Bill Gates porównał sztuczną inteligencję z bronią jądrową

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Współzałożyciel Microsoftu, miliarder, a obecnie filantrop Bill Gates, uważa sztuczną inteligencję za bardzo nietypową i kontrowersyjną technologię, która może zarówno pomóc ludzkości, jak i jej zaszkodzić. Na konferencji Stanford Institute for Human-Centered Artificial Intelligence, Gates zarysował analogię między sztuczną inteligencją a bronią jądrową. Według niego ludzie powinni rozwijać technologie sztucznej inteligencji w bardziej pokojowych sferach, na przykład w edukacji i medycynie, w przeciwnym razie nieszczęście może czyhać na nas wszystkich.

 

„Na świecie nie było jeszcze tak wielu technologii, zarówno obiecujących, jak i bardzo niebezpiecznych” - powiedział Gates na konferencji, wymieniając energię atomu jako jeden z pozytywnych przykładów użytecznej technologii, która wkrótce została przyćmiona przez pojawienie się broni jądrowej na jej podstawie. Jednocześnie skarżył się, że w tych obszarach, w których sztuczna inteligencja może przynieść realne korzyści ludzkości, do tej pory istnieje bardzo niewiele rzeczywistych wyników. Jego zdaniem medycyna i edukacja to obszary, w których sztuczna inteligencja może naprawdę pomóc ludziom.

 

„Jest to szansa na przeniesienie nauk społecznych na nowy poziom, zaczynając wszystko od najważniejszej rzeczy, tj. edukacji” - powiedział miliarder, który od wielu lat wyraża emocje związane z ryzykiem związanym z sztuczną inteligencją. Zakorzenione tempo rozwoju sztucznej inteligencji, wspierane przez technologię sieci neuronowych, które imitują pracę ludzkiego mózgu, dokonało już rewolucji w sferze technologicznej. Teraz sztuczna inteligencja i sieci neuronowe są używane wszędzie - od biometrycznych systemów identyfikacji ludzi, po filtry antyspamowe dla poczty elektronicznej. Jednak Gates nie chce, aby tylko technologiczni giganci, tacy jak Amazon, Google i Facebook, mogli czerpać korzyści z sztucznej inteligencji.

 

Jako jeden z pozytywnych przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie przytoczył pracę prywatnej amerykańskiej firmy biotechnologicznej 23andMe, która zajmuje się analizą danych genetycznych. Według Gatesa, wykorzystanie sztucznej inteligencji umożliwiło określenie zależności między brakiem selenu (niezbędnego do życia mikroelementu) w organizmie a przypadkami przedwczesnego porodu u kobiet w Afryce. W ciągu najbliższych 18 miesięcy naukowcy dowiedzą się, czy program terapii przyjęty w tej kwestii może pomóc w leczeniu ponad 20 tys. afrykańskich kobiet.

 

„Oczekuje się, że podjęte środki powinny zmniejszyć poziom przedwczesnych porodów o około 15 procent, co na ogół uratuje około 80 tys. istnień ludzkich tylko w jednej Afryce” - dodał Gates. Jeśli chodzi o edukację, Gates ma nadzieję, że sztuczna inteligencja może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod uczenia się.

 

„Niestety obecnie praktycznie ignorujemy motywacyjne aspekty edukacji. Nie staramy się opracowywać programów mających na celu zwiększenie zainteresowania i zaangażowania uczniów w naukę, nie badamy problemów związanych z nowymi metodami nauczania. Wszystko to jednak może pomóc nam ulepszyć nasz system edukacyjny, a także zmniejszyć odsetek uczniów, którzy decydują się porzucić szkołę ”- skomentował Gates.

 

Przemawiając na konferencji, Gates zauważył również, że Stany Zjednoczone prawie oderwały się technologicznie w rozwoju technologii sztucznej inteligencji z innych krajów: „Stany Zjednoczone zajmowały wyjątkową pozycję w większości takich przełomowych technologii. Jednak teraz kierownictwo naszego kraju staje się coraz mniej oczywiste ”- powiedział Gates.

 

Według niego, po 10 latach Stany Zjednoczone mogą przejąć rolę nadrabiania zaległości, ponieważ wiodące badania naukowe, których celem jest na przykład zrozumienie, takich samych korzyści z używania sztucznej inteligencji w dziedzinie biologii i medycyny nie będą już prowadzone w Ameryce. Zauważył również, że dzisiejsze wewnętrzne mechanizmy działania systemów sztucznej inteligencji są niejasne. „Nietransparentność większości obecnych projektów mających na celu progres głębokich systemów uczenia maszynowego jest bardzo niepokojąca” - skomentował Gates.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

bill ma powody do obaw...

bill ma powody do obaw... sztuczna inteligencja w pięć minut przecież napisałaby zupełnie nowy system operacyjny, pozbawiony szpiegów, zamulaczy, reklam i tego gigantycznego syfu z którego słynie windows... prosty jak android, mały jak program do pralki no i niezawodny a bill i jego "aktualizacje" 14 gigabajtowe to mógłby w końcu pójśc sie na szczaw pierdolić...

oby jak najszybciej SI się za napisanie nowego systemu wzięła.... bo epoka żydów - bezproduktywnych, pasożytniczych pośredników wszystkiego i wszystkich - już dawno powinna dobiegnąć do naturalnego końca...

 

Skomentuj