Trzęsienie ziemi w Chile spowodowało poważne przesunięcie powierzchni ziemi

Kategorie: 

Źródło: Sentinel-1A

Zwykle co roku dochodzi do przynajmniej jednego trzęsienia ziemi o magnitudzie przekraczającej 8 stopni w skali Richtera. Najpoważniejszy w tym roku wstrząs sejsmiczny o sile 8,3 stopni miał miejsce 16 września 2015 roku i wystąpił w okolicy Chile. Jego skutkiem jest znaczne przesunięcie fragmentu skorupy ziemskiej.

 

Epicentrum wspomnianego wstrząsu znajdowało się w pobliżu wybrzeża i wystąpiło na głębokości około 25 kilometrów. Jego duża siła była spowodowana przez to, że wystąpiło na skrzyżowaniu płyt tektonicznych, południowoamerykańskiej i Nazca.

 

Poniższy obraz jest połączeniem obrazów radarowych z satelity Sentinel-1A, wykonanych 24 sierpnia, czyli jeszcze przed trzęsieniem ziemi i 17 września, czyli dzień po nim. Tęczowe kolory oznaczają obszary powierzchni, która uległa zmianie w wyniku katastrofy.

Według szacunków, trzęsienie ziemi doprowadziło do przesunięcia powierzchni o 1,4 metra wzdłuż linii widzenia radaru i około 0,5 metra pionowego przesunięcia w stosunku do kierunku ruchu satelity.

 

Tak znaczne wstrząsy sejsmiczne jak ten w okolicy Chile mają niekiedy zdolność do wpływania nawet na ruch obrotowy Ziemi, a nawet korekcję osi naszej planety. Tym razem doszło "tylko" do tsunami, które doszło aż do Japonii i do odkształceń terenu w pobliżu Chile.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika amper

Proszę

Proszę poprawić.
Cyt.:[Epicentrum wspomnianego wstrząsu znajdowało się w pobliżu wybrzeża i wystąpiło na głębokości około 25 kilometrów]
Jeśli głębokość to nie epicentrum tylko hipocentrum. Poza tym zdanie pozbawione sensu: epicentrum znajdowało się i wystąpiło..
Pozdrawiam

Portret użytkownika kamujac

"dochodzi przynajmniej

"dochodzi przynajmniej jednego" - gdzie jest "do"?
"Najpoważniejszy w tym roku (...) miał miejsce 16 września 2015 roku" - masło maślane.
"Tym razem doszło "tylko" do tsunami, które doszło..." - doszło doszło oby nie za daleko.
Matoł!
 

Portret użytkownika charis

" Bóg jest naszą ucieczką i

" Bóg jest naszą ucieczką i siłą, najpewniejszą pomocą w utrapieniu.
2 Dlatego nie będziemy się bać, choćby się poruszyła ziemia, choćby się przeniosły góry w sam środek morza;
3 Choćby huczały i burzyły się jego wody i zatrzęsły się góry od jego nawałnicy. Sela. " - psalm 46:1-3 Uwspółcześniona Biblia Gdańska

Portret użytkownika keri

Doprecyzuj, którego boga masz

Doprecyzuj, którego boga masz na myśli. Ten opisany w starym testamencie to zabijał ludzi, topił, kazał wyrzyć zwierzęta, bo lubił zapach ich spalonych ciał.
Jezus głosił o Stwórcy Wszechświata, który nie ma nic wspólnego z bogiem starotestamentowym.

Skomentuj