Ustalono przyczynę pierwszego masowego wymierania w historii Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Naukowcy z Virginia Institute of Technology odkryli, że pierwsze masowe wymieranie w historii Ziemi nastąpiło około 550 milionów lat temu z powodu spadku poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

 

 

Określono, że pierwsze znane masowe wymieranie miało miejsce pod koniec okresu ediakarskiego. Biota Ediakarańska to najstarsze złożone organizmy, które żyły około 635-542 milionów lat temu. Biota składa się z trzech różnych w czasie kompleksów, z których każdy ma swoją własną różnorodność gatunkową, ale jest znacznie zredukowana pod koniec tego okresu. Naukowcy sugerują, że jest to spowodowane masowym wymieraniem, ale jego przyczyny są nadal niejasne.

 

Naukowcy przeanalizowali szereg skamielin bioty z Ediakaru, aby obliczyć parametry środowisk, w których żyły pradawne zwierzęta i w jakich warunkach zostały pochowane. Okazało się, że około 80% zwierząt, które istniały w początkowym okresie nie istniały już pod koniec Edikaru. Naukowcy zauważyli, że błąd próbkowania jest wykluczony, ponieważ reprezentacja miejsc pobierania próbek i warunków depozycji między kompleksami są do siebie podobne. Różnice ekologiczne pomiędzy pierwszymi dwoma okresami Edikaru są minimalne, dlatego nie ma możliwości zamiany jednej bioty na inną.

 

Taksony, które zaginęły, charakteryzują się różnorodnymi cechami behawioralnymi i morfologicznymi, co nie obala modelu masowego wymierania. W tym czasie przetrwały te gatunki zwierząt, których cechą była duża powierzchnia ciała w stosunku do objętości. Potwierdza to teorię, że globalna dostępność tlenu w oceanie nagle zmalała.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika axell69

"Ustalono przyczynę

"Ustalono przyczynę pierwszego masowego wymierania w historii Ziemi"

 

Pierwsza przyczyna to  uzurpacja  papiestwa katolickiego o czym też historia uczy  czyli wyprawy krzyżowe 

Druga to  ta sam  co pierwsza ale rozleglejsza bo wymorodowano wszystkich  tubulców Ameryki Łacińskiej 

Trzecia  to  to samo co pierwsza i druga  gdy wyrąbano niemal   całą ludność  Ameryki  srodkowej i północnej 

Czwarta  odsłona jest taka sama jak wszystkie poprzednie  ale tym razem  wycinani są   biali ludzie Europy 

WIęc czego nie rozumiecie  ??   jeśli przyroda katakliczna dołozy się  do depopulacji  całkiem przypadkiem , to i tak w annałach  napiszą  jedyni   prawdziwi że to   było nie do przewidzenia    i nastąpiło wielkie oziębienie klimatu (wysoka  temperatura zabija nielicznych , mróz wykończy kazdego )

Masowe wymieranie  miliony lat temu jest  interesujące ale nie na tyle  by  zapomnąć  o  ostatnich setkach lat , miliony lat temu  było to spontaniczne  ale nie chodziło o rasę ludzką - dzisiaj  w zasadzie kazdy  powinien wiedzieć  w czym  rzecz  z tym wszystkim co aktualnie dzieje się i  co wkrótce będzie się  działo  jako kolejny Akt (nie) prawdy 

Jednak nie lękajcie się , jest taka jedna wiara  która ofiaruje  wietrzne  szycie  ,wystarczy się do niej przyłączyć 

ofiarują  to co żadna inna   wiara  nie jest w stanie wam dać  , cytuję

„nasza religia daje zbawienie, inne nie dają”.

Zapomnieli dodać , jak zawsze , że w ich wierze  miejsca w raju jest dokładnie tyle samo  co w talmudzie ,i że w ogóle nie ma  miejsc wolnych dla kobiet ale  to już wiem . Tych miejsc  dla uzurpatorów   jest zaledwie  144 000  .  

Dziwne ?? prawda  że dziwne bo  z  wiki wynika że w raju / niebie  zmieszczą jedynie  ci z Polski plus kilku z ukrainy (Świadkowie Jehowy w Polsce – społeczność wyznaniowa w Polsce należąca do ogólnoświatowej wspólnoty Świadków Jehowy, licząca w 2021 roku 113 723 głosicieli, należących do 1272 zborów)   

Niestety  ci z reszty świata  a jest ich 

Liczba Świadków Jehowy na całym świecie

8 686 980

Liczba zborów

119 297

Liczba krajów, w których Świadkowie Jehow

 0

 

nie dostaną  się do  raju  wiec  wyląduję we własnym piekle 

Portret użytkownika Q.

To co ustalono to nie

To co ustalono to nie przyczyna a czynnik który zadecydował o masowym wymieraniu, bo tlen sam z siebie z oceanu nie zniknął, coś musiało spowodować drastyczny spadek jego steżenia w wodzie by tamtejsze organizmy powoli wymarły. I tu mogą być dwa wytłumaczenia:

  1. znaczny wzrost temperatury wody, który utrudnił rozpuszczanie w niej tlenu (tak.. oceany nie "produkują" tlenu - on się w nich rozpuszcza.) 
  2. nadmierne zagęszczenie zwierząt morskich, które ów tlen z wody wyczerpały oraz zjadły plankton zielony, który "ratował sytuację".

 Czyli przyczyna 1- to "przeludnienie" a 2- to "przełowienie" czyli dokładnie to samo co obecnie robi człowiek na ziemi.

Portret użytkownika b@ron

To że ziemia istnieje

To że ziemia istnieje miliardy lat ... okej... jestem w stanie uwierzyć bo to nieistotny fakt dla nas na dzisiaj, ale badanie  masowego wymierania 550 mln lat temu ... ja pyerdole...utrzymywanie tego typu "badań" to wyrzucanie pieniędzy w błoto... myśle że wyewoluowani naukofcy za kolejne 550 mln lat odkryją co zatruło odrę... będzie to miało wielkie znaczenie odkrywcze...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Q.

Z Twoich to pieniędzy

Z Twoich to pieniędzy sfinansowano ? Do przeżycia wystarczą Ci dwie ręce i to co znajdziesz.. nic.. żaden wynalazek nie jest Ci potrzebny - idź więc goły do lasu, zrób sobie przepaskę biodrową, zbuduj szałas z patyków, liści, błota i mchu a potem rób to co teraz: jedz, pij, kopuluj i śpij, a na końcu i tak umrzesz, więc bez znaczenia jest to czy będziesz tu czy tam.

Ps. Teraz możesz już dać minusa.

Skomentuj