USA i Iran mogą podjąć wspólne działania zbrojne w Iraku

Kategorie: 

Islamscy wojownicy posuwają się coraz dalej i zbliżają się już do stolicy Iraku, Bagdadu. Wojska należące do władz, które zostały zaimplementowane w przeszłości przez Amerykanów, nie mają żadnych szans na odparcie ataku. Prośby o wsparcie militarne są więc absolutnie uzasadnione a prezydent USA oświadczył, że jego kraj pomoże zwalczyć uzbrojonych bojowników. Co ciekawe, swoją pomoc chce również zaoferować Iran.

 

W 2003 roku Stany Zjednoczone najechały Irak, pojmały Saddama Husajna i zainstalowały tam marionetkowe, demokratyczne rządy. Od tego momentu, zamachy bombowe i śmierć ludzi stała się tam codziennością. W zachodnich mediach oczywiście nie porównuje się sytuacji w Iraku, jaka miała przed 2003 rokiem, z tym co dzieje się tam obecnie. Łatwo przecież można dojść do wniosku, że demokratyzacja tego kraju nie przyniosła tak na prawdę niczego dobrego a można również śmiało stwierdzić iż to Stany Zjednoczone są winne destabilizacji Iraku.

 

Jednak teraz, dobrze uzbrojeni bojownicy z ugrupowania ISIS, czyli Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, zajmują kolejne tereny w Iraku i bezpośrednio zagrażają marionetkowym władzom, które podlegają Stanom Zjednoczonym. Dlatego prezydent Barack Obama zareagował na trudną sytuację w kraju i powiedział, że jego rząd "nie odrzuca żadnej opcji", czyli bierze się pod uwagę nawet interwencję militarną, z tym że USA nie mają zamiaru wysyłać wojsk naziemnych.

 

"USA są gotowe do podjęcia działań zbrojnych, kiedy ich interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego są zagrożone" - oświadczył Barack Obama.

 

Obecnie dochodzą informacje, że Siły Powietrzne Iraku przeprowadzają naloty na pozycje bojowników, jednak to zdecydowanie nie wystarczy, dlatego władze tego kraju liczą na pomoc Stanów Zjednoczonych, a być może nawet innych krajów. Najazd uzbrojonych islamistów może doprowadzić do odsunięcia od władzy obecnych demokratycznych rządów, czego z pewnością nie chciałby przecież Barack Obama.

 

Jak donosi portal Russia Today, Irańska Gwardia Rewolucyjna również weźmie udział w walce o obronę Iraku przed nacierającymi bojownikami. Doszło więc do niespotykanej jak dotąd sytuacji - Stany Zjednoczone i Iran mogą podjąć wspólne działania militarne na rzecz walki z ugrupowaniem ISIS a jeszcze niedawno wszyscy się zastanawiali czy dojdzie do wojny między tymi krajami ze względu na irański program nuklearny.

 

Być może współpraca ta jest wynikiem jakiegoś tajnego porozumienia i ciężko jest zrozumieć, czy Iran jest dla USA wrogiem, czy sojusznikiem. Wiadomo jednak, że Stany Zjednoczone chcą chronić irackie władze, tj. chronić swoje interesy w tym regionie. Szyicki Iran natomiast podejmuje działania zbrojne, ponieważ bojownicy z ugrupowania ISIS są sunnitami. Jest to więc kolejna odsłona wojny religijnej na Bliskim Wschodzie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem