Naukowcy wkrótce zbudują sztuczne słońce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czy Chińczycy jako pierwsi okiełznają fuzję jądrową? Wszystko na to wskazuje. Jeszcze kilka miesięcy temu, w reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) udało się rozgrzać plazmę do rekordowej temperatury 100 milionów stopni Celsjusza. Teraz tamtejsi naukowcy zapowiadają, że w najbliższym czasie ukończą prace nad nowym sztucznym słońcem.

 

Zapowiedź padła ze strony Duana Xuru, członka 13. Narodowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin (CPPCC). Budowa nowego tokamaka HL-2M powinna zakończyć się w roku bieżącym. Urządzenie to zostało zaprojektowane w taki sposób, aby odtworzyć procesy syntezy jądrowej, które naturalnie zachodzą w gwiazdach.

 

Osiągnięcie temperatury plazmy na poziomie 100 milionów stopni Celsjusza to tylko jedna z trzech barier, które należy pokonać, abyśmy mogli czerpać energię z kontrolowanej fuzji jądrowej. Pozostałe dwie to utrzymanie procesu w ograniczonej przestrzeni przez odpowiednio długi czas i zachowanie wymaganej gęstości plazmy.

Chińscy naukowcy twierdzą, że poprzednie reaktory zdołały osiągnąć temperaturę elektronów, sięgającą powyżej 100 milionów stopni, oraz temperaturę jonów na poziomie około 50 milionów stopni. Tokamak HL-2M będzie posiadał lepsze parametry, dzięki czemu podgrzewane w nim jony również uzyskają temperaturę ponad 100 milionów stopni.

 

Nowa konstrukcja będzie stanowić kolejny krok ku okiełznaniu fuzji jądrowej i wesprze międzynarodowy program badawczy ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). My natomiast przekonujemy się, że to właśnie Chiny przewodzą w tym technologicznym wyścigu zbrojeń.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Jestem ciekawy jak by

Jestem ciekawy jak by przebiegała, eksplozja takiego reaktora plazmowego, oraz skali zniszczeń... hehehe. Ludzkość naprawdę się doprosi za te fanaberie i zabawę w Boga. Pytanie mi się nasuwa, skoro tak się rozwija energetykę jądrową, buduje reaktory plazmowe... mówi się tyle o ekologicznych źródłach energii to dlaczego nie inwestuje się na szeroką skalę w energetykę wodorową. Skoro samochód może być napędzany wodorem to elektrownia również... efektem całego procesu jest woda, którą znowu można zamienić w wodór i tlen... w uproszczeniu "perpetum mobile".

Portret użytkownika rychu

Te lustra to potezne magnesy,

Te lustra to potezne magnesy, one trzymały plazme z dala od powierzchni a gdzie magnesy energie przekazuje sie bardzo prosto podstawy fizyki elektro mechanikina  prostym chlopskim rozumem turbina plazmowa wystarczy podłaczy kabelek 

Portret użytkownika Wmordepchaj Dollar

Nawet jeśli jakimś cudem

Nawet jeśli jakimś cudem zachowają ciągłość reakcji i wytworzą potężną ilość ciepła - jak/czym ją odbiorą ze sznura plazmy by reaktor, choć wewnątrz wypolerowany na lustro w końcu nie wybuchł? się nie roztopił? Przecież nic tam do wnętrza - żadnego czynnika chłodzącego - wprowadzić nie można bo "skażona" jakimiś atomami innymi niż wodór reakcja natychmiast zgaśnie...

"Pokaż jak sikasz, a powiem ci gdzie jest twoja synagoga".

Portret użytkownika rychu

Te lustra to potezne magnesy,

Te lustra to potezne magnesy, one trzymały plazme z dala od powierzchni a gdzie magnesy energie przekazuje sie bardzo prosto podstawy fizyki elektro mechanikina  prostym chlopskim rozumem turbina plazmowa wystarczy podłaczy kabelek

 

Portret użytkownika ya

jak coś grzeje wodę, która

jak coś grzeje wodę, która później oddaje swoje ciepło gdzie indziej, to to coś nie jest piecem tylko kotłem. Ale masy o tym nie wiedzą, bo to zbyt skomplikowane. Wszytko, w co wrzuca się węgiel, drewno, czy nawet wpuszcza gaz lub olej opałowy, nazywają piecem, bo tak łatwiej. Później trzeba uściślać czy to piec hclebowy, kuchenny, czy kocioł centralnego ogrzewania.

Portret użytkownika rocafella

To globlne ocieplenie to

To globlne ocieplenie to tylko przygotowania pod właśnie takie technologie. Najpierw trzeba ujarzmić muzułmanów z ich ropą i dlatego mamy zawirowania wojenne USA z Rosją (dogadani do robienia zamętu) i równolegle trzeba wykończyć przemysł motoryzacyjny i gospodarki oparte na węglu.

Nowa technologia na początku będzie droga i ciemny lud nie porzuci stacji benzynowych dlatego trzeba sprawić aby na stacji benzynowej było drogo z powodu ograniczenia produkcji paliw poprzez zawieruchy wojenne i blokowanie szlaków dostaw.

Może tak być że USA z Rosją wzięło na siebie niszczenie rynku ropy a Chiny z UE opracowanie technologii taniej energii.

Jakoś nie wierzę aby ten CERN zajmował się jakimiś czarnymi dziurami tylko szukają ujarzmienia energii w obiegu zamkniętym.

Do rozpoczęcia nowego prosperity w handlu potrzebujemy rewolucji w energetyce, bo to i nowe samochody będą potrzebne, nowa energetyka, elektronika (z 230v na mniejsze napięcie), ekologia no i nowe zjednoczenie pod jakimś szlachetnym sztandarem dla ciemnego luda plus nowa ekonomia.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj