Atak rozwścieczonego tłumu na ambasadę USA w Iraku

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

W stolicy Iraku doszło do sytuacji, która do złudzenia przypomina wydarzenia, które rozegrały się w kwietniu 1980 roku, w Teheranie, kiedy nastąpił atak na ambasadę USA w Iranie. Niebroniony budynek został zajęty przez rozwścieczony tłum, a jego personel musiał zostać ewakuowany.

 

Amerykanie rozwścieczyli Irakijczyków wcześniejszymi nalotami, które bez porozumienia przeprowadzili na iracką, szyicką milicję. Wywołało to falę oburzenia w całym Iraku i skłoniło rząd iracki do publicznego zadeklarowania, że sojusz z USA będzie musiał być przemyślany.

Po raz pierwszy od długiego czasu w Iraku publicznie palono amerykańskie flagi, a zamieszki przybierały na sile. Ich kulminacją był atak na znajdującą się w Bagdadzie ambasadę USA, która w ogóle nie była broniona przez lokalne służby porządkowe. Trudno to odbierać inaczej jak manifestację wrogości dzisiejszego Iraku względem USA, ponieważ placówki dyplomatyczne powinny być strzeżone przez lokalną policję.

 

Zamiast tego amerykańskich dyplomatów pozostawiono samych sobie, co w bezpośredni sposób wpłynęło na ich bezpieczeństwo. Na szczęście uniknięto tragicznych wydarzeń z Bengazi w Libii, gdzie rozwścieczony tłum zlinczował ambasadora USA, J.Christophera Stevensa i trzech innych pracowników miejscowego konsulatu. Gdyby nie doszło do ewakuacji placówki w Bagdadzie, bez wątpienia istniało realne ryzyko powtórki tych wydarzeń.

Reakcja Amerykanów na napaść na ich ambasadę była nieco dziwna. Jako głównego winowajcę wskazano Iran, a nie Irak, który dopuścił do ataku i to Teheranowi zagrożono odwetem. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne było unormowanie sytuacji na miejscu, dlatego na terenie ambasady wylądowali żołnierze armii amerykańskiej, którzy mają zadbać o bezpieczeństwo placówki w najbliższych dniach.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Wydaje się że, to jest

Wydaje się że, to jest dopiero początek tego co tam na prawdę szykują dla znienawidzonego amerykańskiego agresora. Krótko mówiąc. Nienawiść i determinacja walki jest tak wielka, że będzie to koszmarniejsze dla amerykańskiego okupanta niż jakikolwiek wcześniej Afganistan.

Portret użytkownika Illuminat13

czy czlowiek moze sie

czy czlowiek moze sie przebudzic w ciagu swojego krotkiego zycia ????? Bardzo jest ciezko to zrobic Kajdany zakladaja  religie media pseudonauka sport uzywki Zastepuja wam czas na szukanie siebie Boga  Od malego pranie mozgu Dlatego tyle zla sie dzieje na ziemi czlowiek sie zgubil

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Amerykanie pod pretekstem

Amerykanie pod pretekstem zniszczenia arsenału jądrowego złdestabilizowali i zrujnowali Irak, więc jego mieszkańcy po latach postanowili wziąć na nich odwet. Przeczuwam, że na ataku na ambsadę się nie skończy.

Portret użytkownika CWP

TAK JUŻ NIEBAWEM USRANCY I

TAK JUŻ NIEBAWEM USRANCY I SOWIECI ZROBIĄ NAM W POLSCE DRUGĄ JUGOSŁAWIE WIĘC MAMY STRZELAĆ DO USRANCOW I SOWIECKICH ŚCIERW SZYKUJCIE BROŃ RZYWNOŚĆ I WODĘ PITNĄ SZANOWNI RODACY POZDRAWIAM SYN AKOWCA NARODOWCY 

Strony

Skomentuj