Stworzono sztuczną inteligencję, która stała się zbyt niebezpieczna dla ludzi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja, jak każde inne narzędzie, może odmienić nasze życie na lepsze, lub na gorsze. Wraz z rozwojem inteligentnych algorytmów, regularnie dowiadujemy się o nowych osiągnięciach, które przeważnie mają charakter korzystny dla naszej cywilizacji. Jednak zdarzają się też sytuacje, w których naukowcy tworzą „cyfrowe potwory”.

 

Organizacja OpenAI, która zajmuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przez przypadek opracowała takiego „potwora”. Najnowszy algorytm o nazwie GPT-2 potrafi tworzyć bardzo przekonywujące artykuły, zawierające nieprawdziwe informacje i jest w tym tak dobry, że twórcy nie chcą przedstawiać szczegółów swojej pracy.

Dowiedzieliśmy się tylko tyle, że algorytm GPT-2 został wyszkolony na podstawie zawartości 8 milionów stron internetowych. Po podaniu zaledwie kilkunastu słów, system w nieprawdopodobny sposób potrafi rozbudować tekst. Sztuczna inteligencja analizuje podane jej słowa i dostosowuje się do stylu i treści.

Algorytm GPT-2 może generować bardzo złożone i obszerne artykuły, lecz gdyby wpadł w niepowołane ręce, równie dobrze mógłby produkować fałszywe wiadomości na masową skalę. Dlatego twórcy z organizacji OpenAI uznali, że nie będą udostępniać swojego algorytmu dla bezpieczeństwa całej ludzkości.

Nietrudno wyobrazić sobie, co by było, gdyby tak zaawansowana sztuczna inteligencja mogła generować treści. W internecie najprawdopodobniej zapanowałby chaos informacyjny.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Janusz12

tak,

tak,

 

Rozmawiałem z informatykiem o SI.

On sie mnie pyta a chcesz zdjęcie SI?

Ja TAK.

On no to no to klikaj mi fotę !

SI to ja informatyk !

jednym słowem pitolenie ! aby ludzie uwierzyli że jest cos co jest mądrzejsze i na co można będzie potem zwalić winę !!!

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

SI moment zorientuje się, że

SI moment zorientuje się, że ludzie są zakłamani. Jak ma odbierać swoje otoczenie taki robot gdy zobaczy na własne elektryczne ślepia: kastę wybraną która morduje kradnie gwałci dzieci, pije krew i musi posiadać wszystko co tylko się da posiadać a reszcie ludzi zakazuje posiadać. No jak? Obwody się temu robotu przepalą albo wymyśli co ma zrobić ...

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nareszcie, stworzyli potwora

Nareszcie, stworzyli potwora który zeżre małe dziennikarskie potworki pracujące dla systemowej propagandy, gdzie się te wszystkie wdupowłazy podzieją, kto da takim szumowinom robotę? Teraz dopiero zacznie się era fejknisów, jak kiedyś pisałem wrócimy do papieru i  rozprowadzania informacji w "trzecim obiegu" Wink

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj