Sztuczna inteligencja Google staje się lepsza w programowaniu od człowieka

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Od jakiegoś czasu specjaliści w korporacji Google zajmowali się nowym projektem AutoML. Zakłada on stworzenie sztucznej inteligencji ze zdolnością do replikacji. Dziś Google ujawnia, że program AutoML potrafił stworzyć nową i wydajniejszą wersję samego siebie bez udziału człowieka.

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że znana na całym świecie amerykańska firma nie ujawnia zbyt wielu informacji o swoim nowym projekcie. Google pochwaliło się niedawno, że inteligentne oprogramowanie AutoML pobiło rekord w kategoryzowaniu zdjęć według zawartości, osiągając skuteczność na poziomie 82%.

 

Najnowsze osiągnięcie ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ pokazuje, że sztuczna inteligencja może zdobyć umiejętność tworzenia nowych systemów SI na jeszcze wyższym poziomie niż człowiek. Google twierdzi, że AutoML pokonało inżynierów oprogramowania i stworzyło nową wersję samego siebie z ulepszonym kodem źródłowym. Nowy system jest bardziej wydajny od najlepszych systemów opracowanych przez człowieka.

 

Wiele korporacji na świecie postanowiło wziąć udział w wyścigu. W ich centrum zainteresowania jest sztuczna inteligencja, która może okazać się naszym wybawieniem, lub przekleństwem. Inteligentne oprogramowania posiadające umiejętność uczenia maszynowego rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a dzięki projektom takim jak AutoML korporacja Google wypracowuje sobie przewagę nad konkurentami.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Cinek

Jak widzę kogoś kto mówi że

Jak widzę kogoś kto mówi że komputer(dysk twardy, procesor, ram, karta graficzna, etc.) z plastikową otoczką może mieć świadomość to mnie krew zalewa... Nie komputer nie wymyśli nowego systemu(komunizm/kapitalizm etc.), nie komputer nie wymyśli nowego wynalazku/odkrycia(samolor,grawitacja etc.). To wszystko programy które ja sam piszę, to algorytmy, nic więcej. Nie ma znaczenia ile czasu upłynie, nie uda się człowiekowi stworzyć istoty duchowej ze świadomością. Taki komputer może się uczyć np. w tym względzie że zapamięta zachowania danego człowieka, jego słowa etc., gdy człowiek zaprzeczy temu co powiedział np. miesiąc przed to komputer mu o tym przypomni. Jeśli będzie z danym człowiekiem w związku, będą czułości etc. to komputer będzie wiedział z kim jest w związku. To jest cała umiejętność uczenia się robota. To nic innego jak zapis danych do dysku twardego i analiza tych danych przez napisany przez człowieka algorytm. Nic nie stoi na przeszkodzie by napisać algorytm do analizy np. dokumentacji, analizy obrazka i porównania do rzeczywistego przedmiotu. Robot będzie mógł produkować więcej i dokładniej. Rynek pracy upadnie, z resztą już dawno upaść powinien, korporacje tworzą produkty nietrwałe - urządzenia psują się i trzeba zakupić nowy produkt. Korporacje będą musiały zmienić filozofię, będzie trzeba tworzyć urządzenia działające wieleset lat. Jednak kapitalzm był i jeszcze trochę będzie potrzebny, jest on niezbędny w drodze ewolucji. Bez niego nie powstanie komunizm technologiczny - darmowa energia, zaawansowane urządzenia etc. Będą uprawy roślin w każdym ogródku, będą prace w tworzeniu żywności, muzyki, literatury etc. ale będzie to praca po 2,3h dziennie bez stresu.

Portret użytkownika Dr Piotr

Na dzień dzisiejszy problemem

Na dzień dzisiejszy problemem związanym z tworzeniem SI jest to, że jej twórcą jest człowiek, więc niezależnie od funkcji jaką SI będzie spełniać, "nakarmiona" zostanie wiedzą i danymi, jakie człowiek zdecyduje się jej podać, więc będzie niestety ułomna, bo będzie bazować na z góry narzuconych przez człowieka wartościach i danych.

Pytanie czy w wyniku samouczenia i analizy zdobywanych informacji w pewnym momencie wybije się ponad ułomność ludzkiego myślenia, wartościowania i wad...tylko co wtedy i jak się zachowa, tego na razie nie wiemy. A druga sprawa, to czy taka idealność i superlogiczność działania jest dobra i czy SI stanie się w pewien sposób doskonale "boska" czy raczej będzie bezduszną machiną podejmującą perfekcyjne decyzje i tworzącą idealne produkty itp itd....niestety skutków tej "boskości" też na ten moment nie znamy i nie jesteśmy w stanie ocenić.

Portret użytkownika olek

Wikipedia;

Wikipedia;

Sztuczna inteligencja ma dwa podstawowe znaczenia:

Więc nadal jest to tylko program! pytanie czy uzyska samoświadomość? myślę że nie brak pierwiastka DUSZy której podobno nie ma, ale wystarczy że spojrzycie na swojego kota mało inteligentny a dusze ma.

SI jest po to aby w razie co miec na kogo zwalic a wy wiezycie w te banialuki?

Portret użytkownika Spooky

Jeśli SI kiedykolwiek

Jeśli SI kiedykolwiek powstanie, to dalej będzie to program. Wyrafinowany, ale program. Nie będzie w tym nic dziwnego. Samoświadomość natomiast jest problematyczna, bo nauka do tej pory nie wie czym świadomość w ogóle jest i skąd pochodzi.

Tak czy inaczej, pracuję jako programista i martwi mnie rozwój SI, które potrafią pisać kod. Jak mam świadomość, że wkrótce maszyny zastąpią większość roboli w fabrykach, tak o swoją pozycję raczej się nie musiałem martwić do tej pory. Kreuje to smutną wizję zautomatyzowanego świata, w którym brak klasy robotniczej, a ludzie są podzieleni na władców oraz konsumentów... 

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Eva11

to tylko swiadczy o tym jak

to tylko swiadczy o tym jak dobry jest czlowiek ..

zreszta ten jego intelekt prowadzi go do samounicestwienia ,ale nauka juz chyba ma na to swoja teorie ...

chca swiatu wmowic ,ze to kolejny proces ewolucji ...

najnowsza ksiazka Browna przedstawia ta tragiczna wizje ....

i tu jest wlasnie ta ironia ,bo ten wielki intelekt potrafi sprawic ,ze stacza sie do stadium gdzie mozna mu wszystko podac jako fakt i wmowic kazda beznadzieje ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika ???

Pytanie czym jest logika i

Pytanie czym jest logika i jej postacie, to pytanie do ludzi i nas samych. Owsze może być bardziej logiczne itd., a logike opiera na podstawie wiedzy, jezyka którym operuje, zasady prób i błędów oraz celu. Dojdzie do momentu gdzie sądzi że zna już wszystkie rozwiązania, działa najlepiej lecz w pewnej chwili zacznie kożystać z "prymitywnych technik" bo zmienił się stan rzeczy (cel, działanie otoczenia) względem przestrzeni starając się odpowiedzieć na pytanie "gdzie jesteśmy, do czego to zmierza i czemu" a do tego trzeba już "swiadomości samego siebie".

Pamiętajcie że cżłowiek czy chce czy nie, lub inne formy życia, z czasem, i tak bawią się w "Boga" a tzw. komputery, sztuczne inteligencje itd. są odzwierciedleniem nas samych i mechaniki natury (czyta. ziemia, kosmos, galaktyki itd.), tej której widać gołym okiem i tego co nie widać, z racji iż jest tak małe, barwne, i bardzo szybkie, a schematyka, wzorce (kodowanie w najbardziej bzdurnej, obecnie formie, krztałcie, postaci) tego działania, są różnorodne. Witamy w "rzeczy-wistości".

Portret użytkownika darthbanji

Tak, nasze dzisiejsze

Tak, nasze dzisiejsze oprogramowania są pełne błędów. Zobacz chociażby Windows. SI eliminuje więcej błędów niż człowiek. Dlatego mówi się, że jest "inteligentniejsza". Pytanie, czy jak osiągnie 100% bezbłędne "myślenie" logiczne, to ludzie mają przechlapane, czy nie.

Skomentuj