Liczba wyładowań atmosferycznych na Ziemi może wzrosnąć nawet o 50%

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że znaleźli dowody na korelację między wzrostem temperatury na Ziemi, a gwałtownością burz i ilością towarzyszących im wyładowań atmosferycznych. Opracowany przez nich model komputerowy pozwala na symulowanie zmian w tym zakresie również w najbliższej przyszłości.

 

Dzięki przeprowadzonemu badaniu na temat powstawania i przemieszczania się chmur, eksperci wykonali najbardziej dokładny model burzy, który pozwala przewidzieć nawet ilość uderzeń piorunów. To właśnie ten model wykorzystano do obliczenia o ile zwiększy się liczba wyładowań atmosferycznych, o ile globalne ocieplenie będzie kontynuowane.

 

Naukowcy stworzyli nawet specjalne równanie, które pomaga w obliczenia częstotliwości wyładowań. Osiąga się je poprzez przemnożenie wielkości opadów przez wartość dostępnej energii potencjalnej uzyskanej dzięki konwekcyjnym przepływem powietrza, które są podstawowym wskaźnikiem szybkości wzrostu chmury burzowej.

 

Zasada jest taka, że im cieplejsze powietrze, tym bardziej jest ono nasycone parą wodną, ​​a więc tym bardziej prawdopodobna jest burza. Z każdego stopnia Celsjusza, który ogrzewa planetę, można wyliczyć liczbę wyładowań atmosferycznych, która będzie zwiększona o przynajmniej 12%. Jeśli globalne ocieplenie osiągnie poziomy głoszone przez katastrofistów z ONZ, do 2100 roku globalnie będzie ponad 50% więcej wyładowań atmosferycznych niż obecnie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

I ile za te swoje prognozy ci

I ile za te swoje prognozy ci naukowcy dostali?
Doprawdy nie trzeba być naukowcem, żeby przewidzieć znaczne zwiększenie wyładowań atmosferycznych w powietrzu przesyconym metalicznymi nanocząsteczkami. Phi!
 
 
 

Portret użytkownika Emil Mile

  Znalezione w sieci : Lek na

  Znalezione w sieci : Lek na AIDS w ciągu jednej nocy podrożał o 5500 procent.  Ponieważ 32 letni miliarder kupił patent i podniósł cenę. Znalezione w komentarzach w sieci : Redaktor pyta staruszkę - Na kogo będzie Pani głosować w nadchodzących wyborach ? Ta odpowiada - A to w Polsce kandyduje jakiś Polak ?

Skomentuj