Potężne trzęsienie ziemi i tsunami na wybrzeżu Chile

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przewidywania sejsmologów, o których pisaliśmy kilka dni temu, sprawdziły się. Na północnym wybrzeżu Chile doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 8,2 w skali Richtera a w 45 minut po nim nadeszły dwumetrowe fale tsunami.

 

Ewakuowano całe wybrzeże Chile i część wybrzeża Peru. Okazało się, że ty razem słusznie, bo fale tsunami nadeszły. Nie ma informacji jakoby fale spowodowały śmierć kogokolwiek.

 

Mimo to 5 osób zginęło, a trzy zostały poważnie ranne. Według przedstawicieli władz część ofiar zmarła na atak serca a cześć z powodu przygniecenia przez rozpadające się elementy budowli.

To pierwsze trzęsienie powyżej 8 stopni w skali Richtera do jakiego doszło w tym roku. Warto zauważył, że epicentrum znajdowało się dosyć płytko, bo jedynie 34 km pod dnem morskim. Mniej więcej 86 km na północny zachód od tego miejsca znajduje się bardzo ważny port Iquique. Tysiące ludzi pracujących tam zostało ewakuowanych na kilka godzin.

 

Wstrząsy wywołały wiele pęknięć budynków i dróg. Skorzystało z tego około 300 osadzonych z więzienia dla kobiet w Iquique. Agencje donoszą, że władze obawiają się fali przestępstw i służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Cały czas dochodzi do wstrząsó wtórnych z których część dochodzi do 6 stopni.

 

Na wielu drogach zalegały głazy lub zwały ziemi, co utrudniało ewakuacje. Miejscowi porównują ten wstrząs do 8,8 w skali Richtera z 2010 roku. Wtedy zginęło 800 osób a straty dla Chile sięgnęły 30 miliardów dolarów. Z pewnością odbije się to na handlu miedzią, który odbywa się głównie przez port Iquique. Kontrakty terminowe na miedzi już wskazują na to, że spodziewane są zakłócenia w dostawach tego metalu. To dobra wiadomość dla polskiego KGHM, bo miedź z tego powodu zapewne podrożeje.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Patrząc na filmiki na których

Patrząc na filmiki na których widać w biurach próbujących się ratować ludzi, stwierdzam jednoznacznie, że kompletnie nikt nie zna podstawowych zasad przetrwania w takich miejscach podczas trzęsienia... A przecież to właśnie w rejonach aktywnych sejsmicznie, ludzie powinni być szkoleni w tym zakresie...
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika FuBBu

Tak jak przewidywałem.

Tak jak przewidywałem. Słoneczko dało popis i właśnie podczas trzęsienia byliśmy już po pierwszym CME i w centrum drugiego. Takie nagormadzenie energii musiało znaleźć ujście. Ale to może być jeszcze nie koniec, cały czas jesteśmy pod naporem tych wysokoenergetycznych cząstek.

Portret użytkownika zodiak

Wierzcie lub nie, miałem sen

Wierzcie lub nie,
miałem sen około 1.20 noc dzisiaj,kiedyś mieszkałem
na osiedlu w bloku,takie z prl lata 70te.
Jestem z rodziną w środku,nagle bloki się za oknem chwieją,coraz bardziej się nasilało,byłem w panice.Kilka runęło,wtedy się przebudziłem,już do rana niezasnąłem..

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło
..T.Straszy..

Skomentuj