Kategorie:
Najbliższe dwa lata będą najbardziej ciepłe w historii pomiarów, tak przynajmniej twierdzą brytyjscy klimatolodzy. Eksperci twierdzą, że przyczyną zbliżającego się ekstremalnego upału jest zjawisko El Niño. To i jego odpowiednik La Niña są głównymi czynnikami napędzającymi system klimatyczny Ziemi.
El Niño jest naturalnym zjawiskiem klimatycznym, które ma miejsce co kilka lat i charakteryzuje się ociepleniem wody w obszarze Ekwatorialnego Pacyfiku. Może ono mieć poważne skutki dla pogody i klimatu na całym świecie.
Jednym z najważniejszych skutków El Niño jest zmiana wzoru opadów deszczu. W wyniku El Niño, deszcz może być mniej obfity w południowo-wschodniej Azji, Australii i Afryce, co może prowadzić do suszy i trudności z uprawami. W innych częściach świata, takich jak Ameryka Południowa, opady mogą być bardziej intensywne niż zwykle, co może prowadzić do powodzi i uszkodzenia infrastruktury.
El Niño może również powodować zmiany w zasięgu i intensywności zjawisk pogodowych takich jak huragany, tajfuny, czy tornada. El Niño może również wpływać na połowy ryb, ponieważ zmienia się rozmieszczenie i liczebność ryb.
El Niño i La Niña to przede wszystkim nienormalne wahania temperatury na powierzchni oceanu. Kiedy La Niño „włącza się”, woda w strefach równikowych oceanu ochładza się, gdy nadchodzi czas El Niño, woda się nagrzewa. Ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami dla klimatu na planecie.
Ostatni raz El Niño wystąpiło w 2016 roku i nadal pozostaje to okres najgorętszy w historii obserwacji meteorologicznych. La Niña, która to zastąpiła, trwała przez kilka lat z rzędu, a teraz nadeszła kolej na przeciwną fazę. El Niño prawdopodobnie pojawi się w drugiej połowie roku – między sierpniem a październikiem. Naturalne zjawisko będzie stopniowo „rozpalać się”, co doprowadzi do bezprecedensowo ciepłej przyszłej zimy i rekordowo upalnego lata w 2024 roku. Tak przynajmniej prognozują brytyjscy naukowcy.
Generalnie z prognozami należy być bardzo ostrożnym. Dzisiaj nauka jest w stanie przewidzieć pogodę z dużym prawdopodobieństwem na tydzień, ze średnim prawdopodobieństwem - na miesiąc do przodu. Biorąc pod uwagę oczywiste już trendy, można dość dokładnie przewidzieć klimat na najbliższe 15-20 lat. Najtrudniej jednak przewidzieć najbliższe 1-5 lat. Tutaj prawdopodobieństwo błędu jest bardzo wysokie. Doświadczenie pokazuje, że często prognozy się nie sprawdzają.
Jeśli chodzi o bezpośredni wpływ El Niño na klimat, kraje położone bliżej stref równikowych odczuwają go w największym stopniu, ale w Europie efekt nie jest tak wyraźny. Na koniec należy zwrócić uwagę na jeden ze skutków El Niño. Jest w stanie zmienić dynamikę atmosfery, powodując wiele długotrwałych antycyklonów blokujących się wzajemnie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
https://magnetartechproject.blogspot.com/ https://www.tiktok.com/@manfrommagnetar https://pl.pinterest.com/ManFromMagnetar https://www.instagram.com/magnetartechproject/ https://www.facebook.com/Magnetartechproject
Skomentuj