Seria silnych trzęsień ziemi w okolicy wybrzeża Chile

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wczoraj informowaliśmy o dużej aktywności sejsmicznej zarejestrowanej w okolicy wybrzeża Pacyfiku - trwa ona nadal. W ciągu ostatnich 24 godzin w Peru i Chile doszło do 4 wstrząsów o magnitudzie ponad 6 stopni. Najsilniejszy z nich wystąpił w Chile i miał siłę 6,7 w skali Richtera.

 

Zjawisko to miało miejsce wczoraj o 21:15 czasu uniwersalnego. Głębokość wstrząsu szacowana jest na 15 km pod dnem morza, co oznacza, że było to dosyć płytkie trzęsienie ziemi z dużym potencjałem niszczącym, na powierzchni. Tego typu wstrząsy dna morskiego mogą również wywołać powstawanie niszczących wybrzeże fal.

Dlatego właśnie w wyniku zdarzenia ogłoszono prewencyjny alarm przed tsunami. Rezydenci niżej położonych obszarów zostali ewakuowani. Ostatecznie odczyty z pływających boi sygnalizacyjnych potwierdziły, że fala rzeczywiście powstała, ale nie była tak znaczna, aby wywołać duże zniszczenia, a tym bardziej nie zdoła propagować się w basenie Oceanu Spokojnego.

Od czasu wczorajszego trzęsienia ziemi w Chile doszło już do przynajmniej kilkudziesięciu wstrząsów wtórnych, w tym niemal 20 z nich o magnitudach przekraczających 4 stopnie i 5 powyżej 5 stopni. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,2 w skali Richtera i wystąpił o 05:11 dzisiaj rano. Epicentrum było równie płytko, bo na głębokości 21 km pod ziemią. Warto zwrócić uwagę, że epicentrum jest niemal w tym samym miejscu, a to może oznaczać, że są tam jeszze zbudowane naprężenia, które mogą skutkować powstawaniem następnych silnych wstrząsów sejsmicznych.

 

 

 

Źródła:

http://edition.cnn.com/2014/03/16/world/americas/chile-earthquake/

http://khon2.com/2014/03/16/magnitude-7-0-earthquake-strikes-off-chile-no-tsunami/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Prorok2404

jeszcze troche...jeszcze

jeszcze troche...jeszcze chwila.  A Zadrzy wieksza czesc Swiata i obudza sie Sily dotad nam nie znane i bedzie Czlowiek w przerazeniu obserowac oczyszczajaca sie Ziemie. I nie pomoze placz ani lament miliona osob bo to stac sie musi.

Skomentuj