Zaskakujące odkrycie geologów. Jądro Ziemi przecieka od 2,5 miliarda lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze odkrycie pozwala rozstrzygnąć debatę, którą toczono od dziesięcioleci. Naukowcy zastanawiali się, czy jądro i płaszcz ziemski wymieniają między sobą materiał. Badania wreszcie potwierdziły, że najbardziej wewnętrzna część naszej planety przecieka, tj. przekazuje część swojej zawartości do pióropuszy płaszcza, a część tego materiału przedostaje się jeszcze dalej, aż do powierzchni Ziemi.

 

Odkrycia dokonała Hanika Rizo z Uniwersytetu Carletona i jej zespół. Geolodzy wykorzystali wolfram, którego spore ilości można znaleźć w rdzeniu Ziemi. Obecne są tam również izotopy W-182 z 108 neutronami oraz W-184 z 110 neutronami. Podczas badań, zespół doszedł do wniosku, że izotopy te mogą pomóc rozwiązać kwestię przeciekającego rdzenia Ziemi.

 

Pomocny okazał się również hafn, który jest litofilem i można go odnaleźć w bogatym w krzemian płaszczu Ziemi. Izotop hafnu Hf-182 posiada okres półtrwania równy 8,9 miliona lat i rozpada się na W-182. Oznacza to, że płaszcz powinien zawierać większe ilości W-182 niż rdzeń, a zatem stosunek izotopów W-182 i W-184 w bazaltach wysp oceanicznych mógłby wskazać na wymianę chemiczną pomiędzy rdzeniem a źródłem pióropuszy płaszcza.

 

Jednak różnica w wolframie byłaby niezwykle mała i tylko kilka laboratoriów na całym świecie mogłoby wykonać taką analizę. Co więcej, rdzeń rozpoczyna się na głębokości około 2 900 km, więc zbadanie go jest niemożliwe. Dlatego naukowcy poddali analizie skały z kratonu Pilbara w zachodniej Australii oraz z wyspy Reunion i archipelagu Wysp Kerguelena w Oceanie Indyjskim. Skały te przedostają się na powierzchnię Ziemi z głębokiego płaszcza.

 

 

Ilość wolframu, zawarta w tych skałach, ujawnia wyciek z rdzenia. Na przestrzeni całego istnienia Ziemi nastąpiła duża zmiana w stosunku izotopów W-182 i W-184. Okazało się również, że najstarsze skały na Ziemi mają wyższy stosunek W-182 i W-184 niż większość współczesnych skał.

 

Ziemia ma około 4,5 miliarda lat. Najstarsze skały płaszcza nie miały żadnych znaczących zmian w izotopach wolframu, co sugeruje, że od 4,3 miliarda do 2,7 miliarda lat temu, wymiana materiału z rdzenia do górnego płaszcza była niewielka lub zerowa. Jednak w ciągu ostatnich 2,5 miliarda lat, skład izotopu wolframu w płaszczu znacząco się zmienił.

 

Naukowcy nie mają pewności, dlaczego rdzeń zaczął przeciekać. Lecz najnowsze odkrycie może poszerzyć nasz zakres wiedzy na temat ewolucji rdzenia, a także początkach ziemskiego pola magnetycznego.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pabloS

No, leci w dół. A jak za

No, leci w dół. A jak za słabo to może kowadło chwyć?

A to, że da się zrobić jeszcze silniejsze elektromagnesy nie zmienia nic, bo chodzi bardziej o przyciągnięcie, gęstszych/cięższych/większych obiektów. 

https://m.youtube.com/watch?v=KlJsVqc0ywM

Żabka lewituje bo najprawdopodobniej zrównoważyli pola, ziemskie i urządzenia. I zobacz jak muszą się naukowcy napocić, żeby to osiągnąć. 

Portret użytkownika Q

To "bardzo silne pole

To "bardzo silne pole magnetyczne" zaledwie odchyla igłę w kompasie . Masę także kowadła (może być kamień) przyciąga grawitacja . Ziemia ma duże rozmiary , więc i jej pole magnetyczne ma duży zasięg ale proporcjonalny do tego w małym magnesie. 

Portret użytkownika pabloS

No właśnie, bo igła to nie

No właśnie, bo igła to nie kowadło. A odchyla się bo ma znikome podparcie i musi się "zorientować" bo "magnes" też jest zorientowany. Normalnie bez podparcia także spada w dół. Dość szybko.

Ciekawe jak zchowywałoby się perfekcyjnie wyważone kowadło, podparte jak igła w kompasie? 

Portret użytkownika Q

Tak samo jak igła i nie musi

Tak samo jak igła i nie musi być ono podparte , wystarczy je zawiesić na sznurku. Jedyną różnicą będzie jego (kowadła) zachowanie się spowodowane bardzo dużą bezwładnością - czas reakcji kompasu z kowadła będzie bardzo długi. Ale jest jeden warunek - zarówno igła jak i kowadło muszą być namagnesowane. Nie nagnesowany metal nie zareaguje.

Portret użytkownika pabloS

Na ziemi większość materii

Na ziemi większość materii może być namagnesowana, dlatego spada w dół. Niektóre mniej, niektóre bardziej. Wszystko zależy od tego czy są paramagnetykami czy ferromagnetykami. Tak jak wspomniałem na początku, Ziemia jest żródłem bardzo silnego pola elektromagnetycznego. A grawitronu będą pewnie szukać w nieskończoność.

Z chęcią się zaktualizuję. Jeśli się mylę.

 

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Przepraszam, ale oni ch.ja

Przepraszam, ale oni ch.ja wiedzą.
To są jakieś wyliczenia, spekulacje i diagnozy. Dopóki nie dostaniesz się do środka nic o tym nie będzie wiadomo. Tylko hipotezy.
Tak samo jak lekarz gdy mu powiesz, że boli cię brzuch. Coś niby wie, ale dowie się więcej jak zrobi gastroskopię.

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika Endymion

"Tak samo jak lekarz gdy mu

"Tak samo jak lekarz gdy mu powiesz, że boli cię brzuch."

Z tego powodu sznuję weterynarzy. Krowa, czy pies nie powie co ją boli. 

Weterynarz jest internistą, okulistą, dentystą, chirurgiem, ortopedą itd. wszechstronny, a lekarz? Klapy na oczach i tylko wąski kawałek specjalizacji oprócz wziątek kopert.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika axell69

zaskakujące odkrycie uszendu

zaskakujące odkrycie uszendu szkarbowego  z   israela  nadzorującego polszkich  płatników  - jądro  pieniendzów  przecieka przez ciasne sito   zastawione    na polachów ..... gdzie ony som ??!! te wszestkie   szekle co miały do  iszraela trafić !!, zabrakło ich  - tych pieniedzów    nie  zliczonych - gdzie one som te płatniki  nie udaczne - choć było  i wcześniej wielu - wielu wielu 

https://www.youtube.com/watch?v=gHUDbpI8Ulk

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Strony

Skomentuj