Google przygotowuje sztuczną inteligencję zdolną do komponowania muzyki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do niedawna było to zupełnie niewykonalne, aby maszyna mogła okazywać jakąś kreatywność. Rozpoczęty przez Google projekt Magenta ma za zadanie przełamać tę barierę. Eksperyment pozwoli na skomponowanie muzyki z wykorzystaniem komputerowej sieci neuronowej.

 

Oficjalnie projekt Magenta rozpoczął pracę w czerwcu 2016 roku, ale pierwsze osiągnięcia w dziedzinie maszynowej sztuki muzycznej maszyny zostały już pokazane na festiwalu muzycznym Moogfest.

 

Sztuczna inteligencja będzie "słuchać" muzyki importując pliki midi na platformę zarządzania wiedzą - TensorFlow. W przyszłości deweloperzy chcą zmodyfikować algorytm sieci neuronowej tak, aby system mógł tworzyć bardziej skomplikowane i długie melodie. Eksperci z zespołu badawczego uważają, że te technologie będą służyć jako nowe narzędzia w rękach artystów i muzyków.

 

Projekt Magenta nie jest to pierwsza próba zastosowania technologii do maszynowego tworzenia sztuki. Wcześniej pracowali nad tym naukowcy z Uniwersytetu w Hakodate w Japonii. Wykorzystali oni sztuczną inteligencję, aby napisać powieść, która ostatecznie zdobyła nawet nagrodę literacką.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj