Według geologów jądro Ziemi przecieka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze odkrycie pozwala rozstrzygnąć debatę, którą toczono od dziesięcioleci. Naukowcy zastanawiali się, czy jądro i płaszcz ziemski wymieniają między sobą materiał. Badania wreszcie potwierdziły, że najbardziej wewnętrzna część naszej planety przecieka, tj. przekazuje część swojej zawartości do pióropuszy płaszcza, a część tego materiału przedostaje się jeszcze dalej, aż do powierzchni Ziemi.

 

Odkrycia dokonała Hanika Rizo z Uniwersytetu Carletona i jej zespół. Geolodzy wykorzystali wolfram, którego spore ilości można znaleźć w rdzeniu Ziemi. Obecne są tam również izotopy W-182 z 108 neutronami oraz W-184 z 110 neutronami. Podczas badań, zespół doszedł do wniosku, że izotopy te mogą pomóc rozwiązać kwestię przeciekającego rdzenia Ziemi.

 

Pomocny okazał się również hafn, który jest litofilem i można go odnaleźć w bogatym w krzemian płaszczu Ziemi. Izotop hafnu Hf-182 posiada okres półtrwania równy 8,9 miliona lat i rozpada się na W-182. Oznacza to, że płaszcz powinien zawierać większe ilości W-182 niż rdzeń, a zatem stosunek izotopów W-182 i W-184 w bazaltach wysp oceanicznych mógłby wskazać na wymianę chemiczną pomiędzy rdzeniem a źródłem pióropuszy płaszcza.

 

Jednak różnica w wolframie byłaby niezwykle mała i tylko kilka laboratoriów na całym świecie mogłoby wykonać taką analizę. Co więcej, rdzeń rozpoczyna się na głębokości około 2 900 km, więc zbadanie go jest niemożliwe. Dlatego naukowcy poddali analizie skały z kratonu Pilbara w zachodniej Australii oraz z wyspy Reunion i archipelagu Wysp Kerguelena w Oceanie Indyjskim. Skały te przedostają się na powierzchnię Ziemi z głębokiego płaszcza.

Ilość wolframu, zawarta w tych skałach, ujawnia wyciek z rdzenia. Na przestrzeni całego istnienia Ziemi nastąpiła duża zmiana w stosunku izotopów W-182 i W-184. Okazało się również, że najstarsze skały na Ziemi mają wyższy stosunek W-182 i W-184 niż większość współczesnych skał.

 

Ziemia ma około 4,5 miliarda lat. Najstarsze skały płaszcza nie miały żadnych znaczących zmian w izotopach wolframu, co sugeruje, że od 4,3 miliarda do 2,7 miliarda lat temu, wymiana materiału z rdzenia do górnego płaszcza była niewielka lub zerowa. Jednak w ciągu ostatnich 2,5 miliarda lat, skład izotopu wolframu w płaszczu znacząco się zmienił.

 

Naukowcy nie mają pewności, dlaczego rdzeń zaczął przeciekać. Lecz najnowsze odkrycie może poszerzyć nasz zakres wiedzy na temat ewolucji rdzenia, a także początkach ziemskiego pola magnetycznego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mirjam

Co do istnienia Ziemi to

Co do istnienia Ziemi to korekta jest o połowę starsza  ta pustka to przestrzeń popiołowa z której mamy stały dopływ powietrza ale to inna bajka skorupa Ziemi jest rozdzielona od magmy poniżej jest płynne jądro jest przerwa nie duża i jest stałe jądro, Cała planeta działa na zasadzie silnika ansynchronowego, czyli jądro obraca się w przeciwną stronę do kierunku zegara a skorupa na której żyjemy obraca się w kierunku  "zegarka " izotopy o których mówi się są zapewne efektem przejścia Ziemi z orbity na której kiedyś była czyli prawie dwie jednostki odległości na której obecnie jest w tym czasie doszło do zblizenia księżyca i nastąpiło przebicie powłoki Ziemi i podejrzewam że właśnie w tym czasie mogło dojść do pewnych zakłóceń w całym tym cyklu ale na pewno mało znaczącym czyli śladowym.

Portret użytkownika ToNiePrawda

Aha i jeszcze jedno

Aha i jeszcze jedno najgłębszy odwiert na ziemi ma podobno 12 kilometrów a ty pierd......sz o tym co niby jest na "2 900 km" to chyba jakaś kpina , ale się uśmiałem bebech mnie boli!!!!   jazda jak byk!

 

Portret użytkownika ToNiePrawda

naukofce w dupie byli i gówno

naukofce w dupie byli i gówno widzieli, nawet jeśli przyjmiemy teorię że ziemia jest kulką to i tak żadne ćfoki co biorą chajs od podatnika i udają mądre głowy tam nie zajrzeli ano bo nie mogą ROFL Oceanów nie zbadali a o środku ziemi się wypowiadajo ........komedia:) ale to mało tego oni już nam mówia co jest w odległym kosmosie który istnieje tylko w chorych łbach naukofców:)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

najpierw w środku

najpierw w środku geometrycznym Ziemi jest słońce wewnętrzne, następnie płaszcz spolaryzowanej wody, atmosfera, lądy i oceany wewnętrzne, porowata struktura płaszcza planety przedzielona w sferze geometrycznej masy płynną lawą, porowata skorupa zewnętrzna, lądy i oceany zewnętrzne, atmosfera i... przestrzeń kosmiczna...

Portret użytkownika Medium

Ziemia najprawdopodobniej

Ziemia najprawdopodobniej jest efektem fali stojącej, którą można laboratoryjnie, a nawet w domowych warunkach w wersji dwumiarowej czyli płaskiej wywołać falą akustyczną. Fala powoduje płaszcz ziemi, dalej pustka, a wewnątrz znów skupienie materii - jądro.

Jeżeli jakiś badacz coś tam odkrył, to znaczy, że zmieniają się właściwości fali podtrzymującej Ziemię.

Portret użytkownika Medium

Nie, obejrzałam wideo

Nie, obejrzałam wideo obrazujące efekt dźwięku. Ktoś tu kiedyś linkował eksperymenty z oddziaływaniem dźwięku na materiał sypki umieszczony na płaszczyźnie. Pewien wybrany zakres dźwięku daje taki właśnie obraz. Że Ziemia wibruje - to chyba wiadomo. Jej wibracja ma określoną częstotliwość. Gdyby odtworzyć warunki kosmiczne, eksperyment ze stałym tonem pewnie byłby potwierdził badanie w warunkach ziemskich na płaszczyźnie do trzeciego wymiaru - przestrzennego.

Jest to oczywiście teza, ale moim zdaniem spójna.

Portret użytkownika Alien1974

Medium, tak właśnie rozpoczął

Medium, tak właśnie rozpoczął się Wszchświat - od słowa, dzwięku, fal radiowych. Dzwięk spowodował wibracje i reakcję między energią zimna i ciemną materią w pustce (w próżni). Na początku reakcji energii zimna z ciemną materią po przejściu fali dzwiękowej (słowo, patrz: Biblia, Ew. św. Jana) nastąpiły wahania temperatury i systematyczny jej wzrost, który w konsekwencji doprowadził do mikro eksplozji i powstania światła (materii). 

Portret użytkownika Kwazar

Jestem poważnie zafascynowany

Jestem poważnie zafascynowany wypowiedzią na temat teorii.Tym niemniej czy twojej teorii czy też czyjeś teorii ? To,prosiłbym żebyście mi to jakoś, od tych waszych teorii wyjaśnili, każdy z osobna.Bo to mnie na prawdę fascynuje i podzialam całkiem wasze teorie tylko trochę nie wiem o co chodzi.Zaznaczam że jestem osobą specjalnej trosk...uwagi.

Strony

Skomentuj