Rosja wstrzymuje umowę dotycząca utylizacji plutonu, naruszaną przez USA

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Relacje między Rosją a Stanami Zjednoczonymi są w bardzo złym stanie. Najpierw Amerykanie atakują wojska obcego państwa i oskarżają Rosjan o zbrodnie wojenne, potem ostrzegają że "rosyjscy żołnierze będą powracać z Syrii do swojego kraju w workach na zwłoki" a ostatnio zagrozili wojną. Jednocześnie USA nie przestrzegają ważnych traktatów i twierdzą, że wszystko jest w porządku.

 

W poniedziałek, prezydent Władimir Putin postanowił wstrzymać umowę ze Stanami Zjednoczonymi, dotyczącą utylizacji plutonu. Ogłoszono, że USA nie przestrzegają zasad ustalonych w ramach porozumienia o zarządzaniu i dyspozycji plutonu (PMDA) i stosują nieprzyjazne działania wobec Federacji Rosyjskiej.

 

Umowa, podpisana przez oba państwa w 2000 roku, wymienia metody utylizacji przemysłowej plutonu. Materiał miał być przerabiany w taki sposób, aby nadawał się wyłącznie do celów cywilnych, np. jako paliwo w reaktorach atomowych.

 

Stany Zjednoczone, w przeciwieństwie do Rosji, nawet nie zbudowały jeszcze odpowiedniego obiektu, w którym pluton miał być przerabiany na paliwo, tłumacząc się wysokimi kosztami. Zamiast tego, chcą "rozcieńczyć" pluton i przechowywać go pod powierzchnią ziemi. Zgodnie z treścią umowy, Amerykanie mieli wcześniej uzgodnić z Rosją zmianę technologii utylizacji plutonu, czego oczywiście nie dokonali.

 

Okazuje się więc, że wspomniane wyżej porozumienie PMDA oraz układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) nie są przestrzegane przez Stany Zjednoczone. W 2001 roku, administracja Busha wypowiedziała traktat dotyczący ograniczenia rozwoju, testowania i rozmieszczania systemów antybalistycznych (Anti-Ballistic Missile Treaty). Jednocześnie USA twierdzą, że to Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj