NASA przyznała, że skradziono kody sterujące do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kategorie: 

star.le.ac.uk

Z amerykańskiej agencji kosmicznej zostały skradzione niezaszyfrowane kody sterujące kontrolą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Generalny Inspektor NASA Paul Martin przyznał to na posiedzeniu Kongresu.

 

Incydent przypuszczalnie miał miejsce w marcu 2011 roku i został odkryty w wyniku wewnętrznego audytu. Zaginiony laptop prawdopodobnie miał dostęp do informacji na temat sterowania, ale to, według Martina, nie jest powodem do zmartwień. Zastosowanie kodów w celu przejęcia kontroli może być skuteczne tylko wtedy, gdyby złodziej miał pod ręką był system komunikacji kosmicznej i dodatkowe dane niezbędne do zarządzania ISS.

 

Wyciek informacji był tylko częścią ogromnej ilości danych z informacjami poufnymi skradzionych w ciągu ostatniego roku. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, pracownicy NASA utracili 48 laptopów, tylko 1% z nich została zaszyfrowana.

 

Ponadto, według danych liczbowych dostarczonych przez NASA w okresie od 2010 do 2011 r. było 5408 incydentów cyberbezpieczeństwa. A w zeszłym roku sama agencja przeżyła 47 cybernetycznych ataków, których koszt szacuje się na około siedem milionów dolarów. Przypadki te obejmują szczególne hakerów i grup hakerów, które chcą spróbować swoich sił. Podstawą takiej działalności są też ataki hakerów pracujących dla agencji wywiadowczych różnych krajów.

 

Jak zauważa NASA jeden z ataków dokonano z chińskich adresów IP. W efekcie napastnicy mieli pełny dostęp do systemów IT w należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornia. NASA bagatelizuje zagrożenia wynikające z utraty danych. Argument, że kody sterujące do ISS nie mogą być wykorzystane jest śmieszny, bo kradzież laptopa mogła być zleceniem wywiadu chińskiego i bynajmniej Chiny mają zdolność do komunikacji kosmicznej.

Warto przypomnieć, że USA odmówiło Chinom dostępu do ISS, na co oni zapowiedzieli budowę własnej stacji kosmicznej. Dlatego właśnie służby wywiadu chińskiego zbierają wszelkie informacje, które mogą im ułatwić realizację tego celu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Dżyszla

"Tylko w ciągu ostatnich

"Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat, pracownicy NASA utracili 48 laptopów, tylko 1% z nich została zaszyfrowana." Czyli zaszyfrowane było 0,48 laptopa, tak? Widać na matematyce też się tak znają... No chyba, że liczyli ilość zaszyfrowanych danych do ogólnej ilości... Poza tym - jedyne w miarę bezpieczne szyfrowanie byłoby przy użyciu klucza sprzętowego podłączanego pod urządzenie... Komu by się chciało w to bawić Wink Przecież w tym czasie to stacja paręset kilometrów pokona! ;p Może w ogóle najlepiej pozosawiać wszystkie komputery z aktywną komunikacją:)

Portret użytkownika Roobaczkowa

No to już wiemy co było

No to już wiemy co było przyczyną planów ewakuacji stacji kosmicznej w ubiegłym roku. Całe szczęście nie Nibiru. Mówimy o ewentualnej wojnie, a ona już od dawna trwa, tylko wykorzystuje nowe technologie.

Portret użytkownika danielov

 Wkońcu trzeba się

 Wkońcu trzeba się przygotować do wojny USA z Iranem, skoro nie ma się siły takiej jak potencjał militarny USA - to trzeba sobie pomóc głową , którą nasi skośni bracia na szczęście maja na swoim karku.

Skomentuj