Sieć neuronowa nauczyła się niepewności

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z MIT, stworzyli właśnie sieci neuronowe, które wiedzą, kiedy są godne zaufania. Algorytmy same zdają sobie sprawę, gdy nie są pewne wyjaśnienia danego problemu i informują o tym swoich użytkowników.

Wspomniane sieci neuronowe, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby szacowały poziom zaufania, jakim można je obdarzyć. Opiera się to na systemie "Deep Evidential Regression", który tworzy punktację, opartą na jakości dostępnych danych. Zespół badawczy porównuje to z samochodem samojezdnym, który ma różne poziomy pewności, czy przejechać przez skrzyżowanie, czy czekać, na wszelki wypadek, jeśli sieć neuronowa jest mniej pewna swoich przewidywań.

 

Chociaż podobne zabezpieczenia były już wbudowane w sieci neuronowe, to, co je wyróżnia, to szybkość, z jaką działa, bez nadmiernych wymagań obliczeniowych - można je ukończyć w jednym przebiegu przez sieć, a nie w kilku, z poziomem ufności wyprowadzanym na w tym samym czasie co decyzja. Naukowcy przetestowali swój nowy system, zmuszając go do oceny głębi w różnych częściach obrazu. 


Sieć wypadła dobrze w porównaniu z istniejącymi konfiguracjami, a jednocześnie oszacowała własną niepewność - momenty, w których była najmniej pewna, były rzeczywiście czasami błędne określanie głębokości. Sieć była nawet w stanie oznaczyć momenty, kiedy napotkała obrazy różniące się od danych, na których została przeszkolona. Naukowcy twierdzą, że są przekonani, że ich nowy, usprawniony test zaufania może pomóc w poprawie bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym, chociaż praca nie została jeszcze recenzowana. Wyniki badania są już dostępne w sieci na stronie MIT.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Żeby można było mówić o czymś

Żeby można było mówić o czymś takim jak "niepewność" to najpierw trzeba być świadomym ! Zwykły komputer też potrafi odróżnić stan (1) od (0) a gdy nie potrafi tego z różnych powodów określić podaje wynik "stan nieokreślony" ... czyli co nie jest pewien ?

Skomentuj