego w dawnych czasach nie było, bo nie było tego, co teraz jest i co mogło spowodować to co jest. Już prościej tego chyba napisać się nie da, aby wyjaśnić komuś o co chodzi, kto wprawdzie logicznie nie umie samodzielnie myśleć, a i pozbawiony jest elementarnej wiedzy oraz elementarnych obserwacji, ale umie jako tako czytać i przeczytawszy zrozumieć od biedy przeczytany tekst. Tyle starczy, aby jak z rogu obfitości podawać następnie wiele rozmaitych domniemanych przyczyn, z których jedna albo i niejedna jest winowajcą.

Portret użytkownika dorie

taj napisał: Skończ

taj wrote:

Skończ podstawówkę kucu.

Idąc dalej to skąd by się wziął metan skoro nie ze zmarzliny. Jak by znajdował się w atmosferze to by się spalił. Jak  metan znalazł się w zmarzline? Żeby metan eksplodował muszą powstać odpowiednie warunki mieszaniny powietrza i metanu. 
 
 

Portret użytkownika DomosBigos

 zasoby energetyczne na ziemi

 zasoby energetyczne na ziemi sie wyczerpują ziemia odbiera sobie to co zostało z niej zrabowane być może w przeszłości to sie zdarzało juz niejednokrotnie, wydaje mi się że być może wynika to z tego że ziemia prubuje przywrucić balans który został zaburzony w wyniku rabowania naturanych surowców energetycznych ziemi, ciekawe jest to jakie kształty przybieraja te puste miejsca, wydaje sie że ziemia kryje wciąż niezane tajemnice dla ludzkośći

Portret użytkownika pabloS

BigoswGłowos. Jak słucham

BigoswGłowos.
Jak słucham takich nawiedzonych typów jak ty to mi Jezus na ścianie z krzyża złazi. "ziemia odbiera sobie to co zostało z niej zrabowane" - no Ziemia, wielka kula materii nieożywionej odbiera wielką łapą to co jej zabrano XD albo: "wydaje mi się że być może wynika to z tego że ziemia prubuje przywrucić balans" -no ciekawe w jaki sposób? pewnie materializuje nowe w miejsce starego?a nie czekaj przecież jest dziura czyli o co cho?
Jedyne co wyksztusiłeś rozsądnego to tylko uwagę na temat kształtu tychże dziureczek - podpowiem Ci. Jako świeżo wykonana ma kształt sześciokątu. 

Strony

Skomentuj