Mega-trzęsienia ziemi powodują osiadanie wulkanów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Chile i Japonii rozpoczęli wspólne badania wpływu wielkich trzęsień ziemi na odległe wulkany.  Badania rozpoczęto po ustaleniu, że ostatnie wielkie trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Japonii, które osiągnęło wielkość 9,0 (marzec 2011) spowodowało obniżenie całego pasma wulkanicznego znajdującego się na wyspie Honsiu oddalonej o 200 km od epicentrum. 

 

Obniżenie wysokości wulkanów było dosyć znaczące, bo wyniosło około 15 cm. Coś podobnego wydarzyło się w Chile, po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 8.8 w skali Richtera, do którego doszło w Maule ( luty 2010).  Pod wpływem wstrząsów zauważono obniżenie terenu w pięciu obszarach wulkanicznych. Mimo, że wulkany znajdowały się aż 220 km od epicentrum tonęły na głębokości około 15 do 30 cm.

 

Z zebranych danych naukowych wynika, że oba przypadki zdarzeń sejsmicznych inicjujących takie zmiany to trzęsienia ziemi w strefach subdukcji, gdzie następuje wślizgiwanie się pojedynczej warstwy skorupy ziemskiej pod drugą.  Jeśli ślizg ten nie jest gładki, naprężenia wewnętrzne mogą rosnąć i kumulować się na przestrzeni dekad, a nawet wieków, zanim spowodują trzęsienie ziemi.  Zazwyczaj takie trzęsienie będzie miało najwyższą wielkość i niesamowitą siłę rażenia.

 

Naukowcy analizujący przypadek chilijski i japoński zwracają uwagę na to, że osiadanie wulkanów zależy również od tego czy łańcuchy górskie, w których się znajdują leżą poziomo do płaszczyzny trzęsienia. I w przypadku chilijskim i japońskim taki warunek był spełniony. Doprowadziło to naukowców do przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy relacji między wulkanami i trzęsieniami ziemi.  W najbliższej przyszłości analizie zostanie poddany ruch magmy wewnątrz wulkanu, co może pomóc wyjaśnić przyczyny ich osiadania.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

Skomentuj