Hydraty metanu powodują powstawanie nowych kraterów w wiecznej zmarzlinie

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Nowe kratery na Półwyspie Jamalskim pojawiają się w zawrotnym tempie. Do takich wniosków doszli rosyjscy naukowcy, którzy udali się w kilka najnowszych miejsc w których doszło do uformowania się kraterów.

 

Podczas ekspedycji naukowcy odwiedzili przynajmniej kilkanaście lokalizacji. Obserwowano ewolucję znanych kraterów i znaleziono wiele nowych. Zdaniem ekspertów skala tych tajemniczych formacji jest bardzo duża i robią znacznie większe wrażenie gdy widzi się je na żywo niż na zdjęciach.

 

Najbardziej znany, pierwszy krater na półwyspie Jamał stała się jeszcze większy. Obecnie mierzy około pięćdziesięciu metrów głębokości. Oznacza to, że z łatwością zmieści się w nim 25-piętrowy budynek. Podstawa krateru wciąż się rozpada. Dwie trzecie powierzchni zajmuje woda deszczowa, która przyspiesza erozje.

 

Naukowcy wykonali testy dolnej części krateru spuszczając tam specjalne czujniki. Usiłowano dowiedzieć się, jak bardzo jest stabilny. Po analizie okazało się, obiekt jest raczej nieprzewidywalny, a zejście w głąb krateru mogłoby być niebezpieczne.

 

Przed wyprawą naukowcy przygotowali się do niej dokładnie. Studiowali obrazy satelitarne całego terytorium Półwyspu Jamalskiego. Dzięki temu zlokalizowano większość zapadlisk tego typu. Rosjanie zaobserwowali też niesamowite zjawisko naturalne - obrzęknięte kopce - będące formą przejściową przed pojawieniem się krateru . Powstają one pod ciśnieniem sprężonego gazu kumulującego się w glebie.

 

Lądowanie w pobliżu kopców nie jest dozwolone. Przebywanie tam zagraża życiu. Nikt nie wie, kiedy obiekty te mogą wybuchnąć. Ale udało się odwiedzić jeden nowo odkryty krater. W formie jest to trochę jak łapy niedźwiedzia. W środku dużego krateru i kilka małych nacięć wokół. Naukowcy uruchomić sygnalizator.

 

Uczestnicy wyprawy twierdzili, że byli zaskoczeni wielkością struktur, a także słyszalnym w ich okolicy dźwiękiem topniejącego lodowca. Był on prawdopodobnie powodowany przez trwającą emisję metanu. Naukowcy muszą jeszcze dowiedzieć się jaki jest mechanizm powstawania tych struktur. Prawdopodobnie odpowiadają za to rozmrażające się związane w wiecznej zmarzlinie cząstki metanu - tak zwane hydraty.

 

Ilość metanu, gazu silnie wzmacniającego globalne ocieplenie, która jest emitowana obecnie z tych miejsc i wielu innych, jest trudna do oszacowania. Eksperci wolą koncentrować się na modnym obecnie zwalczaniu dwutlenku węgla, a tymczasem emisje metanu w tej skali są w stanie zupełnie przeobrazić ziemski klimat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

KTO ŁYKA TĘ BZDURĘ?? Te

KTO ŁYKA TĘ BZDURĘ??
Te kratery to efekt nowej broni penetrującej. Jej celem jest niszczenie obiektów znajdujących się pod ziemią na głebokosci do 2 km
 To rosyjska broń, która zniszczy strefę 51 i inne tego typu obiekty w USA
 Więc niech się USA strzeże, podkuli ogon i zmyka do psiej budy, gdzie spotka Włodiego

Portret użytkownika Nok

Jakieś dziwnie okrągłe są

Jakieś dziwnie okrągłe są ściany tych zapadlisk. A może znaleźliśmy się na celowniku jakiegoś pulsara który wypala dziury w ziemi - coś jak laser, chociaż wtedy raczej wypalałoby bruzdy. Bardzo dziwne. Trzebaby zrobić jakieś doświadczenie w mniejszej skali i zobaczyć jak sie zachowuje grunt gdy podmywa go woda i wydostaje się gaz to mogłoby rzucić światło światło na to co faktycznie się dzieje a przynajmniej wykluczyć niektóre hipotezy.

Portret użytkownika taj

Tak, to kolejny element

Tak, to kolejny element układanki pt. 'Nadchodzi epoka lodowcowa'... ciekawe, że wieczna zmarzlina odmarzna uwalnia meta, który spowoduje dodatkowe sprzężenie w ocieplaniu klimatu (czyli ocieplanie będzie szybsze), ale wszyscy wojownicy o prawdę wieszczą epokę lodowcową...

Portret użytkownika roxi

Wchodząc na google earth i

Wchodząc na google earth i oglądajac połwysep mozna miec wrazenie ze caly polwysep sklada sie z jezior o strukturze kraterow, wiec wydaje mi sie iz jest to zjawisko ktore wystepowalo tam zawsze i dalej wystepuje

Skomentuj