USA planuje budowę stacji kosmicznej za Księżycem

Kategorie: 

Źródło: Lockhead Martin

Reelekcja prezydenta Baracka Obamy w znacznym stopniu przybliża szanse realizacji śmiałego planu budowy amerykańskiej stacji kosmicznej w punkcie Lagrange L2 aż za Księżycem. Obserwujemy właśnie poczatek nowego wyścigu kosmicznego.

 

Jest pięć takich punktów, w których okoliczne siły grawitacyjne znoszą się powodując, że ciało pozostawione w spoczynku w takim miejscu. W okolicy punktu L1 umieszczono obserwatorium słoneczne SOHO. W okolicach punktów L4 i L5 znajdują się dwa obserwatoria STEREO. W L2, który jest stale w cieniu Ziemi i znajduje się za Księżycem umieszczono już satelitę Planck i Kosmiczne Obserwatorium Herschela w tej chwili może się okazać, ze wkrótce będą tam na stałe stacjonować ludzie.

NASA twierdzi, że budowa stacji kosmicznej w tamtym miejscu jest etapem w powrocie człowieka na powierzchnię Księżyca oraz warunkiem koniecznym w przeprowadzeniu misji polegającej na lądowaniu na asteroidzie do 2025 roku oraz misji marsjańskiej jakąś dekadę później.

 

Jeśli stacja kosmiczna po ciemnej stronie księżyca rzeczywiście powstanie będzie to oznaczało stałą obecność ludzi ponad 60 tysięcy kilometrów od Ziemi. Aby jednak tego dokonać NASA musi rozwiązać kilka problemów na przykład jak chronić astronautów w miejscu gdzie ziemska magnetosfera nie wywiera już takiego duże wpływu i wszelkie promieniowania dochodzące czy to ze Słońca czy to z kosmosu mogą być zabójcze dla ludzi.

 

Zastanawia to, że Obama nagle zmienił zdanie, co do finansowania NASA. Wcześniej przecież doszło do znacznych cięć w tej agencji a cześć jej obowiązków przejęły firmy prywatne, takie jak SpaceX. Może się jednak okazać, ze zaczyna się kolejny wyścig kosmiczny. Nagłe zainteresowanie Księżycem i w ogóle eksploracją kosmosu, jakie ostatnio wykazują Amerykanie oznacza, że dostrzegalne zagrożenie ekspansji kosmicznej Chin spowodowało redefinicję priorytetów.

 

Kosmos może się też okazać bardzo dochodowy a to, że Obama postawił NASA cel w postaci lądowania na asteroidzie do 2025 roku oznacza, ze być może kosmiczne kopalnie powstaną wcześniej niż nam się to wydaje. Chińczycy i Rosjanie otwarcie poinformowali o swoich planach względem Księżyca, z lądowaniem włącznie, dlatego wszystko wskazuje na to, że USA nagle zacznie znowu inwestować w kosmiczne projekty, aby nie utracić dystansu do konkurencji.

Aby osiągnąć cel w postaci budowy stacji w punkcie libracyjnym L2 NASA zaczęła budowę potężnej rakiety nazwanej Space Launch System( SLS) oraz kapsuły dla załogi o nazwie kodowej Orion. Rakieta ma być zdolna do lotu w 2021 roku.

 

 

Źródła:

http://sourcefednews.com/secret-moon-base-plans/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt_libracyjny

http://www.space.com/18380-nasa-moon-missions-obama-election.html

http://www.space.com/17856-nasa-deep-space-station-moon-farside.html

http://www.telegraph.co.uk/science/space/9141416/Russia-to-finally-send-man-to-the-Moon.html

http://www.space.com/14518-nasa-moon-deep-space-station-astronauts.html

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Reeback

Księżyc wedle wszelkich

Księżyc wedle wszelkich obliczeń i tego co uczą w szkołach oddalony jest od ziemi 384 400 km, jak to mozliwe że baza za księżycem będzie raptem 60 tyś km od ziemi?? cyt. Jeśli stacja kosmiczna po ciemnej stronie księżyca rzeczywiście powstanie będzie to oznaczało stałą obecność ludzi ponad 60 tysięcy kilometrów od Ziemi!!!!! Czy ja czegos nie wiem??

