Europejska Agencja Kosmiczna zbadała kalifornijskie trzęsienie ziemi

Kategorie: 

Źródło: ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wykonał niedawno bardzo ciekawe zdjęcia, przedstawiające skutki trzęsienia ziemi, które miało miejsce 24 sierpnia 2014 w Kalifornii, niedaleko Napa Valley. Było to największe trzęsienie ziemi w północnej Kalifornii w ciągu ostatnich 25 lat.

 

Uzyskany obraz to tak zwany interferogram. Został wykonany za pomocą zdjęć przesłanych przez sondę Sentinel-1A. Interferogram ten został utworzony przez połączenie dwóch źródeł emisji oraz przedstawia dwa źródła światła w interakcji, zakłócające się wzajemnie. Ta metoda analizy jest szczególnie użyteczna przy badaniu fal uderzeniowych.

 

Zabarwienia w kolorach tęczy występuje podczas deformacji powierzchni z powodu trzęsienia ziemi, co powoduje zmiany w odbiciu od sygnałów radarowych wysyłanych w stronę gruntu przez poruszający się na orbicie statek kosmiczny. Po trzęsieniu ziemi w dniu 24 sierpnia największa deformacja osiągnęła 10 centymetrów, a efekt był odczuwalny na powierzchni 30 kilometrów kwadratowych.

Wydarzenia takie jak trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, odgrywają ważną rolę w obiegu pierwiastków na świecie, co jest ważne dla życia. Badania procesów geologicznych na Ziemi może również rzucić światło na ich przebieg na innych planetach. Tak więc, dane zebrane podczas lotów sondy Sentinel, są ważne dla realizacji porównań między Ziemią i innymi planetami skalistymi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj