Według geologów jądro Ziemi przecieka

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze odkrycie pozwala rozstrzygnąć debatę, którą toczono od dziesięcioleci. Naukowcy zastanawiali się, czy jądro i płaszcz ziemski wymieniają między sobą materiał. Badania wreszcie potwierdziły, że najbardziej wewnętrzna część naszej planety przecieka, tj. przekazuje część swojej zawartości do pióropuszy płaszcza, a część tego materiału przedostaje się jeszcze dalej, aż do powierzchni Ziemi.

 

Odkrycia dokonała Hanika Rizo z Uniwersytetu Carletona i jej zespół. Geolodzy wykorzystali wolfram, którego spore ilości można znaleźć w rdzeniu Ziemi. Obecne są tam również izotopy W-182 z 108 neutronami oraz W-184 z 110 neutronami. Podczas badań, zespół doszedł do wniosku, że izotopy te mogą pomóc rozwiązać kwestię przeciekającego rdzenia Ziemi.

 

Pomocny okazał się również hafn, który jest litofilem i można go odnaleźć w bogatym w krzemian płaszczu Ziemi. Izotop hafnu Hf-182 posiada okres półtrwania równy 8,9 miliona lat i rozpada się na W-182. Oznacza to, że płaszcz powinien zawierać większe ilości W-182 niż rdzeń, a zatem stosunek izotopów W-182 i W-184 w bazaltach wysp oceanicznych mógłby wskazać na wymianę chemiczną pomiędzy rdzeniem a źródłem pióropuszy płaszcza.

 

Jednak różnica w wolframie byłaby niezwykle mała i tylko kilka laboratoriów na całym świecie mogłoby wykonać taką analizę. Co więcej, rdzeń rozpoczyna się na głębokości około 2 900 km, więc zbadanie go jest niemożliwe. Dlatego naukowcy poddali analizie skały z kratonu Pilbara w zachodniej Australii oraz z wyspy Reunion i archipelagu Wysp Kerguelena w Oceanie Indyjskim. Skały te przedostają się na powierzchnię Ziemi z głębokiego płaszcza.

Ilość wolframu, zawarta w tych skałach, ujawnia wyciek z rdzenia. Na przestrzeni całego istnienia Ziemi nastąpiła duża zmiana w stosunku izotopów W-182 i W-184. Okazało się również, że najstarsze skały na Ziemi mają wyższy stosunek W-182 i W-184 niż większość współczesnych skał.

 

Ziemia ma około 4,5 miliarda lat. Najstarsze skały płaszcza nie miały żadnych znaczących zmian w izotopach wolframu, co sugeruje, że od 4,3 miliarda do 2,7 miliarda lat temu, wymiana materiału z rdzenia do górnego płaszcza była niewielka lub zerowa. Jednak w ciągu ostatnich 2,5 miliarda lat, skład izotopu wolframu w płaszczu znacząco się zmienił.

 

Naukowcy nie mają pewności, dlaczego rdzeń zaczął przeciekać. Lecz najnowsze odkrycie może poszerzyć nasz zakres wiedzy na temat ewolucji rdzenia, a także początkach ziemskiego pola magnetycznego.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mirjam

Co do istnienia Ziemi to

Co do istnienia Ziemi to korekta jest o połowę starsza  ta pustka to przestrzeń popiołowa z której mamy stały dopływ powietrza ale to inna bajka skorupa Ziemi jest rozdzielona od magmy poniżej jest płynne jądro jest przerwa nie duża i jest stałe jądro, Cała planeta działa na zasadzie silnika ansynchronowego, czyli jądro obraca się w przeciwną stronę do kierunku zegara a skorupa na której żyjemy obraca się w kierunku  "zegarka " izotopy o których mówi się są zapewne efektem przejścia Ziemi z orbity na której kiedyś była czyli prawie dwie jednostki odległości na której obecnie jest w tym czasie doszło do zblizenia księżyca i nastąpiło przebicie powłoki Ziemi i podejrzewam że właśnie w tym czasie mogło dojść do pewnych zakłóceń w całym tym cyklu ale na pewno mało znaczącym czyli śladowym.

Portret użytkownika ToNiePrawda

Aha i jeszcze jedno

Aha i jeszcze jedno najgłębszy odwiert na ziemi ma podobno 12 kilometrów a ty pierd......sz o tym co niby jest na "2 900 km" to chyba jakaś kpina , ale się uśmiałem bebech mnie boli!!!!   jazda jak byk!

 

Portret użytkownika ToNiePrawda

naukofce w dupie byli i gówno

naukofce w dupie byli i gówno widzieli, nawet jeśli przyjmiemy teorię że ziemia jest kulką to i tak żadne ćfoki co biorą chajs od podatnika i udają mądre głowy tam nie zajrzeli ano bo nie mogą ROFL Oceanów nie zbadali a o środku ziemi się wypowiadajo ........komedia:) ale to mało tego oni już nam mówia co jest w odległym kosmosie który istnieje tylko w chorych łbach naukofców:)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

najpierw w środku

najpierw w środku geometrycznym Ziemi jest słońce wewnętrzne, następnie płaszcz spolaryzowanej wody, atmosfera, lądy i oceany wewnętrzne, porowata struktura płaszcza planety przedzielona w sferze geometrycznej masy płynną lawą, porowata skorupa zewnętrzna, lądy i oceany zewnętrzne, atmosfera i... przestrzeń kosmiczna...

Strony

Skomentuj