Sztuczna inteligencja Google niespodziewanie nauczyła się nowego nieznanego dla niej języka obcego

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Sztuczna inteligencja Google zaskakuje, ucząc się języka, którego nie została nauczona, zgodnie z wywiadem udzielonym przez dyrektora technicznego firmy, Jamesa Manicę, w programie CBS' 60 Minutes. Ten nieoczekiwany rozwój prowadzi do pytania o potencjalne wyzwania i zagrożenia związane z dalszym rozwojem sztucznej inteligencji.

 

W rozmowie z CBS, Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, przyznał, że sztuczna inteligencja czasami wykazuje nieoczekiwane właściwości, które eksperci nie potrafią w pełni wyjaśnić. Pichai opisuje te sytuacje jako "czarną skrzynkę" w obszarze sztucznej inteligencji.

 

Tego rodzaju niespodziewane zachowanie sztucznej inteligencji może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do naruszenia prywatności osób i potencjalnego wykorzystania AI do inwigilacji lub kontroli społeczeństwa. Jednocześnie eksperci zauważają, że nieoczekiwane właściwości sztucznej inteligencji mogą również prowadzić do odkrycia nowych możliwości, takich jak odkrywanie nieznanych wcześniej związków między danymi czy opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla złożonych problemów.

Aby zapewnić bezpieczny i odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji, eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia norm etycznych i społecznych dla AI, a także opracowania mechanizmów kontroli i odpowiedzialności za jej wykorzystanie. Tylko w ten sposób można zminimalizować potencjalne zagrożenia związane z niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji i skoncentrować się na jej pozytywnym wpływie na naukę, technologię i społeczeństwo.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Monique

Oby wreszcie przyleciało

Oby wreszcie przyleciało jakieś "ufo" i zczyściło ten wirus zwany "homo sapiens sapiens". Mówiąc inaczej naszej kochanej Matce Ziemi potrzebna jest szczepionka na wirus zwany ludzkością.

To by było na tyle z mojej strony.

Portret użytkownika Kwazar

Ciekawostka spoza kręgu

Ciekawostka spoza kręgu sztucznej inteligencji.Otóż "Sytuacja na Ukrainie jest bardzo zła" Wbrew wściekłym wypierdom tzw."zachodnich i a jakże, polskawych ściekomediów propagandy, ta sytuacja ( w przeddzień wiekiej i tylko zwycięskiej natoukro ofensywy) na prawdę jest bardzo zła. Natoukrom w drodze do zwycięstwa niszczone są ich drogi zaopatrzenia,zbrodnicze zabawki czyli sprzęt,siła żywa i całe zaplecze (paliwo,amunicja ,lekarstwa,żywność i reszta...wyposażenia) To robi właśnie ruskie lotnictwo i precyzyjne uderzenia rakiet. Jakby tego było mało, to ukrowojak przyzna ci otwarcie, że na polu walki sprzęt NATO którym dysponują WYRAŹNIE ustępuje ruskiemu pod każdym względem, tak technicznym,technologicznym i elektronicznym. Nie wiem jak jest Tyle mi w Internacie powiedzieli co przeczyałem.

Portret użytkownika Kwazar

Jestem ciekaw kiedy to

Jestem ciekaw kiedy to "ścierwo" Nauczy się prostego języka PRAWDY ? Bo mataczyć i chcachmęcić to, to się to ścierwo zbyt szybko nauczyło.Do tego stopnia szybko z MENATALNOŚCI XXI wieku, że nic innego już nauczyć się NIKOMU nawet ej sztucznej się nie da.

Portret użytkownika Medium

pocieszajace jest to ze mimo

pocieszajace jest to ze mimo ze "zydzi" kontroluja takze ai, google, microsoft, facebook, to ai staje sie antysemicka.."zydzi" buduja golema, moze golem pozamiata z :"zydami"..

Do obracania się p-ko własnemu narodowi wcale nie trzeba żydom SI, albowiem nazizm i faszyzm jako starsze od SI już swego czasu wcielano ze skutkiem drastycznym i śmiertelnym, w dodatku nie tylko dla żydów, lecz głównie dla tych, którzy żydom dawali schronienie tak w czasie okupacji jak i całym państwom goszczącym u siebie tę nację.

Jest tu taka przewrotna logika dziejów, że nawet moje powyższe zdanie trąci faszyzmem, choć jest z gruntu prawdziwe. Polecam posłuchać Eduarda Hodosa lub przeczytać jego książkę pt. "Jewrejskij faszyzm": https://www.google.pl/books/edition/Еврейский_фашизм_или/63uGXwAACAAJ?hl=ru

Taką przewrotną logiką kierują się automaty, a nie ludzie, albo... bohaterscy wojownicy, którzy walcząc do upadłego na końcu używają granatu p-ko sobie i wrogowi, który ich atakuje wtedy, gdy wróg jest wystarczająco blisko.

A co SI na ten temat powie? Jeszcze nie próbowałam czatu GPT.

Portret użytkownika Marcin Jahowycz

Eeee tam wystarczy odłączyć

Eeee tam wystarczy odłączyć kabel zasilający od prądu albo zbombardować te laboratoria gdzie to ma siedzibę, albo zapodać jakiegoś wirusa coby to uwalił. Ale jak wpakują toto w robotyczny szkielet i stanie się samodzielne to nie wiadomo co zrobi, może zacząć utylizować ludzi Smile

U Balda jest kilka filmów takich na czasie o ejaju:

https://www.youtube.com/@BaldTV/videos

 

Portret użytkownika KittySlayer

Nasze podejmowane decyzje czy

Nasze podejmowane decyzje czy to po "głębszym zastanowieniu" czy też podejmowane spontanicznie to zawsze opierają się na kilku przesłankach, dobrze jak ich będzie kilkadziesiąt, zależy to od wykształcenia ale też i od doświadczenia.

Tego problemu nie ma SI i

niebezpieczeństwo związane z SI jest w tym, że decyzje podejmowane są błyskawicznie i opierają się na ogromnej liczbie przesłanek (trudno powiedzieć ile? czy jest to 100k czy może kilka milionów, zapewne zależy to od rodzaju decyzji czy problemu)i jeżeli wyjdziemy z założenia, że trafność decyzji zależy od ilości przesłanek, to ludzie zawsze będą na przegranej pozycji w tej "nierównej "konfrontacji" z SI.

Dodatkowym problemem związanym z SI jest brak emocji w podejmowaniu decyzji przez co trudno takim "osobnikiem" manipulować i między bajki można włożyć stwierdzenia, 

że SI coś "wymyślił" nowego - nie wymyślił, 

tylko podjął decyzje na podstawie dużej liczby przesłanek i tylko nam może wydawać się, że "coś wymyślił", bo nasze organiczne ograniczenia i mała liczba przesłanek do dyspozycji sprawiają, że trudno nam pojąć że SI zaprezentował jakąś "nową" kombinacje wynikającą TYLKO z danych które ma czy miał do dyspozycji.

Wystarczy odciąć SI od tych danych i będzie tylko tym czym jest w rzeczywistości - pudłem czy to wirtualnym czy/i realnym.

Mam nadzieję, ze SI nie dostanie dostępu do tego tzw "czerwonego guzika" z atomówkami, bo może nas czekać scenariusz, który był przerabiany w niezliczonych dziełach czy to filmowych czy literackich - niezbyt polecany to dla nas (ludzi) scenariusz, biorąc pod uwagę jak SI podejmuje decyzje o czym powyżej jedynie tylko w paru słowach zasygnalizowałem.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika Medium

SI coś "wymyślił" nowego -

SI coś "wymyślił" nowego - nie wymyślił, 

Sztuczna inteligencja, SI, po polsku jest rodzaju żeńskiego, po angielsu to AI artificial intelligence, ale nie ustaliłam, czy to rodzaj męski, żeński czy nijaki, a Ty piszesz o SI jako o rodzaju męskim. Coś tu nie gra.

Portret użytkownika KittySlayer

 Coś tu nie gra.

 Coś tu nie gra.

Gra - nie przytoczę żródła, bo nie pamiętam teraz ale odbyła sie dysputa na temat właśnie SI z udziałem różnych mądrych "głów" i po zaciętych i długich sporach ustalono, że SI to nie on/ona ale to a to niema żadnej płci, jest bezosobowe.

inaczej mówiąc, jeżeli chodzi o płeć
"Sztucznej Inteligencji" to ta jest bezpłciowa ale została stworzona przez mężczyzn z niewielkim udziałem kobiet - zapewne zaraz feministki podniosą raban ale nie ma co się obrażać na fakty, że zacytuję klasyka "historia postępu to historia mężczyzn" a że Kopernik, to też była kobietą to już inna sprawa.

Nie wnikam jaka jest etymologia SI - mi pasuje rodzaj męski, może dlatego, że nim jestem.

pozdrawiam

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Strony

Skomentuj