Odkryto przyczyny największego wymierania, które niemal zniszczyło całe życie na Ziemi

Kategorie: 

Trapy syberyjskie - wizja artystyczna

Około 250 milionów lat temu życie na Ziemi rozkwitało, ale nagle doszło do katastrofy na niewyobrażalną skalę. Zwierzęta i rośliny zostały unicestwione w krótkim czasie, a naukowcy nadal spierają się co mogło być przyczyną. Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii zakłada, że do atmosfery dostały się wielkie ilości rtęci, bardzo toksycznego pierwiastka.

 

Wymieranie permskie jest nazywane "matką wszystkich wymierań', głównie ze względu na skalę zniszczenia. Była to największa katastrofa biosfery w dziejach Ziemi. W ciągu kilku milionów lat, czyli w stosunkowo niedługim okresem, wymarło ponad 90 procent gatunków morskich! Do tego zniszczeniu uległa prawie cała roślinność co skutkuje tym, że w tych pokładach geologicznych po prostu nie występuje węgiel.

Rtęć, którą odnaleziono w starożytnych skamielinach, wskazuje na to, że okres wymierania z permu był wywołany gigantycznymi erupcjami wulkanicznymi na Syberii. To właśnie one przyczyniły się do wydostanie się z głębi Ziemi tego niebezpiecznego pierwiastka.Ta teoria wymierania permskiego została ostatecznie potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu Cincinnati w USA i z Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi. Ich wspólne badania na ten temat zostały opublikowane w czasopiśmie Nature . 

Umiejscowienie trapów syberyjskich

Naukowcy odkryli ślady rtęci w złożach sprzed 252 milionów lat. Ich zdaniem została ona uwolniona do atmosfery w procesie spalania węgla, który zawierał pokłady tego metalu ciężkiego. Wraz z deszczem rtęć dostała się do oceanów, a następnie znalazła się w osadach morskich na całym świecie.

 

Wybuch wulkaniczny, który to zapoczątkował był niezwykły. Zamiast z krateru wulkanu lawa wypłynęła na powierzchnię przez duże pęknięcia w ziemi. Ten rodzaj erupcji nazywa się wylaniem bazaltu. Przebieg takiej aktywności może być spokojniejszy, ale jej skutki są o wiele bardziej katastrofalne.

Lawa miała wielką płynność i rozciągała się na dziesiątki, a nawet setki kilometrów zanim zastygła. Warstwa po warstwie pokrywała ziemię, tworząc dziwaczną formę schodkową. Takie skały są nazywane trapami stąd nazwa tego obszaru erupcji - trapy syberyjskie. W wyniku zatrucia Ziemi rtęcią, łańcuchy pokarmowe zostały zniszczone. Wymarło 96 procent gatunków morskich, 73 procent kręgowców lądowych i 83 procent gatunków owadów. 

 

Oprócz aktywności wulkanicznej, istnieją inne teorie wyjaśniające tą bezprecedensową katastrofę, w tym zderzenie Ziemi z wielką asteroidą, nagłe uwolnienie metanu z dna morskiego, zmiany klimatyczne i wiele innych wersji. Studiowanie tych tragicznych wydarzeń z przeszłości ma sens o tyle, że niektórzy naukowcy sądzą, że ludzkość znajduje się właśnie na krawędzi szóstego już masowego wymierania.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika YaHu

Czytałem dużo o szczepionkach

Czytałem dużo o szczepionkach i antyszczepionkowcach ostatnio i wysnułem pewną teorię. Zaznaczę że swoje dzieci szczepiłem i nie dostały autyzmu, cholery oraz innych wymienionych na stronach tego ruchu schorzeń. Jednak nie o tym chciałem pisać. Skupię się na metalach i rtęci rzekomo zawartych w ampułkach ze szczepionkami. Wiec podważam raczej teorię, że owe metale ( jeśli tam są ) służą do chronicznego trucia dzieci. Uważam jednak, że z tych metali mogą się składać jakieś nanourządzenia typu czipy, dlatego są wykrywalne przez spektrometry. To tylko teoria, ale przyszła mi taka myśl po przeczytaniu artykułu na ZnZ odnośnie osiągnieć firmy IBM, która dotyczyła nanochipów. No i trzymając się teorii o chipowaniu ludzi, zlewałoby się to w jedna całość. Pozdrawiam.

Portret użytkownika piko

To że twoje dzieci nie

To że twoje dzieci nie doznały widocznych skutków ubocznych, nie znaczy że ich nie ma. Akurat środowiska "antyszczepionkowcow" są pełne ludzi którzy nie mieli szczęścia i ich potomstwo doznało uszkodzeń włącznie ze śmiercią.

Z tymi czipami jest to możliwe, ale aż takie małe one są?

Portret użytkownika YaHu

IBM created the world’s first

IBM created the world’s first 7 nanometer chip, the company said it has now developed a breakthrough process to build an even more densely-packed chip at 5nm.

The chip will pack 30 billion 5nm switches onto a chip the size of a fingernail. For context, IBM’s 7nm test chip packed 20 billion transistors on a chip of the same size.

No niby tak, jeśli chodzi o chipy. Co do antyszczepionkowców to ich oczywiście nie oceniam. Jeśli chodzi o skutki uboczne to zawsze zdarza się % że coś pójdzie nie tak. 

Portret użytkownika hevy

No i udowodniono, że Rosja

No i udowodniono, że Rosja czyli Putin jest już odpowiedzialna nie tylko za klęski żywiołowe, gradobicia i powodzie ale nawet za wymieranie permskie. Kiedy udowodnią, że Putin jest odpowiedzialny za II wojnę światową ?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj