Upadek starożytnych miast był związany ze zmianami klimatu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of Sydney z Australii, zidentyfikowali związek między upadkiem starożytnych miast Imperium Khmerów i Mezoameryki w latach 900-1500 a zmianami klimatycznymi. Poinformowano o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

Upadek miast Khmerów w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej - w tym monumentalnego Angkoru - oraz miast Majów w Mezoameryce, zbiegł się z okresami wielkiej zmienności klimatu. Podczas gdy ceremonialne i administracyjne ośrodki miejskie wielu miast zostały opuszczone, okoliczne społeczności przetrwały, być może dzięki długoterminowym inwestycjom w zrównoważone krajobrazy rolnicze.

 

Starożytni stworzyli pola uprawne, które działały jako masywne odbiorniki wody, osadów i składników odżywczych. Długoterminowe inwestycje w żyzność gleby oraz gromadzenie i magazynowanie zasobów wodnych stały się sposobem na przetrwanie niektórych społeczności, który trwał długo po opuszczeniu miast. Na przykład w starożytnym mieście Angkor, w dzisiejszej Kambodży, centrum miejskie było opuszczone przez kilkadziesiąt lat, ale otaczający krajobraz mógł przetrwać epizody stresu klimatycznego.

 

Wyniki badań podkreślają, że długoterminowe i zakrojone na dużą skalę inwestycje w odporność krajobrazu, takie jak poprawa retencji wody, poprawa żyzności gleby i ochrona bioróżnorodności, mogą pomóc społecznościom miejskim i wiejskim w okresach stresu klimatycznego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj