NASA uważa, że Chiny starają się uchwycić bogate w zasoby obszary Księżyca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

NASA uważa, że sukcesy Chin w eksploracji kosmosu i Księżyca zagrażają interesom Waszyngtonu. Dyrektor NASA Bill Nelson powiedział, że w przypadku wylądowania taikonautów na Księżycu Chiny mogą zająć bogate w zasoby obszary satelity Ziemi i uniemożliwić amerykańskim astronautom udanie się tam. Powiedział, że wyścig między Stanami Zjednoczonymi a Chinami staje się coraz ostrzejszy, a następne dwa lata mogą zadecydować, kto zostanie liderem.

 

„To fakt. Bierzemy udział w wyścigu kosmicznym” – powiedział Nelson gazecie Politico.

 

Uważa, że Waszyngton powinien dopilnować, aby Pekin „nie dostał się nigdzie na Księżyc pod pozorem badań naukowych”, ponieważ może to oznaczać: „Trzymaj się z daleka, jesteśmy tutaj, to jest nasze terytorium”. Przytoczył przykład na Morzu Południowochińskim, gdzie chińska armia założyła bazy na spornych terytoriach Wysp Spartly.

 

Komentarze Nelsona pojawiają się w trakcie 26-dniowej misji NASA Artemis I, podczas której bezzałogowa kapsuła kosmiczna Orion okrążyła Księżyc. Ta misja była pierwszym dużym krokiem w planie NASA wylądowania astronautów na Księżycu. Nelson wyraził również przekonanie, że następna misja na Księżyc, Artemis II, może odbyć się „w ciągu dwóch lat”. Plan misji zakłada wysłanie załogi na orbitę Księżyca do 2024 roku.

 

Wojsko USA wyraża również rosnące zaniepokojenie rozwojem systemów kosmicznych w Pekinie, które mogą zagrozić amerykańskim satelitom. Niedawny raport Pentagonu dla Kongresu odnotował szereg niedawnych skoków w chińskim programie kosmicznym. Wspomina o pionierskiej zdolności Chin nie tylko do lądowania po drugiej stronie Księżyca, ale także do ustanowienia przekaźnika komunikacyjnego za pomocą satelity, który został wystrzelony rok wcześniej między Ziemią a Księżycem.

 

Chiny rzeczywiście robią postępy w eksploracji kosmosu. W ciągu ostatnich kilku lat Pekin uruchomił serię zrobotyzowanych lądowników i łazików do pobierania próbek z Księżyca, w tym po raz pierwszy po drugiej stronie Księżyca, i wysłał orbiter, lądownik i łazik na Marsa. Do końca tej dekady Pekin zamierza wylądować taikonautów na Księżycu. W grudniu rząd ChRL zapowiedział nowe, ambitne projekty, takie jak tworzenie infrastruktury w kosmosie i systemy kontroli kosmosu.

 

Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie, powiedział, że Pekin zaprzeczył zarzutom USA.

 

„Niektórzy urzędnicy amerykańscy wypowiadają się w sposób nieodpowiedzialny, aby zakłócić normalną i legalną działalność Chin w przestrzeni kosmicznej” – powiedział. „Przestrzeń kosmiczna nie jest polem walki. Eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych jest wspólną sprawą ludzkości i powinno przynieść korzyści wszystkim”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Przecież jak Rosja podbiła

Przecież jak Rosja podbiła księżyc, to kazała pomalować cały na czerwono, potem NASA wysłała Apollo 007, aby zrobić napis na tym tle: COCA-COLA. Znak firmowy, prawa patentowe, wychodzi na to, że Księżyc jest ich dopóki Chińczyk nie zamaluje białego napisu i nie naaluje żółtej gwiazdy. To jest wojna niczym tunelowych graficiarzy; co to piszą na murach; "Legia to kurw.a", a potem napis zmalowany i jest; "Lech zdechł" i tak do wytrzymałości tynku na ilość warstw farby.. tynk odpadnie pod ciężarem farby, a tam oryginalny napis: "Jude Raus"; i znowu kibole z Widzewa i Wisły będą wstydzić się..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

Ktoś ma "bul doopy" , że ktoś

Ktoś ma "bul doopy" , że ktoś inny może być tam pierwszy i wbić chorągiew zgdonie z prawem morskim , który to sami dla siebie ustanowili aby uzurpować sobie prawa do zajęcia terenów a teraz obraca się to prawo przeciwko nim.

To potwierdza , że jednak tej chorągwi  usrańskiej na księżycu nie ma gdyż już by na mapach to zaznaczyli a filmy z lądowania usrańców na księżycu to czytse science-fiction.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj