Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma budżet tylko do 2016 roku

Kategorie: 

wikipedia.org

Jak wiadomo amerykańska agencja kosmiczna NASA została ostatnio zmuszona do znacznej redukcji wydatków. Amerykanie rozpoczęli komercjalizację lotów w kosmos. NASA prędzej czy później zostanie sprowadzona do postaci centrum badawczo rozwojowego. Jednak zanim dojdzie do skutecznej komercjalizacji większość ostatnich decyzji USA wygląda jak wycofywanie się z kosmosu.

 

Po uziemieniu floty wahadłowców jedynym dostawcą zaopatrzenia oraz transportu ludzi są Rosjanie i ich rakiety Sojuz TMA-04M. Roskosmos ma umowę z NASA na świadczenie usług transportowych do 2016 roku. NASA również informowała ostatnio, że budżet na funkcjonowanie ISS jest tylko do 2016. Wszystko wskazuje na to, że już po 2016 Amerykanie mogą zakończyć projekt gdyż nie ma entuzjazmu do wydawania kolejnych setek miliardów dolarów.

 

Następuje teraz proces militaryzacji kosmosu, więc międzynarodowe inicjatywy nie mają się dobrze. Zresztą do współpracy przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostali wykluczeni Chińczycy. Stało się to oczywiście na polecenie USA. Chińczycy budują własną stację wzorowaną na rosyjskiej stacji Mir. Planowe uruchomienie to 2020. Stacja już teraz zwana jest CSS od Chinese Space Station.

 

Rosjanie już zapowiedzieli, że jeśli USA planuje deorbitację stacji to oni oddokują swoje moduły i będą na tej bazie budować stację Mir-2. Roskosmos uważa, że stacja powinna działać przynajmniej do 2020 a nawet 2028 roku.

 

Nie wiadomo, jaki strategiczny plan ma USA, bo trudno uwierzyć, że Amerykanie dobrowolnie zrzekają się posiadania kosmicznego laboratorium. Być może według nich stacja kosmiczna również ma być przedsięwzięciem komercyjnym. I trudno się nie zgodzić z taką argumentacją, bo pieniądze prywatne są wydawane zawsze lepiej i oszczędniej niż publiczne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dżyszla

A ja myślę, że zagrożeń w

A ja myślę, że zagrożeń w ostatnim czasie było tak wiele i coraz groźniejsze się szykują (2028 i 2036, tak?), że nikomu się NIE OPŁACA już prowadzić projektu, który w ciagu sekundy może lec w gruzach przy okazji uśmiercając przebywające tam osoby. I myślę, że również świadome są tego firmy ubezpieczeniowe i chcą drakońskich opłat za ubezpieczanie tego przedsięwzięcia, co w dzisiejszych czasach kryzysu jest nie do zniesienia.

Portret użytkownika góral24

A niech sobie tam robią co

A niech sobie tam robią co chcą te sasrane amerykance mnie to koło hu.a lata co oni sobie tam redukują bo bakerzy ich w banbuko zrobili ameryka i ich dulary jusz dawno się skonczyły przeznich cały świat cierpi manpulują wszystkim mnie się wydaje ze ten trzeci anychryst to faktycznie jest obama .

Portret użytkownika ARTUR5

Biorąc pod uwagę najnowsze

Biorąc pod uwagę najnowsze centra kosmiczne z piramidami o podstawie trójkąta i czworokąta a także nowe miasto wzorowane w architektonice na kręgach zbożowych to stacja rodem z XX w. to Trabant w naszych czasach ,może służyć jedynie jako baza awaryjna lub skład części.

Portret użytkownika black

Wybierają się w kosmos coraz

Wybierają się w kosmos coraz bardziej,jest nadzieja ,że na Ziemi zostaną same szaraczki...i co te stacje takiego wybadały czy wybadają...duuzo kolejnych pytań,ale odpowiedzi na to czy dozyję do emerytury i za jakiepieniądze będe wgetował mi nie dadzą....z głową chmurach ,po kostki w gów..nie...ech ta ludzkość

Skomentuj