Pakistan uzyskał w wyniku trzęsienia ziemi nie jedną a trzy nowe wyspy

Kategorie: 

Foto: National Institute of Oceanography
Ostatnia duża aktywność sejsmiczna występująca w południowym Pakistanie wywołała śmierć wielu ludzi. Spowodowała też powstanie nowej wyspy w okolicy miasta Gawdar. Okazuje się, że z morza wyłoniły się jeszcze dwie inne wyspy.

 
Największa z tych formacji to wyspa z okolic Gwadar. Została ona lokalną atrakcją turystyczną i zaczęli tam ściągac ciekawi nowego lądu mieszkańcy wybrzeża Morza Arabskiego. Ustalono dotychczas, że z powierzchni wyspy trwa emisja gazu, w większości metanu.
Foto: twitter
Pozostałe dwie wysepki wyłoniły się w oolicach miasta Ormara. Są one dużo mniejsze i mierzą kilkanaście metrów średnicy. Wystają one ponad poziom morza do dwóch metrów, co wskazuje, że moga być tworami tymczasowymi.
Widok wybrzeża w okolicy Gwadar przed trzęsieniem ziemi - Foto: Advanced Land Imager (ALI),NASA Earth Observing-1 (EO-1)
 
Pakistańscy specjaliści twierdzą, że tworzenie się wysp na wybrzeżu Morza Arabskiego to nie jest zjawisko bez precedensu. Poprzednio do takich zdarzeń doszło na skutek trzęsienia ziemi w 1968 roku i w 1945 roku.  W pierwszym przypadku wysepka zniknęła po roku w wyniku sztormu, a w 1945 roku powstały dwie duże wyspy. Jedna z nich mierzyła az dwa kilometry długości.
Widok wybrzeża w okolicy Gwadar po trzęsieniu ziemi - Foto: Advanced Land Imager (ALI),NASA Earth Observing-1 (EO-1)
 
 
 
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Janek763

Ludzie bez wyobrażni.

Ludzie bez wyobrażni. Tłumaczę "tłumokom"...
Uniesienie się płyty tektonicznej, spowodowało "wypłynięcie" ponad powierzchnię wody, góry, ktura wcześniej była pod powierzchnią. Czemu ma być kwadratowa??? Jest okrągła jak więszość szczytów, tym bardziej że spoczywała pod wodą minimum tysiące lat.

Skomentuj