Portret użytkownika syriues

Jezeli zaczna cos tam robic

Jezeli zaczna cos tam robic na nim i go jakos przeksztalcac,to mozemy sie spodziewac u nas na ziemi zmian.Bo to jak w fizyce jesli cialo a dziala itd,ale jezeli cialo c dziala na cialo a to na pewno nie jest to zwiazane z cialem b w sposob naturalny.
Czlowiek zachowuje sie nienaturalnie i trzeba go kontrolowac by czegos nie zepsul.Pomyslcie sobie jakby tak wszedzie takie rzady byly w kosmosie-pewnie zaczely by umierac planety jak nasza

Portret użytkownika demiczek

rzady myla nam mozgi za duzy

rzady myla nam mozgi za duzy tych anomali uklad gwiazd sie zmienil to widac golym okiem a nam wciskaja glupoty 21 grudnia nie bedzie konca swiata ale moga zdazyc sie powazne anomalia przez uklad planet nie ma juz normalej zimy gorace lata matka ziemia ma wlasny zegar i wie kiedy co moze sie zdarzyc w tym wypadku chodzi jej o rownowage w przyrodzie .

Portret użytkownika Czelsi

Crusaders widzę że mocno

Crusaders widzę że mocno wierzysz w 21 grudnia. Ja uważam że jeśli się coś życzywiście wydarzy to na o wiele mniejszą skalę. Niektórzy z nas mają dzieci, żony i gdyby tylko nasz kraj dbał o nas...byli byśmy szczęśliwymi ludźmi. Na pewno nikt z nas nie chciałby oglądać ani przeżywać końca świata rodem z filmów scfi ale  każdy z nas go kiedyś doświadczy, tylko w innej formie, bo rodząc się umieramy. Zatem bądźmy dobrymi ludźmi abyśmy w przyszłości mogli odejść z tego świata z czystym sumieniem i podniesioną głową, tego NAM WSZYSTKIM życzę.
Ps widzę że czytamy te same artykuły:
http://www.wprost.pl/ar/176769/Koniec-swiata-2012/?K=1&KI=832020

Nie jesteś byle kim. Pewnego dnia będziesz musiał wybrać. Musisz zdecydować na jakiego człowieka chcesz wyrosnąć. Kimkolwiek on będzie, dobrym czy złym,...zmieni świat.

Portret użytkownika GOSCC

ej co jest z ta stronka czemu

ej co jest z ta stronka czemu nie moge dodawac plusow lub minusow do niekturych kom., poprostu jest zablokowane jakbym juz wczesniej cos zaznaczala od tej pory co byla ta niby "awarija" to cos mi tu nie gra co najwazniejsze wlasnie KOMENTARZE bo w sumie one byly w wielu przypadkach najwazniejsze na tej stronie wiecej mozna bylo sie dowiedziec z komentarzy niz z artykulow i poza tym teraz widze ze dyskusje na tym forum sa calkowicie w innej formie kazdy sie madrzy i kloci a jak ktos wypowie swoje INNE zdanie to zara go zminusuja i powiedza ze warjat tak jak tem maximus czy jak mu tam (sory) i wielu innych nie chodzi mi o to za ma on racje ale o fakt ze to juz nie to samo czy ktos tez to zauwazyl??? wiem ze mam racje wszedzie gdzie moze ktos sie z sensem wypowiedziec to zaraz jest gaszony przez pustakow nie urazajacc nilkogo a jak ktos da minus to sie pewnie poczul co do tego heheheh Język

Portret użytkownika po co ?

W tych punktach grawitacja

W tych punktach grawitacja wynosi praaawie 0. Takie położenie jest korzystne przy wykonywaniu specjalistycznych stopów, hodowli specjalistycznych kultur bakteryjnych a nawet super procesorów.
Za księżycem, no cóż, z baz na księżycu można pobierać materiał, obrabiać go na takiej stacji a potem prawie 0 kosztem dostarczać na ziemie.

Portret użytkownika CRUSADERS

Po 1 – Woda na równiku

Po 1 – Woda na równiku spiętrzona jest na około 8 km, co spowodowane jest ruchem wirowym Ziemi w koło własnej osi. Gdyby Ziemia przestała się kręcić to wtedy poziom wód na Ziemi wyrównałby się – powstał by pas lądu rozmieszczony między równikiem a zwrotnikami i dwa wielkie oceany na półkuli północnej i południowej. To są fakty nie jakieś fiksum dyrdum.Po 2 – W całym wszechświecie wszystkie ciała podlegają siłom grawitacji. Z reguły jest tak, że większe ciała oddziałują na mniejsze powodując określone ich zachowanie.Po 3 – Przykład sił grawitacji: na równiku Ziemi i do 15 metrów na północ i na południe od równika woda wylewająca się z naczynia przez dziurkę nie wiruje w żadną stronę. Ale 20 metrów na północ od równika woda wiruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara a 20 metrów na południe od równika przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.Po 4 – Dokładnie w dniu 21 grudnia 2012 roku Ziemia będzie przechodziła przez równik galaktyczny drogi mlecznej. Droga mleczna to nasza galaktyka, której część północną od południowej oddziela równik galaktyczny. Jest to fakt naukowy któremu nie zaprzeczy żaden naukowiec. Ziemia i nasz układ słoneczny przechodzi regularnie co 13 tys. lat z jednego bieguna naszej galaktyki na drugi.Pytanie: Czy w czasie przejścia przez równik galaktyczny przestaje się na jakiś czas kręcić i dochodzi wtedy do potopu?Po 5 – Kalendarz Majów również kończy się na dniu 21 grudnia 2012 roku. Czy to przypadek, że właśnie wtedy? Inne podania starożytnych cywilizacji: Sumeryjskiej, Egipskiej, Chińskiej – również mówią o potopie na Ziemi przed około 13 tys. lat. Czy to również przypadki?Po 6 – Nie bagatelizujcie tego, zgłębiajcie wiedzę w tym zakresie i bądźcie gotowi na wszystko.

Portret użytkownika bartolomeusz

Wirująca woda nie jest

Wirująca woda nie jest spowodowana grawitacją tylko ruchem obrotowym Ziemi, a powoduje to tzw pozorna siła Coriolisa, która występuje w obracających się układach odniesienia. Siła ta powoduje, że na północ od równika tor ruchu poruszającego się ciała skręca w prawo, na południe – w lewo. Ciało rzucone z pewnej wysokości, nigdy nie spada w miejscu, nad którym się znajdowało przed upuszczeniem, bo w trakcie gdy leci, Ziemia w wyniku ruchu obrotowego zmienia położenie. Jak wystrzeliwujesz pocisk z armatohaubicy, to komputer bierze pod uwagę między innymi siłę Coriolisa i gdybyś strzelał do celu z południa na północ w lini prostej to musisz tak nprawdę strzelić pod kątem, aby pocisk spadł na wprost.
 

Portret użytkownika Israfel

To prawda, że wirująca woda

To prawda, że wirująca woda spowodowana jest siłą Coriolisa.
 
Nie zmienia to faktu, że jeżeli zbliżamy się do równika galaktycznego, to ruch wirowy Ziemi może zostać zatrzymany a potem odwrócony. W końcu jądro Ziemi jest płynne i wiruje (jeżeli dobrze pamiętam) z nieco większą szybkością niż skorupa. Prawdopodobnie najpiwer jądro zacznie się zatrzymywać a potem wirować w drugą stronę. Wymusi to na skorupie ziemskiej zmianę kietunku obrotu na zgodną z ruchem jądra Ziemi.
 
Jeżeli zatrzymywanie będzie powolne, to jest szansa, że działające siły nie będą niszczycielskie. Jeżeli nastąpi to szybko, to ni podejmuję się oceniać zniszczeń. Może nawet Ziemia zostanie rozbita na części ? Zostaniemy kilkoma kupkami gruzu w przestrzeni kosmicznej.
 
W takiej sytuacji to, co napsiał CRUSADERS o podniesieniu poziomu wody jest jak najbardziej realne.
 
Jeżeli miałbym się czegoś obawiać, to niestety tego, że nastąpi to szybko. Jeżeli cokolwiek z tego co się mówi jest prawdziwe, to "trzy dni ciemności" kojarzą mi się z zatrzymaniem ruchu obrotowego Ziemi . Wtedy na jednej półkuli Ziemi zapanują ciemności.
 
Jak będzie zobaczymy i mam nadzieję, że w okresie Bożego Narodzenia a potem Sylwestra złożymy sobie życzenia na forum Wink

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

Portret użytkownika Michaleddon

wiesz, a ja bym sie chyba

wiesz, a ja bym sie chyba mniej martwill jak sie stanie szybko... chwila bolu i po wszystkim... nie chcabym, jesli wogóle, umierac powoli przez rok na skutek mniejszych katastrof Smile potraktuj to oczywiscie połżartem pół serio, nie to ze sie czepiam Smile

Jeszcze dzien najwyzej dwa wszystko sie odmieni i zrozumiesz ile jest szczęścia tu na Ziemi...

Strony

Skomentuj