Kategorie:
Drążąc dno Oceanu Spokojnego, naukowcy odkryli nową formę skały, która powstała w wyniku erupcji wulkanów.
Bazalt to najbardziej rozpowszechniona skała na Ziemi. Jednak nowy typ tej skały odkryty przez naukowców bardzo różni się od znanych już pod względem składu chemicznego i mineralnego. Nowy typ powstał w wyniku podwodnych erupcji, które miały miejsce w dość krótkim przedziale czasu geologicznego, tj. 1-2 miliony lat.
Zdaniem naukowców ich odkrycie wskazuje, że wiele znanych nam form skał mogło faktycznie powstać w wyniku podwodnych erupcji wulkanów.
Naukowcy odkryli nową formę bazaltu na terenie dorzecza Amami Sankaku, ok. 1 tys. km od japońskiego wulkanu Fujiyama. Zespół musiał wywiercić 1,5 km dna Oceanu Spokojnego, aby wyizolować próbki nieznanej wcześniej skały.
Obszar wybrany przez naukowców do badań to część wulkanicznego pierścienia ognia Pacyfiku, tj. pasa wulkanów na Oceanie Spokojnym o długości 40 tysięcy kilometrów, który według naukowców zaczął się formować co najmniej 50 milionów lat temu.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Skomentuj