Iran uznał wojsko USA i Pentagon za organizację terrorystyczną

Kategorie: 

Pentagon - źródło: Pixabay.com

Irański parlament jednogłośnie przyjął specjalną ustawę, która uznaje siły zbrojne USA oraz Pentagon jako terrorystów. Iran zapowiedział, że pomści śmierć generała Kasema Sulejmaniego w swoim czasie i już przygotowano w tym celu różne scenariusze. Tymczasem Stany Zjednoczone wzmacniają swoją obecność na Bliskim Wschodzie i sprowadziły do tej części świata bombowce strategiczne B-52, zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

 

Uznanie przez Iran wojsk USA i Pentagonu jako terrorystów oznacza przede wszystkim zwalczanie wszelkiej działalności wroga w kraju i poza nim. Irański parlament poparł również przeznaczenie dodatkowych 220 milionów dolarów na Gwardię Rewolucyjną, aby pomścić śmierć generała Kasema Sulejmaniego.

Generał Kasem Sulejmani

W zeszłym roku, Iran uznał Dowództwo Centralne Sił Zbrojnych USA (CENTCOM), które operuje na terenie Bliskiego Wschodu i Centralnej Azji, jako organizację terrorystyczną. Innymi słowy, amerykańskie siły zbrojne działające w tym regionie uznawane są za terrorystów. Teraz po prostu uwzględniono na tej liście wojska USA w ogóle oraz sam Pentagon. Iran ogłosił również, że przygotowano już 13 scenariuszy na zemstę, która nadejdzie w swoim czasie.

 

Nie wiadomo, jakie działania może podjąć Iran. Władze tego państwa jak dotąd całkowicie odrzuciły umowę nuklearną i uznały wojska USA oraz Pentagon za terrorystów. W grę mogą również wchodzić ataki na pozycje amerykańskich wojsk, które stacjonują w Iraku i wielu innych krajach Bliskiego Wschodu, jednak wywołanie wojny na pełną skalę mogłoby zakończyć się dla Iranu tragedią.

Położenie amerykańskich baz wojskowych na Bliskim Wschodzie

Ze Stanów Zjednoczonych napływają sprzeczne doniesienia w sprawie obecności wojsk, które nie są już mile widziane w Iraku. Donald Trump stwierdził, że wycofa siły zbrojne, ale Irak zapłaci za to miliardy dolarów albo poniesie konsekwencje w postaci sankcji gospodarczych. Tymczasem w Pentagonie faktycznie mówi się o odesłaniu żołnierzy z Iraku.

 

Jednak pewne jest to, że USA stale wzmacniają swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Wkrótce ponad 3 tysiące dodatkowych żołnierzy trafi do tej części świata, natomiast na kontrolowanej przez Brytyjczyków wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim pojawiło się sześć bombowców B-52, zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.

Bombowiec B-52 - źródło: US Navy

Stany Zjednoczone twierdzą, że wywiad zaobserwował niepokojące ruchy irańskich wojsk, które mogą wskazywać na planowany atak na amerykańskich żołnierzy. Oczywiście byłoby to bardo ryzykowne – choć USA położone są w Ameryce Północnej, tysiące kilometrów od Iranu to postrzegają Bliski Wschód jako swoje własne podwórko. Śmierć nawet jednego amerykańskiego żołnierza mogłaby zachęcić Stany Zjednoczone do zbombardowania Iranu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Kwazar

Najbardziej nurtuje mnie

Najbardziej nurtuje mnie pytanie o ślepotę Kierdziołków Kartofli.Jak mogą zawieżyć hollywoodzkiej dziwce,wszetecznicy a ona nic nie MOŻE poza wstawianiem kolorowych odpustowych kłamstw ! 

Portret użytkownika Felipesku

Zabrzmi to groteakowo ale...

Zabrzmi to groteakowo ale... Iran, Irak, Pakistan, Arabia saudyjska powinny natychmiast oglosic zawieszenie broni i chec rozmow pojednawczych... na nich powinny jednoglosnie oglosic iz USA maja natychmiast opuccic bliski wzchod a jesli nie to sa prawdziwymi tetrorystami... a dla zastanowienia... czy nie dziwne ze wszyscy tam tak skloceni? Jak najlepiej pokonac duzego wroga bez podnoszenia kija? Sklocic go miedzy soba. ... moral... nie dac sie sprowokowac do klotni i zawsze szukac rozwiazania i tyczy sie to kazdej strony bo o bylo to sie nie odstanie ale przyszlosc moze byc lepsza.

Portret użytkownika dziadeek ze wsi

Czy wy ludziska zdajecie

Czy wy ludziska zdajecie sobie sprawę, że Trump jest Bawarczykiem? Jodłowanie, picie piwska i bieganie za owcami to są najważniejsze treści życiowe tam w Bawarii. No i Adolf Hitler... to też bawarczyk. Jakieś podobieństwa? Dlatego twierdzę, że to Niemcy dążą do wywołania III WŚ za pomocą tego bawarczyka i ukrów. A Iran jest tylko ofiarą w tej zagrywce.

Portret użytkownika Tadaaam

USA przeszkadza wszedzie tam

USA przeszkadza wszedzie tam gdzie prosty czlowiek moze dojsc do glosu. Gdyby nie USA wiekszosc inteligentnych Polakow robiloby na ruskiego luja w łagrach. Dodatkowo musielibysmy placic Niemcom i Ruskim za to ze rozpetalismy II wojne. Za to Ajatollachowoe z Iranu terroryzowaliby bronia nuklearna caly region. Brawo USA!!! Trzeba wytepic cale to barachlo ktore czyni swiat niebezpiecznym. Kraj gdzie kobieta jest uciemiezona a zycie warte tyle co kaprys tyrana powinien dostac solidnego kopa i to sie wlasnie dzieje. Mam jeszcze nadzieje na calkowita kompromitacje putina, zydowskiego wlazidupca. Czekam i zacieram rece

Portret użytkownika devoratus

"Gdyby nie USA wiekszosc

"Gdyby nie USA wiekszosc inteligentnych Polakow robiloby na ruskiego luja w łagrach" - przecież to dobry wujaszek Roosevelt oddał Polskę w prezencie Stalinowi. To Rooseveltowi zawdzięczamy 50 lat radzieckiej okupacji - po której, mówiąc szczerze, byliśmy jako kraj w lepszej kondycji niż po kolejnych 30 latach "demokracji"... Wszystko sprzedane, kraj zadłużony, a Polacy w dalszym ciągu żyją jak chłop pańszczyźniany... To nie życie tylko szczurowanie...

"Kraj gdzie kobieta jest uciemiezona a zycie warte tyle co kaprys tyrana powinien dostac solidnego kopa" - masz na myśli kaprys tyrana, który w obcym kraju kazał ostrzelać rakietami i zamordować generała z innego państwa, bo taki miał... Kaprys? Istotnie taki kraj powinien dostać solidnego kopa...

 

 

Portret użytkownika Tadaaam

A Ty nie w rasiji??? Czy

A Ty nie w rasiji??? Czy islamastanie? Polakow jie obrazam tylko ruskie sowieckie zacpane talatajstwo  ktore bredzi glupoty. Jedz tam jedz to jak zasluzysz to ci dadza zestrzelic jakis samolot pasazerski. 

Strony

Skomentuj