Japończycy pokazali lot jednomiejscowego samolotu pionowego startu i lądowania

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Japońska firma Tetra Aviation pokazała testy w locie swojego jednomiejscowego samolotu pionowego startu i lądowania Mk-5. Pokazy odbyły się w Kalifornii. Tetra Aviation planuje rozpocząć dostarczanie Mk-5 klientom pod koniec przyszłego roku.

 

Urządzenia do pionowego startu i lądowania są obecnie opracowywane przez małe start-upy, takie jak Ehang, oraz gigantów Airbus i Honda. Zasadniczo zakłada się, że będą mogły one działać jako taksówka powietrzna w miastach lub między miastami.

 

Tetra Aviation zaprezentowała w sierpniu elektryczny samolot pionowego startu i lądowania Mk-5. Jego korpus jest w większości wykonany z aluminium, a jego konstrukcja z polimeru wzmocnionego włóknem węglowym. Kokpit Mk-5 znajduje się pomiędzy dwoma szerokimi błotnikami, na których znajduje się 36 podnoszących śmigieł do pionowego startu i lądowania.

 

Mk-5 jest przeznaczony do przewożenia pilota ważącego mniej niż 90,7 kg. Urządzenie jest wyposażone w akumulator o pojemności 13,5 kilowatogodzin, co pozwala mu latać do 160 kilometrów. Prędkość przelotowa Mk-5 wynosi 160 kilometrów na godzinę.

 

Tetra Aviation opublikowała nagranie wideo z testów w locie Mk-5, które odbyły się w Kalifornii 7 października. Urządzenie latało w trybie bezzałogowym i najwyraźniej demonstrowało tylko pionowy start i lądowanie. Japońska firma twierdzi, że otrzymała już zamówienia na Mk-5 i planuje rozpocząć dostawy pod koniec przyszłego roku.

 

W Stanach Zjednoczonych pojazdy te będą zarejestrowane jako samoloty domowej roboty lub eksperymentalne. Oznacza to, że latanie Mk-5 będzie wymagało licencji pilota, a każdy samolot będzie musiał być zarejestrowany w Federalnej Administracji Lotnictwa USA.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze