SIeci 5G mogą być podatne na ataki hakerów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Unia Europejska obawia się, że sieć 5G może stanowić "ogromne wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa użytkowników". Urzędnicy sugerują, że technologiczna innowacja może być łatwiejszym celem dla hakerów, wspieranych przez rządy krajowe.

W swoim oświadczeniu, Unia Europejska wyraziła opinię, że wdrożenie sieci 5G uaktywni szereg nowych wyzwań, związanych z bezpieczeństwem konsumentów. Zwrócono uwagę szczególnie na zagrożenie ze strony hakerów, otrzymujących wsparcie ze strony rządów. Nie wyróżniono co prawda żadnych potencjalnych firm, lecz można się domyślić, że komunikat był tworzony głównie z myślą o chińskim potentacie Huawei, rzekomo ściśle współpracującym z władzami w Pekinie. 

 

Warto przypomnieć, że Stany Zjednoczone są bardziej bezpośrednie w tej kwestii i jednoznacznie kwalifikują Huawei jako najpoważniejsze zagrożenie technologiczne dla kraju. Na początku tego roku Amerykanie umieścili firmę na czarnej liście. Decyzję argumentowano faktem, że Huawei z dużym prawdopodobieństwem "był zaangażowany w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego USA".

 

Oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w znacznym stopniu pokrywają się, lecz Bruksela nie zdecydowała się na wskazanie jednego głównego zagrożenia. Zamiast tego postawiono na dość ogólne ostrzeżenie w skali globalnej.

Sieć 5G kusi konsumentów wieloma nowymi możliwościami. Naukowcy przewidują, że domowe sieci Wi-Fi mogą zostać zastąpione zaawansowaną sztuczną inteligencją w urządzeniach. Pomimo tych potencjalnych korzyści, 33-stronicowy unijny raport przedstawia wyłącznie zagrożenia i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że poniższy fragment koncentruje się na Chinach:

Istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że dostawca usług będzie narażony na ingerencję ze strony państwa spoza Unii Europejskiej. (...) Takie zakłócenia mogą być ułatwione przez ustawodawstwo państwa, zwłaszcza w przypadku, gdy dochodzi w nim do braku równowagi legislacyjnej lub demokratycznej.

Huawei wielokrotnie w przeszłości zaprzeczał wszelkim doniesieniom o współpracy z chińskim rządem i nic nie wskazuje na to, by firma miała zmienić swoje stanowisko. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Właśnie sorosowo

Właśnie sorosowo filantropowski TVN rozpoaczoł polowanie na Polaków którzy walczą z sztańskąAgendą 2030 !!!

Powstały w ubiegłym roku w celu walki z tak zwanymi fake news portal Konkret24 uznaje krytykę teorii o wpływie człowieka na zmiany klimatyczne oraz wprost lansowanej przez agendy oenzetowskie depopulacji za… rosyjską propagandę. Zatem pisząc negatywnie choćby o działaniach szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg czy też innych ekologicznych ekstremistach, łatwo można spotkać się z zarzutem siania kremlowskiej dezinformacji.TVN24 uruchomił w 2018 r. nowy portal Konkret24, by „wyłapywać, piętnować i pokazywać czym jest manipulacja”. „Nowoczesne rozwiązanie” do walki z dezinformacją – jak zaznaczono – opiera się na „wysokiej jakości dziennikarstwie” i współpracy z odbiorcami.Grupa tropi „dezinformację” w sieci, podważając wiarygodność publikowanych informacji. Jak zaznaczono w 2018 r. na stronie tvnmedia.pl, Konkret24 miał „weryfikować wypowiedzi polityków i prezentowane przez nich dane, ale projekt nie ograniczy się wyłącznie do tematów politycznych – będzie dementować także nieprawdziwe treści z zakresu zdrowia czy nauki. Nie zabraknie pogłębionych analiz dotyczących zjawisk i mechanizmów dezinformacyjnych”. http://www.pch24.pl/lowcy-dezinformacji-i-klimatyczni-ruscy-agenci,71507,i.html#ixzz62cPwNNxD

Bioetyk S. Matthew Liao profesor wykładający na nowojorskim uniwersytecie, absolwent Oksfordu i Princeton University pełniący eksponowane stanowiska w wyższych szkołach medycznych, redaktor czasopisma „Global Public Health” proponuje stosowanie przez rządy daleko idącej inżynierii populacyjnej. W opracowaniu zatytułowanym Engineer Humans To Stop Climate Change (Inżynieria ludzka, aby zatrzymać zmiany klimatu) mówi wprost o potrzebie hodowli rasy ludzkiej, która ma doprowadzić do rodzenia się dzieci niższych o 15 cm i lżejszych o co najmniej piętnaście kilogramów, aby zużywały one mniej energii i produkowały mniej dwutlenku węgla.
http://www.pch24.pl/lowcy-dezinformacji-i-klimatyczni-ruscy-agenci,71507,i.html#ixzz62cR3JKq6

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj