Donald Trump grozi zbombardowaniem Iranu i popełnieniem zbrodni wojennych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czy Stany Zjednoczone faktycznie są coraz bliżej upragnionej wojny z Iranem? Donald Trump ogłosił, że jeśli nastąpi zemsta za zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego to USA bez wahania zbombardują Iran. Prezydent wskazał, że cele do ataku już zostały wybrane, lecz jeśli dojdzie do bombardowania, Stany Zjednoczone popełnią zbrodnie wojenne.

 

Wiele wskazuje na to, że Iran rzeczywiście zamierza w jakiś sposób pomścić generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w piątek w Bagdadzie w wyniku ataku amerykańskiego drona. W sobotę, nad Świętą Kopułą meczetu Jamkaran w świętym dla szyitów mieście Kom po raz pierwszy wywieszono czerwoną flagę, która właśnie symbolizuje zemstę. Iran nie chce iść na otwartą wojnę, która mogłaby zakończyć się katastrofą nawet dla całego Bliskiego Wschodu, lecz z drugiej strony z pewnością podejmie jakieś działania, aby nie okazać swojej słabości.

Iran zdążył już całkowicie zerwać umowę nuklearną. Oznacza to, że wzbogacanie uranu i jego magazynowanie nie będzie już podlegać żadnym ograniczeniom. W ten sposób, Iran z pewnością narazi się na kolejne amerykańskie sankcje i nie wiadomo, czy Stany Zjednoczone nie zechcą podjąć bardziej radykalnych działań, tłumacząc je możliwością pozyskania „broni masowego rażenia”.

 

Obecnie najwięcej dzieje się w samym Iraku, czyli tam, gdzie doszło do nalotu na konwój, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani. W Iraku nie tylko trwają protesty, na których tłumy skandują „śmierć Ameryce” – władze tego państwa domagają się wyrzucenia amerykańskich wojsk. W tym celu przygotowano już specjalną ustawę, która oczekuje na przyjęcie przez rząd.

Jednak pozbycie się sił zbrojnych USA może okazać się bardzo trudne. Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nie wycofają swoich żołnierzy, dopóki Irak nie zapłaci miliardów dolarów za budowę wszystkich baz wojskowych. W przeciwnym wypadku, Irak spotka się z bardzo ciężkimi sankcjami. Co więcej, Trump oburzył się na zapowiedź zemsty i powiedział, że jeśli Iran zechce pomścić śmierć generała Kasema Sulejmaniego to Stany Zjednoczone natychmiast zaatakują 52 cele – nie tylko infrastrukturę wojskową, ale też obiekty kulturowe, co jest zakazane przez prawo międzynarodowe i będzie już zahaczać o zbrodnie wojenne.

 

Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo trudna i szybko ewoluuje. Powstałemu konfliktowi z zadowoleniem przygląda się Izrael, który skorzysta na osłabieniu Iraku i Iranu, a w przypadku otwartej wojny, pozbędzie się swojego największego wroga w tym regionie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika euklides

Wszyscy jesteście lewakami.

Wszyscy jesteście lewakami. PiS to skrajne lewactwo, które próbuje sobie przykryć listkiem figowym. Polskie społeczeństwo na skutek tresury PRL jest totalnie zlewaczoe. Trump to dla mnie zawsze był lewak.

Portret użytkownika Lisek

No to mamy przes......ne. Pan

No to mamy przes......ne. Pan Jackowski widzi jakieś wybuchy w miescie, widzi trzy naloty po którym bedzie wojna...  wszystko to idealnie pasuje do tego co tu napisano. Przed tym morderstwem widział biały budynek okupowany przez ludność... i tak się stało z ambasada USA w Iraku. Wszystkie statki-tankowce w zatoce pływaja pod ścisłą ochrona okretów wojennych i co ciekawe z wyłączonymi układami lokalizacji. Cała flota Norweska tam jest ( tak! Norwedzy mają tam złoża/interesy o czym mało kto wie). Wojna jest już blisko 

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj