Odkryto nową przełomową metodę wykrywania trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sejsmografy to bardzo czułe urządzenia, z pomocą których można rejestrować trzęsienia ziemi. Niestety, sejsmografy są drogie i wykrywają wstrząsy tylko w określonych lokalizacjach. Dlatego międzynarodowy zespół naukowców zaprezentował ciekawą alternatywę, która wykorzystuje istniejącą już sieć światłowodów.

 

Zespół badawczy, któremu przewodził Philippe Jousset z niemieckiego Centrum Badań Geologicznych (GFZ), przeprowadził testy na półwyspie Reykjanes w Islandii. Znajduje się tam 15-kilometrowy kabel światłowodowy, który jest stosowany w komunikacji. Przebiega on przez linię styku amerykańskiej i euroazjatyckiej płyty kontynentalnej.

 

Naukowcy przesłali przez ten kabel impuls laserowy, aby sprawdzić, czy na jego długości dojdzie do jakichś zakłóceń. Wcześniej zainstalowali również sieć sejsmografów, aby uzyskać dane porównawcze. Okazało się, że światłowód może być o wiele lepszym rozwiązaniem w wykrywaniu trzęsień ziemi.

Zespół badawczy stwierdził, że światłowód pozwolił dokonać precyzyjniejszego pomiaru niż jakakolwiek sieć sejsmograficzna na Ziemi. Dzięki wiązce laserowej można było wykryć nawet najmniejsze drgania wzdłuż kabla. Philippe Jousset porównał zastosowaną technikę do instalowania sejsmografów w odległości 4 metrów od siebie.

 

W związku z powyższym odkryciem, naukowcy proponują przekształcić globalną sieć światłowodową w czujniki trzęsienia ziemi. Co ważne, technika nie wymaga modyfikowania kabli i nie przyczynia się do zakłóceń pracy. Rozmieszczone po całym świecie światłowody mogłyby stanowić system wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami. Z pewnością miałoby to duże znaczenie, ponieważ dzisiejsza nauka wciąż nie pozwala nam przewidywać wstrząsów sejsmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ernest

Bardzo dobry pomysł.W Polsce

Bardzo dobry pomysł.W Polsce mamy już założone całe i liczne fragmenty sieci światłowodowej a mimo to nie są dzierżawione czy eksploatowane przez firmy zewnętrzne.Wystarczy napisać algorytm i zapisywać w bazie danych konkretne wykresy z ich analizą.Przy okazji wyjaśniłoby się skąd mamy bardzo drogi izotop Hel 3 na Dolnym Śląsku i aktywność najbardziej niebezpiecznego uskoku na górnym Śląsku.Na stronie Czech mamy źródło największego trzęsienia ziemi w historii Polski i Czech zapisanego w kronice Jana Długosza(właściwe tłumaczenie).Sieć światłowodów z Czech by ułatwiła rozeznanie czy naprężenia nie wzrastają po takim odcinku czasu.Przydałoby się też dla obszaru pogranicza Czesko Niemieckiego(Nowy Kostel?) bo tam mają obszar wulkanicznej aktywności.

Skomentuj