Model Google MusicLM „sztuczna inteligencja” komponuje muzykę na podstawie opisu tekstowego

Kategorie: 

Źródło: tg

Google zaprezentowało badanie dotyczące systemu MusicLM, który tworzy muzykę dowolnego gatunku na podstawie opisów tekstowych. To nie pierwszy generator muzyki „sztucznej inteligencji” – projekty takie jak AudioML od Google i Jukebox od OpenAI zajmowały się już tym tematem. MusicLM korzysta z obszernej bazy danych zawierającej 280 tys. godzin muzyki i jest w stanie pisać kompozycje na podstawie abstrakcyjnych opisów. Ale model sztucznej inteligencji nie jest dostępny dla użytkowników z powodu problemów z prawami autorskimi.

 

MusicLM może nie tylko łączyć gatunki i instrumenty, ale także pisać utwory przy użyciu abstrakcyjnych koncepcji, które zwykle są trudne do zrozumienia dla komputerów. W jednym z przykładów model stworzył utwór, który łączy muzykę taneczną z reggaetonem, z „kosmiczną, nie z tego świata” melodią, która wywołuje „poczucie podziwu i zachwytu”. Zadaniem może być opis obrazka, można też zaśpiewać lub zagwizdać wybraną kompozycję. W trybie fabularnym można łączyć wiele opisów tekstowych, aby stworzyć zestaw DJ-ski lub ścieżkę dźwiękową.

 

Ale MusicLM, podobnie jak wiele algorytmów sztucznej inteligencji, nie jest pozbawiony problemów. Niektóre piosenki brzmią dziwnie, a wokale są niezrozumiałe. Ponadto badacze nie publikują MusicLM ze względu na prawa autorskie. Około 1% muzyki stworzonej w momencie publikacji zostało skopiowane bezpośrednio z piosenek szkoleniowych. Jednocześnie często wystarczy kilka notatek, aby uznać kompozycję za plagiat i zgłosić roszczenia.

 

Tymczasem sztuczna inteligencja znalazła już swoje miejsce w muzyce – niektórzy artyści wykorzystali algorytmy do tworzenia swoich albumów. Warto zwrócić uwagę, że w 2019 roku wytwórnia płytowa Warner Music po raz pierwszy w historii podpisała umowę nie z prawdziwym artystą, ale z muzycznym algorytmem – Endelem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika axell69

 Muzykę  komponują   muzycy ,

 Muzykę  komponują   muzycy , muzykę  z zapisu  nutowego  lub słuchowego  grają  też ludzie utalentowani  czyli muzycy ,my słuchamy  tej muzyki , ale każdy podług  uznania  ,  gatunków   jest coraz  więcej  .... jednak nic się  nie zmienia  i nigdy  nie zmieni , jedynie nasz uwielbiany  inaczej stalingrat  sądzi że jak będzie uczestniczył w zydowskiej podmiance zajdzie dalej , Tak Stalinn zajdziesz  dalej  niż wielbłąd  jednak to nadal będzie ziemia egispska .

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika żulo

Może wreszcie będzie jakiś

Może wreszcie będzie jakiś postęp. Bo słuchając radia łatwo dojść do wniosku że obecnie komponują (?) przygłupy o poziomie ćwierć inteligencji, korzystające z pracy innych i tłukące wszystko na jedno kopyto.

 

Portret użytkownika BG-OG

ALE PO CO ??? ŻEBY, GOOGLE

ALE PO CO ??? ŻEBY, GOOGLE ZARABIAŁO JESZCZE WIĘCE? I ZNOWU PYTANIE , PO CO???

PRZECIEŻ CI PSYCHOPACI OD GAFA I MICROSOFTU, TO BY W OGÓLE ZAKAZALI WSZYSTKIEGO , CO MOŻE PRZEJAĆ/WYKONĄĆ AI, I JESZCZE BY POWIEDZIELI, ŻE TO OCZYWIŚCIE DLA DOBRA LUDZKOŚCI. A UMOWĘ I GWARANCJĘ TO SIE ZMIENI CO TYDZIEŃ W AKTUALIZACJI !!! Wink

Skomentuj