Polacy martwą się o skutki zmian klimatycznych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Prawie 70% Polaków martwi się z powodu zmian klimatu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Meteovista.pl. Dla połowy z nich największe zagrożenie stanowią coraz bardziej gwałtowne burze. Znacznie mniej Polaków zaniepokojonych jest zjawiskiem suszy, podnoszenia się poziomu morza lub wzrastającymi temperaturami.

 

Przyczyna obaw:

Udział procentowy

Podnoszący się poziom morza

  13%

Wyższe temperatury

  10%

Gwałtowne burze

  36%

Coraz większa susza

  11%

Brak obaw

  30%

 

Inne kraje są bardziej zatroskane

W Polsce 30% obywateli nie przejmuje się zmianami klimatu. W Niemczech, Belgii i Francji liczba „beztroskich” mieszkańców jest nieco mniejsza. Ogólnie większość osób martwi się z powodu występowania coraz bardziej gwałtownych burz oraz podnoszenia się poziomu morza. Ciekawe, że Belgowie, Niemcy i Francuzi częściej przyznawali się do obaw związanych z coraz wyższym poziomem morza niż Holendrzy, których kraj zagrożony jest tym problemem w pierwszej kolejności.

 

Globalne ocieplenie

Wzrost poziomu morza i coraz częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych (gwałtowne burze, fale upałów, okresy suszy) związane jest bezpośrednio z globalnym ocieplaniem. Z pomiarów wynika, że temperatura na Ziemi podnosi się już od jakiegoś czasu i że w ostatnich dziesięcioleciach proces ten postępuje coraz szybciej. W XXI w. kolejne lata biją wszelkie rekordy. Wśród 15 najgorętszych lat od 1850 roku 14 lat przypada na ostatnie lata! Rok 2010 i 2005 były dotychczas najcieplejszymi latami (średnio na całym świecie). Ale zapowiada się, że rok 2014 zostanie zaliczony do 10 najcieplejszych lat na świecie w historii pomiarów.

Pytania i odpowiedzi dotyczące zmian klimatu:

Meteorolodzy Meteovista otrzymują wiele pytań związanych ze zmianami klimatu. Poniżej odpwiadamy na kilka z najczęściej zadawanych pytań:

  • Czy zmiany klimatu nie są spowodowane przez czynniki naturalne?

Nie, wpływ czynników naturalnych na klimat jest znacznie mniejszy niż szybko rosnące stężenie gazów cieplarnianych.

  • Jak bardzo temperatura na Ziemi się jeszcze podniesie?

Jeśli stężenie gazów cieplarnianych będzie rosło w takim samym tempie co teraz, wówczas w najgorszym przypadku temperatura powietrza w tym wieku wzrośnie średnio o 5 stopni.

  • Jeśli temperatura globalna jest coraz wyższa, to czym można wytłumaczyć ostre zimy?

W określaniu temperatury globalnej i klimatu chodzi o średnie pomiary. Średnie wartości powoli wzrastają, ale nie wyklucza to występowania w ich obrębie pewnych skrajności.

 

 

Materiał prasowy nadesłany przez portal meteorologiczny:

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika euklides

To jest tak śmieszne, że aż

To jest tak śmieszne, że aż tragiczne. Pomiary robione od 1850 roku w skali życia Ziemi to jest dosłownie NIC. Ciekawe jakim cudem ocieplenie powoduje suszę jeśli zwiększa się tempo cyrkulacji wody. Burze, większa powierzchnia akwenów, większe parowanie i susza? Przecież to się wzajemnie wyklucza.
Za suszę w Polsce odpowiada państwo, które wyregulowało rzeki. Z rzek zrobiono rynny, którymi woda ścieka prosto do morza. Osuszono w całym kraju bagna i mokradła, a potem wielkie zdziwienie, że ziemia jest sucha. Powodzie to też zasługa tej polityki. Nadmiar wody nie ma się gdzie rozlać tylko spływa tymi rynnami, aż do przepełnienia rynny.

Portret użytkownika tomasz26

nic niezwyklego tylko kolejny

nic niezwyklego tylko kolejny cylkl zycia planety wspomagny przez czlowieka i jego swidome i podswiadome dzialanie,mozna to troszke przyspieszyc bądz opoznic, lecz nie mzona tego zatrzymać.. ziemia to orgnizm zywy  i zeby sie na nowo odrodzic potrzebuje nawozu  w postaci materii i stymulacji duchowej ..swoistego odrodzenia w kazdym aspekcie zycia.

Portret użytkownika euklides

No i? Jako ludzie rzucamy też

No i? Jako ludzie rzucamy też cień, ale nie każdy się go boi.
Wiesz jak paliwa kopalne znalazły się pod ziemią? Ogromne katastrofy spowodowały wielkie wymierania i pogrzebały życie, a wraz z nim pierwiastek życia biologicznego na tej planecie - węgiel. Jeszcze jedno, dwa takie wymierania i bogate życie jakie znamy całkowicie zniknęło by z planety Ziemia, bo rośliny potrzebują pewnego minimalnego stężenia CO2 do przeprowadzania fotosyntezy. Przywrócenie CO2 do obiegu węgla to jedna z niewielu rzeczy za które życie na tej planecie będzie ludziom wdzięczne. Kiedy skończą sie paliwa kopalne to rośliny będą przeprowadzać fotosyntezę na optymalnym poziomie i planeta rozkwitnie. Pod warunkiem, że inne działania jej nie wykończą.

Strony

Skomentuj