Międzynarodowa afera szpiegowska – Chiny inwigilowały amerykańskie firmy i agencje rządowe

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W czwartek wybuchła wielka afera, która wstrząsnęła Stanami Zjednoczonymi. Dziennikarze Bloomberga po wielomiesięcznym śledztwie ujawnili, że Chiny z pomocą mikroskopijnych chipów szpiegują około 30 największych amerykańskich korporacji, agencje rządowe, a nawet siły zbrojne.

 

Bloomberg zarzuca Chinom masową inwigilację Stanów Zjednoczonych. Dziennikarze śledczy twierdzą, że chińscy szpiedzy umieszczali chipy wielkości ziarenka ryżu w serwerach, z których korzystały największe amerykańskie korporacje oraz agencje rządowe. Hakerzy mogliby zatem szpiegować oraz wykradać dane wielu firm, takich jak Amazon, Apple, Facebook i Microsoft. Narażone na inwigilację mogły być również agencje CIA i FBI oraz Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Departament Obrony USA.

 

Z zamieszczonego w czwartek artykułu dowiadujemy się, że wspomniane chipy miały być umieszczane już na etapie produkcyjnym do płyt głównych popularnej na świecie firmy Supermicro, z których korzystają amerykańskie korporacje i agencje rządowe. Hakerzy powiązani z chińską armią mieli przekupywać i szantażować dyrektorów fabryk, w których powstawały płyty główne do serwerów, aby godzili się umieszczać w nich mikroskopijnej wielkości chipy. Supermicro ma swoją siedzibę w San Jose w USA, ale firmę założył Tajwańczyk. Większość pracowników pochodzi z Chin i Tajwanu.

 

Chip został odkryty przez firmę z Kanady, która pracowała dla Amazona. Informacja w tej sprawie miała zostać natychmiast przekazana amerykańskim służbom. Co ciekawe, firmy, które miały być celem tego ataku szpiegowskiego, stanowczo zaprzeczają tym doniesieniom. Również Supermicro odrzuca oskarżenia.

Wielu ekspertów nie wie, jak należy interpretować doniesienia Bloomberga. Nie chodzi tylko o to, że Amazon i Apple podobno nic nie wiedzą o chińskiej inwigilacji. Bloomberg, choć powołuje się na kilkunastu anonimowych informatorów z rządu i dotkniętych firm, nie przedstawia tak naprawdę żadnych konkretnych dowodów. Dziennikarze nawet nie pokazali, jak wygląda ten chip, a zamiast tego posłużyli się wizualizacjami.

 

Nie od dziś wiadomo, że Chiny wykradają różne tajemnice Stanów Zjednoczonych – począwszy od danych wywiadowczych, po projekty nowych technologii. Przypomnijmy też o innej aferze szpiegowskiej, która wyszła na światło dzienne na początku 2018 roku. Lata temu, Chiny „sprezentowały” Afryce budynek, który stanowi główną siedzibę Unii Afrykańskiej. Okazało się, że umieszczono w nim podsłuchy, z pomocą których wykradano wszystkie sekrety Unii.

 

Dziennikarze Bloomberga mogli natrafić na ślady zmasowanej chińskiej inwigilacji Stanów Zjednoczonych, ale zanim zaczną padać jakiekolwiek oskarżenia, należy jeszcze potwierdzić ten proceder. To może okazać się bardzo trudne, a niektórzy już zarzucają dziennikarzom kłamstwo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

tylko Chińczyk mógłby wpaść

tylko Chińczyk mógłby wpaść na pomysł podsłuchu w kształcie ziarnka ryżu...

teraz te wszystkie szmowiny chcące zachipować ludzkosc będą paranoicznie sprawdzać każdy worek ryżu, ziarnko po ziarnku albo wprowadzą od razu embargo na ziarnka ryżu

 

Portret użytkownika Medium

Jakby tak prześwietlić

Jakby tak prześwietlić amerykańską ludność wg pochodzenia, tj. narodowości, to okazałoby się, że Ameryka jest wyludniona.

Każda ważniejsza persona ma ojca, dziadka, a w najgorszym wypadku pradziadka europejskiego. I jeśli takie osoby działają przeciw swoim krajom pochodzenia to już jest patologia sama w sobie.

Jeśli w tejże Ameryce działają inne narodowości jak żółtoskórzy, oni takiej patologii nie mają, nie ma więc co się dziwić, że zadziałał efekt trojańskiego konia.

Ameryka chętnie zbiera podatki od przedsiębiorców, podatek nie jest jednak gwarancją ani lojalności ani patriotyzmu wobec kraju.
 

Portret użytkownika Mojeimię44

To tylko potwierdza fakt jak

To tylko potwierdza fakt jak niebezpieczne będą chipy RFID. Nie dość, że będą mogli nas okraść z pieniędzy to ciekaw jestem czy nie skonstruują wersji podłączonej do naszych neuronów by kraść nam nasze przemyślenia, pomysły, wynalazki. Poza tym też nie wiadomo czy nie będą nas mogli w jakiś sposób programować tworząc z nas w razie wojny żołnierzy MK ultra bez świadomosci. Korporacje z pewnością zrobią wszystko by nas zniewolić. Dlatego musimy podchodzić z umiarem do wszelkich nowinek technicznych nawet jak będą twierdzić, że są w pełni bezpieczne. Powinniśmy informować się na wzajem o niebezpieczeństwie. Skąd dziś możemy np. wiedzieć czy w szczepionkach dla dzieci nie ma jakiś nano chipów? Wiem. Pomyślicie, że jestem szalony ale ja tylko chciałbym żyć w zdrowym, uśmiechniętym społeczeństwie a coraz bardziej czuję się jakbym żył wśród zombi. Więc nawet jeśli jestem szalony to życzę wam wszystkim byśmy nie pobłądzili

https://youtu.be/LVEwL-sZzmM

Fakt jest faktem do pobłądzenia został nam już tylko krok. 

https://youtu.be/Z-LHElFjKb8

Jeśli ktoś obejrzał ten film powyżej to niech się zastanowi. Jeśli w czarnej skrzyneczce wielkości małego pokoju łączą ze sobą wszechświaty to co robią w CERN, który jest conajmiej kilka tysięcy razy większy a specyfika jego działania jest podobna właśnie do tego komputera kwantowego? Bez wątpienia budujemy wierzę Babel. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj