Bardzo silne trzęsienie ziemi na wybrzeżu Chile

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według amerykańskiej USGS na wybrzeżu Chile doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie zbliżonej do 7 stopni w skali Richtera. Nie wszystkie instytuty raportują tak samo, ale nie ma wątpliwości, że doszło tam do trzęsienia ziemi przekraczającego 6 stopni w skali Richtera.

 

Zdarzenie wystąpiło o 9:49 czasu uniwersalnego. Epicentrum znajdowało się w okolicy strefy subdukcji. Napięcie sejsmiczne budowało się w tym regionie już od jakiegoś czasu i władze chilijskie są świadome tego, że kolejne silne trzęsienie ziemi może nastąpić w każdej chwili. Jeśli potwierdzi się magnituda trzęsienia mająca wynosić około 6,8 stopni oraz jego głębokość szacowana na 10 kilometrów pod dnem morza, to istnieje realne ryzyko tsunami w promieniu przynajmniej 100 kilometrów od epicentrum.

Ostatnie potężne trzęsienie ziemi wystąpiło w tej okolicy w 2010 roku i wtedy magnituda wstrząsów wyniosła aż 8,8 stopni w skali Richtera. Wtedy doszło do tsunami, które zabiło 551 osób i zniszczyło 220 tysięcy budynków. Wstrząsy były tak silne, że wpłynęły na rotację planety.

 

Chile słynie z trzęsień ziemi. To właśnie tam zarejestrowano najsilniejsze wstrząsy w czasach nowożytnych. Zdarzenie to nazywane jest "wielkim trzęsieniem chilijskim". Magnituda wstrząsów zmierzona wtedy w 1960 roku wyniosła aż 9,5 stopnia w skali Richtera. W rezultacie tego wstrząsu śmierć poniosło 5000 osób a 

 

Doszło też wtedy do bezprecedensowej sytuacji, kiedy w wyniku potężnych zmian geologicznych doszło do zatrzymania biegu rzeki San Pedro. Groziło wtedy zalanie obszaru zamieszkiwanego przez 100 tysięcy osób w tym miasto Valdivia. Dokonano wtedy heroicznego wysiłku, gdy zmniejszono wysokość ziemnej zapory o 9 metrów w ciągu jedynie 24 godzin po wstrząsie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Kalina

No jakos admin skrocil to

No jakos admin skrocil to wszystko a na dodatek ma troszke skrzywione dane. Wlasnie siedze nad blogiem o najwiekszych katastrofach na na szej planiecie i zbieram informacje. To trzesienie ziemii w Chile mialo az 9,5 w skali  pociagnelo za soba około 3000 osób a.... no wlasnie około 2 mln osób zostalo bez dachu nad głową. Ale to niestety nie najwieksza tragedia! Jak widze wczesniejsza historia ukazuje rabka spisanej tajemnicy nie mowiac o tej nie spisanej i ......... kiedys tez bylo wiele trzesien ziemi.

Matka Polka

Portret użytkownika jaa

"To koniec pewnej epoki.

"To koniec pewnej epoki. Znana sieć wypożyczalni filmów Beverly Hills Video zakończyła działalność.
 
Ostatnim dniem działania wypożyczalni był 19 maja." podała wp.pl
 
To już wiecie co takiego wydarzy się 19.05.

Skomentuj